A A+ A++

Skarbówka nie wypełni rocznych zeznań osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Nie odzyskają też szybko nadpłaconego w czasie epidemii koronawirusa podatku.

Mamy dwie złe wiadomości dla przedsiębiorców płacących PIT. Pierwsza: znowu muszą samodzielnie wypełnić roczne zeznanie. Fiskus nie przygotuje dla nich e-PIT. Druga: nawet jak wyślą szybko deklarację, to i tak terminy na zwrot podatku liczy się dopiero od 15 lutego. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej”.

– Wielu przedsiębiorców liczyło na szybki zwrot podatku z urzędu skarbowego. Zwłaszcza ci, którzy w pierwszych miesiącach zeszłego roku, jeszcze przed epidemią Covid-19, mieli normalne dochody i płacili fiskusowi zaliczki. Potem musieli przerwać albo ograniczyć działalność i mimo tego, że są na minusie, nie mogli tych zaliczek odzyskać – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. Dodaje, że podatek nadpłacili też ci, którzy korzystają z ulg, np. na dzieci, albo wspólnego rozliczenia.

– Zwroty PIT bardzo by się przedsiębiorcom przydały. W ciężkich czasach epidemii ważna jest każda złotówka – podkreśla Paweł Chrupek, radca prawny i doradca podatkowy w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

– Niestety, żadna z ustaw antykryzysowych nie zmienia zasad rocznego rozliczenia. Nikt nie pomyślał, że przedsiębiorcy chcą jak najszybciej odzyskać swoje pieniądze – mówi Konrad Turzyński, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP.

Czytaj także:

Twój e-PIT nie dla przedsiębiorców

Ile trzeba zaczekać na zwrot PIT? Ministerstwo tłumaczy, że nawet jak przedsiębiorca złoży zeznanie przed 15 lutego, to i tak wywoła ono skutki prawne dopiero od tego dnia. Tak więc termin do zwrotu nadpłaty liczymy od 15 lutego. Urząd skarbowy ma trzy miesiące na jej oddanie, jeśli dostał deklarację papierową. Przy zeznaniach elektronicznych 45 dni.

Dlaczego termin liczy się dopiero od 15 lutego? Wiąże się to z akcją Twój e-PIT, czyli przygotowywaniem zeznań rocz…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułLa Liga: Pacheta objął Hueskę
Następny artykułGrzegorz Data nie żyje. Instruktor modelarstwa w MDK przegrał walkę z chorobą