A A+ A++
Przenosiny oddziałów z Klinicznej do nowego budynku trwały kilka dni. Już od lutego 2019 roku ciężarne mogą korzystać z nowej porodówki w UCK. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Gdański bon żłobkowy, nowa porodówka, zmiany w standardzie opieki okołoporodowej czy setne dziecko urodzone dzięki gdańskiemu programowi dofinansowania in vitro – to tylko niektóre z ważniejszych wydarzeń, o których informowaliśmy w serwisie Dziecko w 2019 roku. Wielokrotnie opisywane przez nas problemy i historie wzbudzały poruszenie i dyskusje, z końcem roku przypominamy o nich.

Zapotrzebowanie na opiekę nad najmłodszymi w Gdańsku wciąż jest bardzo duże, a miejsc niestety brakuje. Do czasu powstania nowych publicznych żłobków problem ma rozwiązać wprowadzony w tym roku bon żłobkowy.

Od września rodzice z Gdańska mogą skorzystać z dofinansowania do opieki nad maluchami. Program zakłada comiesięczne wsparcie w wysokości do 500 zł dla dzieci do lat trzech, które nie są objęte opieką Gdańskiego Zespołu Żłobków. Miasto na ten cel przeznaczyło 9,5 mln zł. O wypłatę bonu żłobkowego można ubiegać się w Gdańskim Centrum Świadczeń, podobnie jak o 500 plus. Świadczenie było jednym z głównych celów programu wyborczego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Czytaj też: 60 bonów żłobkowych przyznano, kilkaset czeka na decyzję

Wprowadzenie bonu żłobkowego nie obyło się bez krytycznych opinii. Wielu rodziców uważa, że dofinansowanie nie tylko im nie pomaga, ale nawet pogarsza ich sytuację finansową. Wszytko dlatego, że wiele placówek po wprowadzeniu dofinansowania zdecydowało się podnieść opłaty za żłobek.

Nowa porodówka na mapie Trójmiasta

Porodowy boom wydaje się nie kończyć, łóżek w szpitalach wciąż często brakuje z prostego powodu – w ostatnim czasie urodziło się w Trójmieście rekordowo dużo dzieci.

Jednak już od lutego 2019 roku ciężarne mogą korzystać z nowej porodówki w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Klinika Położnictwa oraz Klinika Neonatologii zajmuje pomieszczenia na IV piętrze Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

Sala porodowa na nowym oddziale w UCK.
Sala porodowa na nowym oddziale w UCK. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

W nowym budynku znajduje się dziewięciołóżkowy Oddział Izolacyjny, Oddział Położniczo-Noworodkowy, liczący 18 łóżek, oraz Oddział Położnictwa Aseptycznego i Oddział Patologii Ciąży – każdy dysponujący bazą 20 łóżek. Ponadto w nowej siedzibie blok porodowy dysponuje sześcioma salami porodowymi, dwoma salami operacyjnymi, salą wybudzeń i miejscem dla odwiedzających.

Kolejny Bank Mleka

Od kilku miesięcy również w Klinice Neonatologii UCK działa Bank Mleka. Starania o stworzenie takiego miejsca w Gdańsku trwały od sześciu lat. Bank Mleka daje szansę karmienia mlekiem naturalnym mamom, które z przyczyn losowych, choroby lub przyjmowanych leków nie mogą samodzielnie karmić swojego dziecka.

Bank Mleka powstał w Klinice Neonatologii w UCK.
Bank Mleka powstał w Klinice Neonatologii w UCK. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

W Klinice Neonatologii UCK hospitalizowane są noworodki, które wymagają specjalistycznej opieki, w tym wcześniaki urodzone nawet w 25. tygodniu ciąży (rocznie rodzi się tutaj ok. 10 proc. wcześniaków), a więc te grupy pacjentów, dla których pokarm kobiecy jest szczególnie cenny.

Z życia wzięte

Największe emocje zawsze wzbudzają historie, które napisało samo życie. Takich nie brakuje też w Trójmieście. [news 138259 nazwa=”Pod koniec września opisaliśmy historię pani Aleksandry, która żeby urodzić swoje dziecko, musiała odwiedzić aż trzy szpitale – w każdym ją przekonywano, że nie ma dla niej miejsca.

Kobieta ze skierowaniem od lekarza i kilka dni po terminie porodu szukała pomocy w Gdańsku i Gdyni, jednak dopiero w Wejherowie została przyjęta. Po nocy spędzonej w szpitalu pani Ola urodziła.

Z kolei w Gdyni 18 sierpnia na świat przyszły trojaczki – Maja, Emilia i Michał. Dzieci urodziły się w siódmym miesiącu ciąży i pierwsze tygodnie życia spędziły w szpitalu. Ostatni raz Gdynia witała trojaczki ponad dwa lata temu.

Kolejny raz powrócił też temat zachowania dzieci, a przede wszystkim ich rodziców, w kocich kawiarniach w Trójmieście. Tym razem we wpisie na Facebooku Biały Kot w Gdyni odniósł się do ostatnich kilku tygodni. Pracownicy relacjonowali, że spotkali się z wyzwiskami ze strony niezadowolonych rodziców, którzy agresją reagowali na prośby o stosowanie się do regulaminu kawiarni i pilnowanie pociech.

Szukaliśmy też lalki zagubionej w jednym z pociągów SKM.

Co interesuje rodziców?

Wiele razy odpowiadaliśmy na pytania i wątpliwości rodziców w różnych tematach. Wyjaśnialiśmy m.in. od kiedy dziecko może samo podróżować. O podróżowaniu z dzieckiem pisali też nasi czytelnicy – Matka w podróży: Zacznijcie wychowywać swoje dzieci. Zapraszać dziecko na wesele?- to często dylemat, z którym mierzą się narzeczeni, my sprawdziliśmy, jakie rozwiązania proponują trójmiejskie hotele i sale weselne.

Nie zabrakło też poradników, jak spędzać czas z dzieckiem, jakie wybierać atrakcje, jak rozwijać jego umiejętności i zainteresowania: Komiksy dla dzieci – dlaczego warto je czytać?, Wartościowe kino dla najmłodszych – co oglądać z dzieckiem?, Najpopularniejsze zabawki na lato. Co kupić dziecku?, Jak współcześnie uczyć dzieci patriotyzmu?, Urodziny dziecka. Przyjęcie dla maluchów, dylemat dla rodziców, Pływanie dla dzieci. Kiedy zaczynają, kiedy pierwszy start w zawodach?, Bawią się w “graciarni”. Kreatywne place zabaw w gdańskich podstawówkach.

Te i wiele innych tematów znajdziecie w serwisie Dziecko – do poruszania ważnych spraw lokalnych i nie tylko zachęcamy też naszych czytelników – piszcie na [email protected]
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBudowa chodnika w Marezie, ul Osiedlowa
Następny artykułWszelkiej pomyślności w Nowym Roku