6 marca obchodzimy Światowy Dzień Olimpijczyka. Tego dnia dziękujemy sportowcom za ciężką pracę, wysiłek, walkę, zaangażowanie, ogromne emocje, oraz promocję olimpijskich wartości i idei.
Powiat Brzeski może poszczycić się dwójką uczestników letnich igrzysk olimpijskich. Oboje wywodzą się z Gminy Dębno. To Jolanta Ogar-Hill (Łysa Góra) oraz Wojciech Wojdak (Maszkienice).
Przypomnijmy ich sylwetki i osiągniecia.
Jolanta Ogar-Hill (Łysa Góra)
Jolanta Katarzyna Ogar-Hill urodziłą się 28 kwietnia 1982 w Brzesku. Jest żeglarką w klasie 470, trzykrotną olimpijka (2012 – reprezentacja Polski, 2016 – reprezentacja Austrii i 2021 – reprezentacja Polski), wicemistrzynią olimpijską, mistrzynią Europy i świata.
Droga Jolanty Ogar-Hill do tego by wystartować podczas igrzysk olimpijskich była nieco nietypowa. Zanim została żeglarką, przez ponad 10 lat grała w siatkówkę w I i II lidze. Najpierw w Gryfie Brzesko, potem w Sandecji Nowy Sącz, a następnie w Armaturze Kraków. Była lewą atakującą. W 2006 roku pod wpływem dr Witolda Dudzińskiego, lekarza reprezentacji Polski w żeglarstwie, zaczęła uprawiać żeglarstwo. Jej partnerką w klasie 470 została Katarzyna Tylińska. W 2008 roku została załogantką Agnieszki Skrzypulec. Razem zdobyły siedem tytułów mistrza Polski i kwalifikując się do Igrzysk Olimpijskic w Londynie, w których zajęły 12. lokatę. Po igrzyskach przyjęła propozycję przejścia do reprezentacji Austrii, w której jej partnerką została Lara Vadlau. Z Valdau w styczniu 2013 w Miami odniosła zwycięstwo w otwartych mistrzostwach Ameryki Północnej, a w mistrzostwa Europy zajęła 3 miejsce. W czerwcu 2014 roku uzyskała obywatelstwo austriackie. Miesiąc później zdobyła mistrzostwo Europy, a we wrześniu 2014 r. mistrzostwo świata i kwalifikację do igrzysk w 2016 r. Sukcesy 2014 roku zostały nagrodzone w Austrii nagrodą „zespołu roku”. Po czterech latach wróciła do reprezentacji Polski, ponownie tworząc jedną załogę ze Skrzypulec, czego efektem jest 2 miejsce (srebrny medal) na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020.
Klasa-470 to dwuosobowa klasa żaglówek. Jej projektantem jest Andre Cornu. Została skonstruowana w 1963 roku, a od 1976 roku jest klasą olimpijską. Początkowo była ona klasą otwartą, jednak od 1988 mężczyźni i kobiety startują w niej osobno.
Największe sukcesy:
1 miejsce Mistrzostwa Świata – Santander 2014 (z Larą Vadlau)
1 miejsce Mistrzostwa Europy – Ateny 2014 (z Lara Vadlau)
2 miejsce mistrzostwa Świata – La Rochelle 2013 (z Larą Vadlau)
3 Mistrzostwa Europy – Monako 2017 (z Agnieszką Skrzypulec)
3 Mistrzostwa Europy – Formia 2013 (z Larą Vadlau)
12 miejsce Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 (z Agnieszką Skrzypulec)
1 miejsce – Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe 2019 (z Agnieszką Skrzypulec)
regaty Pucharu Świata – 6. miejsce Kilonia (2011), 8. miejsce Majorka (2012)
Start podczas Igrzysk Olimpijskich Rio 2016
2 miejsce (srebrny medal) Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 (z Agnieszką Skrzypulec)
Powitanie wicemistrzyni olimpijskiej Jolanty Ogar-Hill w Łysej Górze / 11 sierpnia 2021 r. / zdjęcia <==
Wojciech Wojdak (Maszkienice)
Wojciech Jacek Wojdak urodził się 13 marca 1996 w Brzesku. Jako pływak specjalizuje się w stylu dowolnym. Zawodnik przez wiele lat rozsławiał Brzesko i Powiat Brzeski na arenie sportowej w kraju i zagranicą. Na swoim koncie ma udział w wieku 20 lat w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r., tytuł wicemistrza świata, brązowy medal mistrzostw świata na krótkim basenie. Jest rekordzistą Polski na dystansie 800 m stylem dowolnym (basen 50 m) oraz 400 m stylem dowolnym i 800 m stylem dowolnym (basen 25 m).
Wojtek Wojdak rozpoczął treningi pływackie w wieku 10 lat pod okiem pierwszego trenera – Marcina Kacera w klubie Wiking Brzesko. Pływak jest absolwentem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu, gdzie przez kilka lat był podopiecznym trenera – Przemysława Ptaszyńskiego. Od połowy stycznia 2019 r. był zawodnikiem sekcji pływackiej AZS AWF Warszawa, gdzie trenował m.in. pod okiem Pawła Słomińskiego oraz Macieja Certy. Do Warszawy przeniósł się z klubu BOSiR Brzesko. Na przęłomie 2019 i 2020 r. współpracował z Shanem Tusupem.
Wojciech Wojdak jest trenerem II klasy pływania Polskiego Związku Pływackiego. Od kilku lat wspólnie z Krystianem Bałabuchem byłym pływakiem BOSIR Brzesko i medalistą mistrzostw Polski prowadzą w Brzesku szkołę pływacką, a także stowarzyszenie pływackie które wspiera młodych i utalentowanych pływaków z regionu.
Jednym z największych sukcesów w karierze pływackiej Wojciecha Wojdaka było zdobycie w 2017 r. na mistrzostwach świata w Budapeszcie srebrnego medalu w konkurencji 800 m stylem dowolnym i czasem 7:41,73. Wojciech Wojdak o ponad cztery sekundy poprawił rekord Polski.
—
foto: fb Wojciech Wojdak / Maciej Mazur
IB / wikipedia.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS