A A+ A++

Hannah Salomons, doktorantka na Uniwersytecie Duke’a w Stanach Zjednoczonych i jej współpracownicy porównali zachowania 44 szczeniąt psów z zachowaniami 37 szczeniąt wilków. W trakcie badania zwierzęta miały od 5 do 18 tygodni.

W jednym z testów naukowcy w jednej z dwóch misek ukryli smakołyk, a następnie każdemu szczenięciu dali wskazówkę, która miała na celu pomóc im znaleźć jedzenie. Wskazówką było wskazywanie i patrzenie w kierunku, w którym ukryto jedzenie, lub umieszczenie małego, drewnianego klocka obok miejsca, gdzie znajdował się pokarm. Ogólnie, każdy z pomocniczych gestów był wcześniej nieznany wszystkim badanym szczeniętom – zarówno psim, jak i wilczym.

Badanie wykazało, że szczenięta psów w wieku zaledwie 8 tygodni zrozumiały, dokąd powinny się udać i miały 2 razy więcej szans na to, że zrobią to dobrze, niż szczenięta wilków w tym samym wieku.

17 z 31 szczeniąt psów prawidłowo odczytało dawane im wskazówki i trafiały do miski ze smakołykiem. W przeciwieństwie do grupy psich szczeniąt, żadne z młodych wilków nie rozumiało, że człowiek próbuje się z nimi komunikować i “podpowiedzieć” im, gdzie może znajdować się przysmak.

Próby kontrolne wykazały, że szczenięta w poszukiwaniach smakołyków polegały nie tylko na swoim węchu – wiele młodych psów dobrze poradziło sobie w próbie patrzenia przez człowieka w wybrany punkt – wiedziały dokąd się udać.

„W naszym badaniu nie chodzi o sprawdzenie, który gatunek jest mądrzejszy – zaznacza Salomons. – Szczenięta psów i wilków okazały się równie sprawne w testach innych zdolności poznawczych, takich jak pamięć lub kontrola impulsów motorycznych, które polegały na omijaniu przezroczystych przeszkód w celu zdobycia pożywienia. Dopiero jeśli chodziło o umiejętności odczytywania ludzkich gestów, ujawniły się wyraźne różnice między nimi” – dodaje.

Inne testy wykazały też, że młode psy 30 razy częściej niż ich wilczy rówieśnicy podchodzą do nieznajomych. “Jeśli wejdzie się do pokoju, gdzie przebywają szczenięta psów, wszystkie podbiegają i chcą się bawić, lub polizać po twarzy. Większość szczeniąt wilków biegnie do rogu i chowa się” – zauważają badacze.

A kiedy szczeniętom podano jedzenie w szczelnie zamkniętym pojemniku, tak aby nie mogły się do niego dostać, wilki na ogół samodzielnie próbowały dostać się do pokarmu, podczas gdy psy głównie zwracały się o pomoc do ludzi, patrząc im w oczy. “Tak jakby chciały powiedzieć: sam nie potrafię, pomóż mi” – zauważa Salomons.

Naukowcy zaznaczają, że ich badanie dostarcza dowodów na to, że psy rozwinęły umiejętność współpracy z ludźmi poprzez ich udomowienie. „To ta umiejętność współpracy sprawia, że psy są tak wspaniałymi przyjaciółmi i pomocnikami. Jest to coś, z czym naprawdę się rodzą i są do tego przygotowane” – podsumowuje Brian Hare, profesor z Uniwersytetu Duke’a w Stanach Zjednoczonych.

źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0960982221008800 

Agnieszka Niewińska – Lewicka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Małpkowe” gaje
Następny artykułKędzierzynianie oszukani podczas zakupów w Internecie. Stracili kilka tysięcy złotych