A A+ A++
Za zabiegi rehabilitacyjne nie zawsze trzeba płacić z własnej kieszeni. Gdy skierowanie wystawi lekarz posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, skorzystamy z darmowej rehabilitacji. Osobom zmagającym się z poważnymi problemami przysługuje nawet do 6 tygodni terapii w ośrodku dziennym. Nowy Ośrodek Dziennej Rehabilitacji 1 marca ruszył przy ul. Generała Jakuba Jasińskiego 2A w Przemyślu.


Terapia w oddziale dziennym rehabilitacji od podstawowej, ambulatoryjnej rehabilitacji różni się tym, że turnus trwa dłużej – od 15 do 30 dni. Odbywa się przeważnie 5 dni w tygodniu. ODR pracuje na 2 zmiany, więc uczestniczyć w zajęciach można rano i popołudniu.

To rehabilitacja kompleksowa. Pacjent może skorzystać średnio z 5 zabiegów fizjoterapeutycznych dziennie. Są to m.in. kinezyterapia, masaż, fizykoterapia, hydroterapia, dadatkowo zajęcia logopedyczne, psychologiczne i terapia zajęciowa.

Ten typ terapii skierowany jest do pacjentów z problemami wymagającymi dłuższej terapii, przy których stanie zdrowia 2 tygodnie rehabilitacji ambulatoryjnej nie wystarczają. To zwłaszcza osoby po urazach ortopedycznych, schorzeniach neurologicznych, często z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Kompleksowa opieka

Podstawą przyjęcia pacjenta jest skierowanie od lekarza specjalisty: ortopedy, neurologa, reumatologa czy specjalisty rehabilitacji medycznej, a także od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej przy zaostrzeniu chorób przewlekłych.

– Turnus poprzedzony jest wizytą u lekarza prowądzącego w naszym ośrodku, który kwalifikuje pacjenta na rehabilitację. Przypadek pacjenta może omówić z zespołem, w skład którego wchodzą fizjoterapeuci, psycholog, logopeda, terapeuta zajęciowy. Wspólnie opracują plan zajęć i ustalą liczbę zabiegów – wyjaśnia Ewelina Gilżyńska-Orfin, koordynatorka Ośrodka Dziennej Rehabilitacji Ogólnoustrojowej w Przemyślu.

Czas ma znaczenie

Czas oczekiwania w dziale fizjoterapii jest na tem moment bardzo długi. W ośrodku dziennej rehabilitacji również obowiązuje lista oczekujących, ale pacjent może za to skorzystać z dłuższej rehabilitacji.

Dwa nowe ośrodki kompleksowej rehabilitacji w Przemyślu już działają. Dla dzieci i dorosłych

Ewelina Gilżyńska-Orfin, koordynatorka Ośrodka Dziennej Rehabilitacji Ogólnoustrojowej w Przemyślu.

– W naszym ośrodku realizujemy zabiegi obejmujące kompleksową fizjoterapię narządu ruchu po różnych urazach czy operacjach. Terapia dotyczy jednak nie tylko wskazań ortopedycznych, ale także neurologicznych, reumatologicznych, onkologicznych czy pulmonologicznych.

– Czas trwania tej rehabilitacji jest istotny z dwóch powodów. Po pierwsze, aby nie dopuścić do pogłębienia postępu choroby. Po drugie, aby osobom naprawdę potrzebującym, w przypadku których długotrwała rehabilitacja ma przynieść lepsze efekty, umożliwić powrót do pełniejszej sprawności i samodzielności oraz poprawić jakość codziennego życia – mówi E. Gilżyńska-Orfin.

Jedna z sal zabiegowych ośrodka dziennego.

Jedna z sal zabiegowych ośrodka dziennego.

Rehabilitacja dziecięca

Aktualnie trwają zapisy nie tylko do ODR, ale także na bezpłatną rehabilitację małych pacjentów w ramach NFZ w nowo powstającym Ośrodku Dziennej Rehabilitacji Dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego. Znajduje się na parterze tego samego budynku co ODR, który zajmuje 1 piętro.

– Naszymi pacjentami będą maluchy od pierwszych dni po narodzeniu do 18 roku życia. To dzieci i młodzież, borykający się np. z problemami ze spektrum autyzmu, neurologicznymi, przepukliną oponowo rdzeniową czy rdzeniowym zanikiem mięśni. Wśród dzieci często występują także zespoły wad genetycznych czy ogólnie pojęte zaburzenia integracji sensorycznej, a także mózgowe porażenie dziecięce. Są też dzieci z problemami skojarzonymi – wymienia specjalistka w zakresie integracji sensorycznej Magdalena Przybyło.

Kto skieruje dziecko?

Jeśli rodzic zauważa coś niepokojącego w rozwoju dziecka, może się zwrócić po pomoc do lekarza (POZ, pediatry, neurologa dziecięcego, ortopedy, lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej). Gdy ten uzna to za zasadne, wystawi skierowanie na rehabilitację do ośrodka. Tam mały pacjent zostanie szczegółowo zbadany, a terapeuci ustalą plan terapii.

Terapia w ośrodku może trwać do 120 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.

Fizjoterapia malucha

Zajęcia z zakresu fizjoterapii prowadzi m.in. Joanna Łach. Jakimi metodami? Jest ich sporo. Np. metoda NDT-Bobath, która normalizuje napiecia mięśniowe i wspomaga prawidłowy rozwój ruchowy, a także Trójpłaszczyznowa Manualna Terapia Stóp w przypadku ich wad czy praca na powięziach i tkankach miękkich, które się stosuje już od pierwszych dni po urodzeniu dziecka.

– Pierwsze problemy rozwojowe ujawniają się tuż po urodzeniu. U dzieci do 2 roku życia najczęściej są to zaburzenia napięcia mięśniowego, kręcz szyi, asymetria ułożeniowa czy opóźniony rozwój ruchowy – wymienia fizjoterapeutka.

W ośrodku wsparciem objęte są nie tylko maluszki, ale także młodzież potrzebująca fizjoterapii czy wsparcia w sferze społeczno-emocjonalnej. Bez pomocy nie zostaną także rodzice. Oni z kolei mogą liczyć na konsultacje dotyczące sposobów wspierania rozwoju dziecka.

Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego oraz Ośrodek Dziennego Rehabilitacji Ogólnoustrojowej ruszyły 1 marca. Zapisy trwają pod numerem: 16 736 82 38.  

Jedna z sal ćwiczeń ośrodka dla dzieci.

Jedna z sal ćwiczeń ośrodka dla dzieci.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​PlayStation 5 otrzymuje dużą aktualizację: Discord i VRR w 1440p
Następny artykułUkraiński MON: Sabotaż na Nord Stream to nie nasze dzieło