A A+ A++
fot.ujd.edu.pl

Dzień Bezpieczeństwa i Profilaktyki w Ruchu Drogowym

Uczestnicy skorzystali z symulatorów zderzeń, czy dachowania, które na co dzień dostępne są w częstochowskim WORDzie:

Grażyna Dudek: One uświadamiają, jak ważne i jak potrzebne jest to, żeby zapinać pasy bezpieczeństwa, jeżeli się jest uczestnikiem ruchu drogowego w pojeździe, jak bardzo one pomagają przy dachowaniu, przy nawet niewielkiej prędkości. Symulator zderzeniowy jest fajnym przykładem, ponieważ tutaj prędkość 7-10 kilometrów, uderzenie w stojącą ścianę pokazuje, jak mocno siły działają na nas odśrodkowe i jak mocno pasy nas trzymają i pomagają nam nie wypaść z fotela..


Dzień Bezpieczeństwa i Profilaktyki w Ruchu Drogowym fot.ujd.edu.pl

Jak mówi jedna z organizatorek – Grażyna Dudek, UJD przyczyniło się do promowania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co szczególnie ważne jest przed okresem urlopowym, gdy na naszych drogach dochodzi do największej liczby zdarzeń. Uczniowie, studenci i mieszkańcy mogli ocenić swoją wiedzę na temat przepisów, ale i posłuchać mundurowych, którzy na co dzień mają do czynienia z wypadkami:

 Tomasz Pasieka: Prędkość niestety w naturalny sposób jest determinantą tych szczególnie drastycznych wypadków drogowych. Prędkość i nieostrożność przede wszystkim oraz to, że drogi nie są przystosowane do bicia rekordów prędkości i do jazdy szczególnie dynamicznej. Przede wszystkim zasada ograniczonego zaufania, chodzi o to, abyśmy się w wielu przypadkach powstrzymali przed pewnymi działaniami, rozejrzeli się w wielu przypadkach, żebyśmy zwrócili też uwagę na innych uczestników, którzy może nie mają takiej wiedzy, ani też po prostu takiej przezorności naturalnej.

Przestrzegał Tomasz Pasieka, kierownik referatu ds. monitoringu Straży Miejskiej w Częstochowie.

Dzień Bezpieczeństwa i Profilaktyki w Ruchu Drogowym fot.ujd.edu.pl

Podczas wydarzenia pojawiło się też mobilne stanowisko do przeprowadzenia egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Każdy mógł ponadto sprawdzić swój czas reakcji jako potencjalny kierujący. To nie koniec takich działań,

Adrian Wasik: Jest to projekt edukacyjny, który realizujemy od kilku lat. Cyklicznie organizujemy przedsięwzięcia poświęcone szerokiemu spektrum bezpieczeństwa i to są przedsięwzięcia adresowane do studentów, ale nie tylko, bo bierze w tym udział cała społeczność akademicka, ale także społeczność lokalna. To przedsięwzięcie służy temu, żeby podnieść poziom świadomości w społeczności lokalnej, akademickiej, w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w zakresie prawidłowych postaw, prawidłowych reakcji, ale przede wszystkim też unikania sytuacji niebezpiecznych, które mogą skończyć się w niektórych przypadkach tragicznie.

O profilaktykę na drogach zadbało Koło Naukowe „Kryminologii, Detektywistyki i Systemów Bezpieczeństwa” częstochowskiego Uniwersytetu, informował Adrian Wasik z UJD.

Dzień Bezpieczeństwa i Profilaktyki w Ruchu Drogowym fot.ujd.edu.pl

Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgłoszenie w sprawie konsultacji projektu uchwały Rady Miejskiej w Chojnicach w sprawie nadania nazwy ronda.
Następny artykułSporo pieniędzy czeka na odbiór. Kto zgubił białą kopertę?