A A+ A++

“Andrzej” koordynował również akcję przerzutu w rejon operacyjny oddziału partyzanckiego AK “Garbnik” amerykańskiego pilota, który uratował się z trafionego przez niemiecką baterię przeciwlotniczą bombowca. W podziękowaniu za tę operację, w 1954 roku otrzymał podziękowanie z rąk prezydenta USA Dwighta Eisenhowera.

Syn Władysława i Marii z Pawłowskich urodzony 4 lipca 1922 roku w Oświęcimiu. W związku z pracą dydaktyczną ojca – polonisty, w latach 30’ wyjechał z rodziną na Śląsk.

We wrześniu 1939 roku aktywnie działający w harcerstwie Tadeusz, uczestniczył w charakterze ochotnika w obronie Katowic. Czwartego dnia walk w Chrzanowie, na czele grupy 70 harcerzy zgłosił się do dyspozycji dowódcy rezerwowego 201 pułku piechoty ppłk Władysława Adamczyka.  Objął wówczas dowództwo jednego z harcerskich plutonów, z zadaniem osłony działań kompanii przeciwpancernej pułku, dowodzonej przez por. Jana Wawrzyczka. Mimo rany odniesionej w walkach o Osiek w dniu 11 września, do końca wojny pełnił funkcję amunicyjnego. Porucznik Wawrzyczek tak po latach ocenił postawę młodego harcerza: Był twardym i zdyscyplinowanym żołnierzem. Wykazywał wielką wytrzymałość fizyczną i psychiczną oraz nieustępliwość i zaciekłość w obronie powierzonego Mu posterunku.

Od 1940 roku zaangażował się w działalność konspiracyjną obwodu oświęcimskiego Związku Walki Zbrojnej następnie Armii Krajowej, posługując się pseudonimami “Andrzej”
i “Mogiła”. W 1942 roku ukończył w stopniu sierżanta podchorążego Konspiracyjny Kurs Podchorążych Piechoty. W 1944 roku brał udział w kilku akcjach zbrojnych oddziału AK “Sosienki”. Uczestniczył m.in. w odbiciu więźniów Jugosłowian oraz kierował akcją zdobycia materiałów wybuchowych w firmie budowlanej Max Griebsch Breslau-Andrichau.

Z dniem 3 maja 1944 awansowany został przez komendanta Okręgu Śląskiego AK, ppłk. Zygmunta Waltera-Janke do stopnia podporucznika. W konspiracji realizował się także, jako kurier. To właśnie w trakcie wykonywania jednej z misji kurierskich do Generalnego Gubernatorstwa w sierpniu 1944 roku, został ranny w wyniku wybuchu granatu.

Krzyż Walecznych i Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami

W listopadzie 1944 roku po aresztowaniach, jakich dokonało gestapo w strukturach konspiracyjnych obwodu oświęcimskiego, objął funkcję komendanta placówki Armii Krajowej w Kętach. 3 grudnia 1944 roku za … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFajne zdjęcia dla dorosłych CXXVIII – Pokazała koteczka
Następny artykułDziewczyna z bibułą w Oświęcimiu. Kpt. Aurelia Łuszczkiewicz