A A+ A++

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) matki powinny karmić piersią noworodki, nawet jeśli podejrzewają u siebie lub mają potwierdzone zakażenie koronowirusem.

– Korzyści z karmienia piersią przeważają – podkreślił dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus w ostatni piątek w czasie konferencji w Genewie.

Według aktualnych danych WHO, dzieci są w bardzo niewielkim stopniu narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Za to są znacznie bardziej podatne na inne choroby, jeśli nie są karmione piersią.

– Matki w takich przypadkach nie powinny być oddzielane od swoich dzieci – powiedział dyrektor WHO. Karmienie piersią jest skuteczne przeciwko chorobom zakaźnym, ponieważ wzmacnia układ odpornościowy poprzez bezpośrednie przenoszenie przeciwciał od matki do dziecka.

Środki ostrożności

W przypadku potwierdzenia lub podejrzenia zakażenia COVID-19, matki z objawami, które karmią piersią lub mają bezpośredni kontakt z dzieckiem, powinny zachować środki ostrożności. WHO zaleca zastosowanie się do następujących zasad: 

  • Należy zadbać o higienę dróg oddechowych, szczególnie podczas karmienia. Jeśli występują objawy ze strony układu oddechowego, takie jak duszności, należy użyć maseczki przebywając w pobliżu dziecka.
  • Dokładnie umyć ręce mydłem lub środkiem dezynfekującym przed i po kontakcie z dzieckiem.
  • Regularnie myć i dezynfekować wszystkie dotykane powierzchnie.
  • Przy ciężkim przebiegu COVID-19 WHO zaleca odciągnięcie mleka lub alternatywne sposoby karmienia.

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułBochnia. 27-latek z zarzutami za uprawę i posiadanie znacznej ilości marihuany
Następny artykułPożegnanie Jana Serafińskiego