A A+ A++

Obchody Dnia Obrońcy Ukrainy w Kijowie. 14 października 2020. Zdj. president.gov.ua

85 proc. Ukraińców uważa się za patriotów, a ok. 60 proc. byłoby gotowych do obrony ojczyzny z bronią w ręku – wynika z rezultatów sondażu ośrodka badawczego Rating. Opublikowano go dziś, kiedy w tym kraju po raz siódmy obchodzony jest Dzień Obrońcy Ukrainy.

Jak wynika z badania, 85 proc. respondentów uważa się za patriotów, a odmiennego zdania jest 12 proc. Osób o patriotycznym nastawieniu jest mniej więcej tyle samo we wszystkich regionach kraju, bardziej patriotyczni są starsi respondenci – stwierdza ośrodek.

59 proc. pytanych oznajmiło, że byliby gotowi do walki z bronią w ręku w przypadku konieczności obrony integralności terytorialnej Ukrainy. Odsetek takich osób wzrasta: w 2019 roku było to 56 proc., w 2017 – 54 proc., a w 2012 – 33 proc. Ośrodek zaznacza, że więcej takich osób jest wśród mężczyzn, osób w średnim wieku i ze stosunkowo wysokimi dochodami.

Badanie przeprowadzono 10-12 października wśród 2000 respondentów.

Dzień Obrońcy Ukrainy przypada w obchodzone 14 października święto religijne Opieki Matki Boskiej, zwanej na Ukrainie Pokrową. Jest to także Dzień Ukraińskiego Kozactwa. 14 października uznawany jest również za dzień utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Po południu w Kijowie odbędzie się doroczny marsz UPA organizowany przez ugrupowania nacjonalistyczne.

W październiku 2014 roku ówczesny prezydent Petro Poroszenko zlikwidował obchodzony wcześniej 23 lutego komunistyczny Dzień Obrońcy Ojczyzny, który do dziś jest świętem państwowym w Rosji i na Białorusi. Poroszenko wydał dekret, w którym ogłosił, że święto wojska ukraińskiego będzie obchodzone 14 października. Jak zaznaczono wtedy, nowe święto to odpowiedź na inicjatywy społeczeństwa na rzecz godnego upamiętnienia „męstwa i bohaterstwa obrońców niepodległości i jedności terytorialnej Ukrainy”.

Niektórzy Ukraińcy uznają 14 października za święto mężczyzn – zauważa portal Hromadske. Podkreśla przy tym, że w Siłach Zbrojnych Ukrainy pracuje i służy ponad 58 tys. kobiet (łącznie pracuje i służy w nich ok. 246 tys. osób), a od początku wojny w Donbasie w 2014 roku status uczestniczek działań zbrojnych otrzymało prawie 10 tys. kobiet.

– Dla każdej z nich Dzień Obrońcy Ukrainy to jej święto – stwierdza serwis.

Portal przypomina, że w maju Rada Najwyższa (parlament) przyjęła w pierwszym czytaniu ustawę o zmianie nazwy święta na Dzień Obrońców Ojczyzny. Później wprowadzono poprawki, zgodnie z którymi proponowana jest nazwa Dzień Obrońców i Obrończyń Ukrainy. Projekt czeka na drugie czytanie.

cez/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułZarządzenie Nr 386/2020 Wójta Gminy Zduńska Wola z dnia 5 października 2020 roku w sprawie zmiany zarządzenia w sprawie powołania Gminnej Komisji Rozwiązywania problemów Alkoholowych
Następny artykułLublin: Rowerzyści złożyli dwie skargi do Rady Miasta. Na działania prezydenta i dyrektora ZDiM