Na dziś otwarte są 244 uproszczone postępowania restrukturyzacyjne. Przyznam szczerze, że nie spodziewaliśmy się aż takiego sukcesu – mówi DGP Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
Z danych, którymi dysponuje resort, wynika, że nowy instrument jest z miesiąca na miesiąc coraz częściej wykorzystywany. Obecnie siedem na 10 wszczynanych postępowań restrukturyzacyjnych to te nowe, oparte na opublikowanych w czerwcu 2020 r. przepisach. I z każdym kolejnym miesiącem ten odsetek rośnie.
Bez egzekucji
Przypomnijmy: uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zostało wprowadzone wraz z czwartą tarczą antykryzysową (Dz.U. z 2020 r. poz. 1086). Ustawodawca uznał wówczas, że w związku z pandemią trzeba zmienić zasady otwierania postępowań. Wcześniej potrzebna była do tego aktywność sądu. Sęk w tym, że w czasie trwania stanu epidemii dostęp do wymiaru sprawiedliwości jest utrudniony, a rozpatrywane sprawy ciągną się miesiącami. W postępowaniu uproszczonym zaś jego otwarcie jest możliwe samodzielnie przez przedsiębiorcę. Aby to uczynić, będzie on musiał zawrzeć umowę z doradcą restrukturyzacyjnym oraz opublikować obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Otwarcie postępowania skutkuje zawieszeniem egzekucji oraz niemożnością wypowiadania dłużnikowi kluczowych umów (m.in. takich jak umowy dzierżawy, najmu czy rachunku bankowego). Zarazem ustawodawca uznał, że dłużnik ma maksymalnie cztery miesiące na porozumienie się z wierzycielami. Jeśli tego nie uczyni – znów można prowadzić egzekucję oraz wypowiadać umowy.
Gdy uchwalano przepisy, część środowiska biznesowego przeciwko nim protestowała. Wskazywano, że to kolejne ułatwienie dla dłużników kosztem wierzycieli. I że mogą zdarzać się przypadki otwierania postępowań bez realnej chęci porozumienia się z wierzycielami, a jedynie po to, by skorzystać z 4-miesięcznego okresu ochronnego.
– Uznaliśmy, że warto zaufać przedsiębiorcom. Zresztą tak przewiduje Konstytucja biznesu, czyli zasady ujęte w prawie przedsiębiorców. Okazuje się, że mieliśmy rację. Nie widać prób nadużywania prawa, za to bez wątpienia nowe przepisy pomogły już … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS