A A+ A++

Ponad 700 tys. zgonów dzieci poniżej 5. r. ż.W 2021 r. było powiązanych z zanieczyszczeniem powietrza. To druga po niedożywieniu najczęstsza przyczyna śmierci w tej grupie wiekowej. Ogólnie na świecie tylko w 2021 r. przyczyniło się ono do ponad 8 mln zgonów.

Poważnych rozmów o przyszłości dzieci nigdy dość. W tych rozmowach powinna zaistnieć niezwykle istotna kwestia ochrony środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń i ograniczania zanieczyszczeń powietrza. Wpływa ono bowiem szczególnie na dzieci i jest przyczyną ich śmierci.

Najsłabsze ogniwo środowiska? Dzieci

Raport State of Global Air niezależnej organizacji badawczej non-profit Health Effects Institute, opracowany we współpracy z UNICEF, wykazał, że zanieczyszczenie powietrza ma coraz większy wpływ na zdrowie ludzi, stając się drugim wiodącym globalnym czynnikiem ryzyka zgonu – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na zgubny wpływ zanieczyszczenia powietrza szczególnie narażone są dzieci poniżej 5. r. ż. Tylko w 2021 r. oznaczało to ponad 700 tys. zgonów. Pół miliona przypadków tych śmierci związana była z zanieczyszczeniami w gospodarstwach domowych, spowodowanych gotowaniem w pomieszczeniach, głównie w Afryce i Azji. Poważniejszym zagrożeniem dla najmłodszych było tylko niedożywienie.

Każdy oddycha zanieczyszczonym powietrzem

Raport zawiera dane dla ponad 200 krajów i terytoriów na całym świecie, wskazując, że prawie każda osoba na świecie codziennie oddycha niezdrowym, zanieczyszczonym powietrzem, co ma daleko idące konsekwencje zdrowotne. W ujęciu globalnym w 2021 r. było ono przyczyną ponad 8 mln zgonów. Zwiększa także ryzyko występowania chorób niezakaźnych u dorosłych, takich jak choroby serca, udar, cukrzyca, rak płuc i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Wiele milionów ludzi żyje z takimi wyniszczającymi chorobami, co stanowi ogromne obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej, gospodarek i społeczeństw.

2 tys. dzieci umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza

– Pomimo postępów w zakresie zdrowia matek i dzieci, każdego dnia prawie 2 tys. dzieci poniżej 5. r. ż. umiera z powodu skutków zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza  – mówi Kitty van der Heijden, zastępczyni Dyrektor Generalnej UNICEF

Nasza bezczynność ma głęboki wpływ na następne pokolenie, wpływając na zdrowie i dobrostan przez całe życie. Globalna potrzeba jest niezaprzeczalna. Konieczne jest, aby rządy i przedsiębiorstwa wzięły pod uwagę te szacunki i lokalnie dostępne dane i wykorzystały je do podejmowania poważnych, skoncentrowanych na dzieciach działań, mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i ochronę zdrowia dzieci – oceniła.

Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na dzieci?

Szkody spowodowane przez zanieczyszczenie powietrza mogą dotyczyć już okresu prenatalnego, a skutki zdrowotne trwają często przez całe życie. Na przykład, dzieci wdychają więcej powietrza na kilogram masy ciała i absorbują więcej zanieczyszczeń niż dorośli, podczas gdy ich płuca, ciała i mózgi wciąż się rozwijają. Takie zagrożenie u małych dzieci jest związane np. z zapaleniem płuc, odpowiedzialnym za co piąty zgon dziecka na całym świecie, a także astmy, czyli najczęstszej przewlekłej choroby układu oddechowego u starszych dzieci. Uderzające są też nierówności związane z wpływem zanieczyszczenia powietrza na zdrowie najmłodszych. Wskaźnik zgonów z tego powodu w Afryce jest 100 razy wyższy niż w krajach o wysokich dochodach.

Dlaczego mamy dbać o czystość powietrza?

Publikacja wskazuje także na postępy czynione w zakresie likwidacji problemu zanieczyszczenia powietrza. Od 2000 r. wskaźnik zgonów dzieci poniżej 5. r. ż. spadł o ponad połowę, głównie dzięki wysiłkom mającym na celu zwiększenie dostępu do czystych źródeł energii do gotowania, a także poprawę dostępu do opieki zdrowotnej, odżywiania i zwiększenia świadomości na temat szkód związanych z narażeniem na tego typu niebezpieczeństwo w gospodarstwach domowych. Wyraźne postępy nie oznaczają jednak, że nie można zrobić jeszcze więcej, aby minimalizować wpływ zanieczyszczenia powietrza na życie setek tysięcy dzieci i dorosłych na świecie.

na podst. mat. pras.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoniec z biznesowymi lotami rosyjskich oligarchów w UE. Bruksela rozszerzyła sankcje
Następny artykułPracuje jako pokojówka. Mówi, z czego nigdy nie korzystać w hotelu