27 stycznia 2023
Loading…
W rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz, 27 stycznia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji władze Dębicy złożyły kwiaty na pomniku zamordowanych Żydów na Wolicy.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. Pierwszy transport więźniów wyruszył z Tarnowa 14 czerwca 1940 roku. Początkowo w obozie więziono tylko Polaków. W 1942 r. utworzono obóz Auschwitz II-Birkenau, który stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
27 stycznia 1945 r. do obozu wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej uwalniając w ten sposób więzionych tam jeńców. Ten dzień został ustanowiony przez ONZ w 2005 roku jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W okresie II wojny światowej Niemcy zamordowali około 6 milionów Żydów.
W ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Miasto Dębica oraz Muzeum Regionalne w Dębicy zapraszają w czwartek 9 lutego br. o godzinie 16:00 na spotkanie z dr. Damianem Karolem Markowskim, dębiczaninem i autorem książki pt. Ostatni dzień Hanaczowa. Polsko-żydowskie braterstwo w czasach Zagłady. Autor, opierając się na relacjach świadków, stworzył przejmującą opowieść o wsi i jej bohaterskich mieszkańcach, którzy próbowali za wszelką cenę przetrwać krwawą pożogę. Historia Hanaczowa to przykład ratowania Żydów przed Holokaustem i polsko-żydowskiego braterstwa broni w okresie II wojny światowej.
Źródło: https://debica.pl/dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu-2/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS