A A+ A++

Jutro (8.05) święto państwowe – Dzień Zwycięstwa , upamiętnia zakończenie II wojny światowej.

W okresie istnienia Związku Radzieckiego, Dzień Zwycięstwa (9 maja) był obchodzony we wszystkich krajach bloku wschodniego, w tym w Polsce.

W PRLu święto obchodzone było uroczyście w latach 1946–1989, a w okresie 1945–1950 był to dzień wolny od pracy. Został zniesiony z wykazu dni wolnych ustawą z 15 stycznia 1951 roku. Główne obchody przeprowadzano na Placu Zwycięstwa lub Placu Defilad w Warszawie.

Po 1990 r. nie organizowano oficjalnych uroczystości, jednak w wielu miastach jednostki wojskowe wspólnie z samorządami organizowały własne obchody święta. Oprócz tego nieregularnie żołnierze polscy brali udział w paradzie w Moskwie.

Pomimo zmian ustrojowych w Polsce, obchodzone 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności pozostało oficjalnym świętem państwowym. W 2014 r. zwrócił na to uwagę dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Zawistowski. W końcu marca 2015 r. z powodu nadchodzącej 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie, prezes IPN Łukasz Kamiński skierował na ręce Marszałka Sejmu RP pismo z prośbą o zniesienie Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności obchodzonego 9 maja. W kwietniu tego roku Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym 8 maja, jednocześnie znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja.

(na podstawie: Wikipedia)

Rokrocznie przedstawiciele władz samorządowych gminy Gostycyn, instytucji, młodzież, seniorzy, kombatanci spotykali się przy pomniku ofiar faszyzmu obrońców Ojczyzny, na skwerku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie.

W tym roku uroczystość ta się nie odbędzie z wiadomych przyczyn. Władze jednak zachęcają do odwiedzenia tego miejsca indywidualnie i oddania hołdu, złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.

memorial day '20.png PLAKAT

Komentarze

comments

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“NOWA” galeria handlowa w Nowej Sarzynie [Foto] | Leżajsk – Portal Miasta i Gminy Leżajsk oraz okolic
Następny artykułKomunikat PKW. Nie ma wyborów, nie ma ciszy wyborczej