A A+ A++

17 czerwca (środa) podpisano umowę na remont zabytkowego dworka w Rapatach. Koszt inwestycji wynosi ok. milion 800 tysięcy zł.

Przed podpisaniem umowy głos zabrał dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Grzegorz Kierozalski
– Kolejna inwestycja, którą w tym roku wykonujemy. Jest to inwestycja związana z remontem zabytkowego, cennego, wartościowego budynku. KOWR posiada jeszcze kilkadziesiąt takich obiektów, nie jesteśmy do tego powołani, żeby te obiekty prowadzić, dlatego zależy nam na dobrej współpracy z gminami. Taką dobrą współpracę mamy z gminą Rybno, z wójtem Tomaszem Węgrzynowskim. My budynek dworku wyremontujemy i przekażemy na własność do użytkowania gminie Rybno – mówił dyrektor.

Następnie przemówił wykonawca inwestycji Mateusz Ruczyński.
– Muszę przyznać, że jest to duże wyzwanie ze względu na to, że jest to obiekt zabytkowy, ale zarówno dlatego, że mieszkają tam aktualnie mieszkańcy. Wyzwanie jest duże, ale mamy doświadczenie w remontowaniu tego typu obiektów. Podobne inwestycje realizowaliśmy, także myślę, że poradzimy sobie z tym tematem. Będziemy się starali, aby współpraca przebiegała pomyślnie, żeby wszyscy byli z tego zadowoleni – obiecuje wykonawca inwestycji.

Po podpisaniu umowy dyrektor KOWR Grzegorz Kierozalski udzielił mediom dodatkowych informacji.

– Jest to budynek z przełomu XIX i XX wieku o bardzo ciekawej konstrukcji. Jest zaniedbany przez lata, ale pod ochroną konserwatora zabytków. Leży trochę na uboczu, ale jego wartość architektoniczna jest doceniona przez konserwatora zabytków zmusza nas do remontu tegoż budynku i jednocześnie staramy dbać o tę zabytkową architekturę. Ważnym elementem jest to, że Gmina Rybno zdecydowała się przejąć ten budynek do zasobów komunalnych. Zyska dwa dodatkowe mieszkania komunalne i zasiedlonych sześć, które do tej pory funkcjonują. Budynek będzie wyremontowany za milion 800 tysięcy złotych, o ile nie będzie robót dodatkowych, mogą być, bo to jest stary budynek. Powinien być wykonany w 360 dniach, a w trakcie rodziny będą miały lokale zastępcze. Trudów wielkich nie poniosą, będą mieli mieszkania wyremontowane, a Gmina Rybno zyska dodatkowy wyremontowany, zabytkowy obiekt, Wszelkiego rodzaju budynków i mieszkań było na początku lat 90. było ponad 49 tysięcy. Dziś w zasobach mieszkań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zostało 830 mieszkań. Tyle zostało kupionych przez mieszkańców lub przekazanych przez gminy. Zawsze takim systemem, że staraliśmy się remontować te mieszkania i staraliśmy się, żeby gminy dostawały dobre obiekty – mówi dyrektor.

Wójt gminy Rybno również wypowiedział się w sprawie remontu dworka.

– Mieszkają tam nasi mieszkańcy, za których się czuję odpowiedzialny. Dzięki temu remontowi będą mieli zupełnie inne warunki mieszkaniowe. W tej chwili to wygląda niezbyt dobrze. Ponad to, na terenie gminy mamy niewiele obiektów zabytkowych.. Takim najatrakcyjniejszym jest oczywiście kościół w Rumianie, a teraz dojdzie nam wyremontowany XIX wieczny dwór z szeregiem bardzo wartościowym dla naszego regionu. Są wewnątrz freski, które będą zachowane, ciekawe schody, wejście do dworu czy też piwnice. Tu radość, że dyrektor KOWRu przychylił się do naszych próśb, żeby objąć ten obiekt remontem. Ośrodek przekaże nam, będziemy na pewno dbać Jeżeli chodzi o taki wyremontowany obiekt to z utrzymaniem go sobie spokojnie damy radę. Dodatkowo dwa mieszkania komunalne – takowe też są nam potrzebne. Nie wszystkim się szczęśliwie żyje i czasem się różne sytuacje losowe zdarzają, a jeśli będziemy mieli tu lokale z wszelkimi wygodami, dostosowane do zamieszkania przez ludzi to tym bardziej jesteśmy z tego zadowoleni – komentuje wójt gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski.
Za rok sprawdzimy efekt końcowy remontu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzebudowa ul. Dworcowej: Radny dopytuje o maskowanie elementu “o wątpliwych wartościach estetycznych”
Następny artykułNie jesteś zwolniony ze składek, a możesz być? Przedsiębiorco, masz ostatnią okazję