A A+ A++

Dzień ojca. Spanie obok dziecka

Badanie to pokazało również, jak silny potrafi być związek między dwojgiem ludzi oczekujących dziecka. – Wcale nie musi bowiem dojść do fizycznego kontaktu między ojcem a potomkiem, by mężczyzna zaczął przygotowywać się do nowej roli – komentuje wyniki swojego badania dr Edelstein. Z agresywnego macho przeistacza się w czułego ojca i partnera. Tak został biologicznie zaprogramowany. Dzięki temu chętnie podejmuje się opieki nad dzieckiem i matką. To ważne, bo dziecku ojciec jest tak samo potrzebny jak matka. Ale i on z bycia ojcem odnosi wyraźne korzyści.

Naukowcy nie mają dziś wątpliwości: hormonem, który wywraca mężczyznom świat do góry nogami, jest testosteron. To on odpowiada za agresywne zachowania, zachęca do podejmowania ryzyka. Gdy jednak w życiu mężczyzny pojawia się kobieta, stężenie testosteronu maleje, a on sam mniej interesuje się innymi kobietami. – Potem kolejny spadek poziomu tego hormonu ma miejsce, gdy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem lub później, gdy już nim jest. Angażuje się wtedy w życie rodzinne, a czas chętnie spędza z dzieckiem – mówi prof. Grażyna Jasieńska z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ.

Doktor Lee Gettler z amerykańskiego University of Notre Dame wykazał, że w pierwszym miesiącu po urodzeniu się potomka poziom testosteronu może spaść bardzo gwałtownie, nawet o 30 proc. w porównaniu z czasami kawalerskimi. A jeśli mężczyzna spędza dużo czasu z dzieckiem – bawi się z nim, daje mu jeść czy czyta książeczki – cały czas stężenie tego hormonu utrzymuje się na niskim poziomie. Największą różnicę zaobserwował uczony u mężczyzn, którzy zajmowali się dzieckiem co najmniej trzy godziny na dobę, a także u tych, którzy spali w jednym pokoju z synem czy córką. Wykazał to w swojej najnowszej pracy.

Uczony zaprosił do badania prawie 400 młodych ojców w wieku 25-26 lat i podzielił ich na dwie grupy. Jedni spali razem ze swoimi dziećmi, a drudzy w osobnych pokojach. Wszystkim mierzył poziom testosteronu w ślinie dwa razy dziennie: przed pójściem spać i po obudzeniu się. Okazało się, że mężczyźni, którzy spali obok dzieci, mieli wieczorem zdecydowanie mniej tego hormonu niż ci, którzy spędzali noc osobno. Zdaniem dr. Gettlera noc z dzieckiem w ramionach to najprostszy sposób, by mężczyźni poczuli się bardziej odpowiedzialni za potomka. Badania pokazały też, że mężczyźni z niskim poziomem testosteronu są bardziej wrażliwi na płacz dzieci, także obcych, w porównaniu z mężczyznami, którzy wytwarzają dużo tego hormonu.

Wydawać by się zatem mogło, że z każdym kolejnym dzieckiem poziom testosteronu będzie się coraz bardziej obniżał. Tak się dzieje, ale tylko w przypadku mężczyzn z wyższym wykształceniem, wynika z badania, które na początku lat 90. przeprowadziła prof. Jasieńska. – Natomiast u mężczyzn z wykształceniem podstawowym i zawodowym jest odwrotnie – im więcej dzieci, tym stężenie testosteronu wyższe – mówi prof. Jasieńska. Przyznaje, że wnioski z tej analizy były dla niej dużym zaskoczeniem. – Być może różnice te wynikają z tego, że mężczyźni z niższym wykształceniem, których badaliśmy, byli zasobni finansowo, mogli więc zaspokoić potrzeby dużej rodziny, a to sprawiło, że czuli się pewni siebie, a przez to bardziej męscy – tłumaczy prof. Jasieńska.

Wejść w rolę ojca

Zmiany hormonalne w organizmie świeżo upieczonego taty nie ograniczają się do spadku stężenia testosteronu. W obecności potomstwa zaczyna on wytwarzać dwa nowe dla siebie hormony: oksytocynę i prolaktynę. Prolaktyna, która u kobiet odpowiada za karmienie piersią, u mężczyzn powoduje przypływ czułości. On staje się zatem bardziej wrażliwy na potrzeby bliskich i bardziej oddany rodzinie. Natomiast dzięki oksytocynie, zwanej hormonem przywiązania, tworzy się więź między ojcem a dzieckiem. A jej produkcja rośnie tym intensywniej, im więcej czasu tata spędza ze swoim dzieckiem, wykazali naukowcy z Uniwersytetu Bar-Ilan w Ramat Ganie w Izraelu i amerykańskiego uniwersytetu Yale. Uczeni badali poziom tego hormonu u 80 par. Mierzyli go najpierw sześć tygodni po narodzinach potomka, a potem, gdy skończył on sześć miesięcy. Przez cały ten czas obserwowali relacje między rodzicami a dziećmi. Okazało się, że u tych mężczyzn, którzy mieli czas dla swojego syna czy córki i chętnie się z potomkiem bawili, stężenie oksytocyny było takie samo jak u kobiet. A zatem oksytocyna, która sprawia, że u kobiety po porodzie pojawia się instynkt macierzyński, również mężczyznom pomaga wejść w rolę ojca.

Zmiany biochemiczne zachodzą jednak u mężczyzn inaczej niż u kobiet. U mam poziom oksytocyny rośnie pod wpływem czułego dotyku, wpatrywania się w dziecko, głaskania go, u ojców zaś wtedy, gdy spędzają oni z maluchami czas na zabawach pobudzających wyobraźnię, rozbudzających ciekawość czy zachęcających do działania, np. pokonania przeszkody, obrócenia się na bok, by sięgnąć po grzechotkę.

Nie ulega wątpliwości, że ojcostwo korzystnie wpływa na zdrowie. – Mężczyźni, którzy mają dzieci, rzadziej chorują i dłużej żyją – mówi prof. Jasieńska. Wysoki poziom testosteronu osłabia bowiem układ odpornościowy. – Wykazano, że mężczyźni, którzy mają dużo tego hormonu, częściej zapadają na grypę, ale można przypuszczać, że częściej też chorują na inne choroby zakaźne – mówi prof. Jasieńska. Wieloletnie obserwacje pokazują też, że mężczyźni, którzy poważnie traktują ojcostwo, zmieniają styl życia. Rzucają palenie, są aktywni fizycznie, jedzą zdrowsze rzeczy.

I jeszcze jedna korzyść z bycia ojcem – prawdopodobnie spadek stężenia testosteronu zmniejsza ryzyko raka prostaty. – Badań jednoznacznych na ten temat co prawda nie ma, ale wiadomo, że w społeczeństwach Zachodu mężczyźni mają bardzo wysoki poziom testosteronu i często chorują na raka prostaty. Każdy czynnik, który nieco obniża stężenie tego hormonu, może być korzystny dla zdrowia – tłumaczy prof. Jasieńska.

Uczona przeanalizowała również dane historyczne z ksiąg parafialnych w Beskidzie Wyspowym. Sprawdzała, jak długo żyli tam ludzie i ile mieli dzieci. Okazało się, że koszty reprodukcyjne były dla kobiet tak duże, że im więcej miały dzieci, tym krócej żyły. Jednak u mężczyzn sytuacja była inna: liczba wszystkich dzieci nie miała co prawda wpływu na długość ich życia, ale im więcej mieli córek, tym dłużej żyli. – Najwyraźniej córki opiekują się ojcami, a to przekłada się na jakość i długość ich życia – mówi prof. Jasieńska. Uczona wraz z zespołem sprawdza teraz, czy ojcostwo ma pozytywny wpływ na zdrowie. Badanie prowadzi wśród współczesnych mieszkańców Beskidu Wyspowego. Wyników jeszcze nie ma, ale spodziewa się wniosków podobnych do tych sprzed lat.

Dzień ojca. Różne oblicza świata

Ojcostwo służy zatem mężczyźnie, ale na przebywaniu z ojcem korzystają także dzieci. Maluchy spędzające czas z tatą są zdrowsze i lepiej się rozwijają niż dzieci wychowywane tylko przez mamy, wykazały w latach 90. Margaret Harrison z University of Alberta i Karen Benzies z University of Calgary. Dlaczego tak jest? – Kobieta w roli matki wydaje się bardzo opiekuńcza, zapewnia bezpieczeństwo i jest skupiona na mikroświecie rodziny. To jest ważne, ale dla pomyślnego i wszechstronnego rozwoju dziecka zapewne niewystarczające – mówi prof. Zofia Dołęga, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Mężczyźni pokazują dzieciom zupełnie inny świat. Wesoło tarmoszą się z nimi na podłodze, podrzucają, przekomarzają się. Dzięki temu dzieci uczą się stawiać czoło wyzwaniom, poznają własne możliwości, a przy okazji rozwijają się emocjonalnie i umysłowo.

Prof. Dołęga przyznaje jednak, że dziś ten tradycyjny podział funkcji wychowawczych w rodzinie ulega zmianom. – Coraz częściej można spotkać ojców, którzy wchodzą w tradycyjną rolę macierzyńską, zapewniając dzieciom opiekę – dodaje prof. Dołęga. Ale to nie zmienia faktu, że dziecku potrzebne są różne osoby, które pokażą mu różne oblicza świata.

Ojca lub matki o męskich cechach potrzebują jednak nie tylko maluchy. Eirini Flouri z University College London i Ann Buchanan z University of Oxford wykazały, że chłopcy i dziewczynki, którym w wieku szkolnym nie towarzyszył tata, osiągali gorsze wyniki w nauce niż ci, którzy wychowywali się z obojgiem rodziców. Prof. Dołęga zwraca uwagę na jeszcze jedno zagrożenie. – Brak ojca w rodzinie może sprawić, że dziecko będzie narażone na rozwój narcystycznych cech osobowości – uważa prof. Dołęga. Dziecko otoczone przez matki, nianie, panie z przedszkola czy nauczycielki będzie przez nie ubóstwiane. To sprawi, że zatraci poczucie równowagi między lukrowanym światem stworzonym przez matkę a rzeczywistością.

Podobnego zdania jest dr Gabriella Gobbi z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill. Uważa ona, że dzieci, którym ojcowie poświęcają zbyt mało czasu, mogą częściej sprawiać problemy wychowawcze. Do takiego wniosku skłoniły ją badania prowadzone na kalifornijskich myszach, które żyją w związkach monogamicznych i razem opiekują się potomstwem. Pod tym względem przypominają więc ludzi. Dlatego uczona wykorzystała je do eksperymentu. Trzy dni po przyjściu młodych na świat oddzieliła samicę z dziećmi od samca. Rozłąka trwała 40 dni, czyli do chwili, kiedy małe przestały ssać mleko matki. Po tym czasie uczeni zbadali aktywność mózgu małych myszek. Skupili się na korze przedczołowej, bo to obszar odpowiedzialny za więzi społeczne i odczuwanie emocji. Okazało się, że młode niemające kontaktu z ojcem są bardziej wycofane i mniej chętnie nawiązują kontakt z rówieśnikami niż przebywające z obojgiem rodziców. – Normalnie dwie myszki włożone do jednej klatki są siebie ciekawe, przyglądają się sobie, obwąchują. Te z naszego eksperymentu ignorowały się – komentowała swoje badania

dr Gobbi. Zupełnie jakby inna mysz nie była im do niczego potrzebna.

Jeszcze jedno zaskakujące odkrycie przyniosły badania na marmozetach zwyczajnych, niewielkich małpach żyjących w stadzie. Grupie przewodzi rozmnażająca się samica, której w wychowaniu dzieci pomagają partnerzy i inni członkowie stada. Naukowcy z Princeton University wykazali, że samce, które opiekują się młodymi, mają sprawniej działający mózg. Ojcostwo sprzyjało tworzeniu się nowych komórek nerwowych w hipokampie, czyli ośrodku mózgu związanym z pamięcią, a neurony te miały więcej połączeń.

„FOT. GETTY IMAGES”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdyby wolność nadeszła z Bałkanów
Następny artykułPakt Ribbentrop-Mołotow. Dlaczego Stalin podpisał pakt z Hitlerem?