A A+ A++

Złotowscy policjanci odnotowali ostatnio dwa pogryzienia przez psy, do których doszło na terenie powiatu złotowskiego. W jednym przypadku pogryzione zostało trzyletnie dziecko, w drugim trzydziestoletni mężczyzna.

Oba zdarzenia miały miejsce 23 maja. Co gorsza, okazało się, że pies, który ugryzł dziecko, nie był szczepiony.
– Do pierwszego zdarzenia doszło w miejscowości Jastrowie – informuje mł. asp. Damian Pachuc, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Złotowie. – Kilka minut po godzinie 15.00 policjanci otrzymali informację o pogryzieniu dziecka przez psa. W trakcie czynności ustalili, że 3-latek został ugryziony przez psa i posiada widoczne obrażenia, niezagrażające życiu i zdrowiu. Matka nieletniego wskazała właściciela czworonoga, a następnie udała się z synem do szpitala. Funkcjonariusze rozpytali wskazaną osobę i ustalili, że pies nie posiada aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Dlatego policjanci, ze względu z niezachowaniem ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia oraz brak aktualnych szczepień zwierzęcia, skierowali wniosek do sądu o ukaranie właściciela.

– Kolejne zgłoszenie dotyczące pogryzienia, wpłynęło do funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Okonku przed godziną 21.00 – wyjaśnia Damian Pachuc. – W tym przypadku pogryziony został 30-letni mieszkaniec Lędyczka, który wcześniej wraz z właścicielem psa spożywał alkohol. Obrażenia mężczyzny były na tyle poważne, że został on przetransportowany do szpitala w Pile. Właściciel czworonoga okazał mundurowym aktualne szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Odizolował czworonoga, zobowiązując się do wzmożenia sprawowani nad nim opieki. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzić będą funkcjonariusze z Komisariatu w Okonku.

Policjanci przypominają, że posiadanie psa oznacza też obowiązki dla jego właściciela, o czym mówi art. 77 kodeksu wykroczeń: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”. I nie ma znaczenia, czy do wypadku doszło umyślnie czy przypadkiem.

Gdy dojdzie do pogryzienia – konsekwencje dla właściciela psa są znacznie poważniejsze.
– Za niedopilnowanie psa, wskutek którego inna osoba została pogryziona lub jej ciało zostało uszkodzone, zgodnie z art. 156 § 1 za ciężki uszczerbek na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat – ostrzega Damian Pachuc. – Jeżeli jednak działanie było nieumyślne, wówczas kodeks przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, natomiast jeżeli wskutek pogryzienia nastąpi śmierć człowieka, wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat (art. 156 §2 i §3).

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać także o szczepieniach ochronnych – prawo nakłada na właściciela psa czy kota obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i z powtórką co roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną do 500 zł, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRząd ogłasza program darmowych szczepień przeciw HPV dla nastolatków
Następny artykuł„V EUROPEJSKI DZIEŃ PRZECIWDZIAŁANIA WŁAMANIOM DO DOMÓW”