A A+ A++

W Polsce trwa zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Ostatni etap przewidziano na 27 czerwca br. Obejmie województwa lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i centralną część Mazowsza. Kanały znane z MUX-1, MUX-2 i MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej, czyli m.in. TVN, Polsat, TV Puls, Antena HD, TV Trwam przechodzą na standard DVB-T2/HEVC. W marcu br. minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do UKE z wnioskiem o przedłużenie zgody na nadawanie MUX-3 (m.in. TVP1, TVP2, TVP Info) w starym standardzie do końca 2023 roku. Prezes UKE na to przystał w związku z wojną na Ukrainie.

Decyzja jest od samego początku krytykowana przez nadawców komercyjnych. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 1,32 mln gospodarstw domowych posiada tunery lub telewizory niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Ich mieszkańcy utracili lub za kilka dni utracą sygnał głównych stacji komercyjnych. Prezes TV Puls Dariusz Dąbski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl mówił o dziesiątkach milionów złotych utraconych przychodów reklamowych. Zapowiedział, że będzie domagał się odszkodowania od Skarbu Państwa. Spotkania nadawców z UKE nie przyniosły kompromisu.

Antena HD chce nadawać bez kodeka HEVC

– Złożyłem w piątek wniosek o zmianę rezerwacji w ramach MUX-1 celem nadawania programu w DVB-T2, ale w kodeku H264 zamiast HEVC. Nie mogę biernie czekać i patrzeć na nadawców zrzeszonych w KIGEIT, którzy nic nie wskórali w tej sprawie. Ciekaw jestem czy UKE rozpatrzy go pozytywnie i równie szybko, co wniosek MSWIA w sprawie MUX3  – poinformował portal Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE, do której należy m.in. kanał Antena HD, dostępny w multipleksie pierwszym naziemnej telewizji cyfrowej.

Podczas kwietniowych spotkań z UKE przedstawiano szacunki, z których wynikało, że sprzęty z DVB-T2/HEVC posiadało 75-80 proc. odbiorców naziemnych, a z DVB-T2, ale bez kodeka HEVC aż 90 proc. Sęk w tym, że badania Krajowego Instytutu Mediów nie muszą pokrywać się do końca z rzeczywistością. Wielu odbiorców nie odróżnia telewizji naziemnej od kablowej. Jeszcze trudniej wskazać im szczegółowe parametry telewizorów czy dekoderów, takie jak obsługa DVB-T2 albo HEVC.

Technicznie z emisją w starym kodeku nie powinno być problemów. Pytanie czy taka modyfikacja pozwoli dotrzeć do kilkuset tysięcy widzów, jak uważa część znawców rynku czy tylko promila widzów. – Dla przykładu w „starym MUX1”  my jako jedyni nadawaliśmy program Antena TV w HD (h264), podczas gdy pozostali inni nadawcy nadawali w SD. Kodek H264 zapewnia bardzo dobrą jakość przy tym samym bitrate, jaki bierze HEVC i właśnie liczymy na dotarcie chociaż do tego promila widzów. Wykorzystywanie na siłę kodeka HEVC z 1080p nie ma moim zdaniem sensu, gdy de facto wszystkie kanały są produkowane w 1080i (czyli w kodeku H264 1080i) – tłumaczył Winnicki.

UKE: Zupełnie inne przesłanki niż w przypadku MUX-3

Wszystko wskazuje na to, że decyzja w sprawie kanału Antena HD nie zapadnie prędko. – Po pierwsze, najpierw MWE musi uzupełnić braki formalne we wniosku. Po drugie, mówimy o trybie postępowania z art. 114 Prawa telekomunikacyjnego, więc tu nie obejdziemy się bez obowiązkowych, 30-dniowych konsultacji decyzji. Po trzecie, potem czeka nas jeszcze uzgodnienie sentencji decyzji z KRRiT. Wniosek na pewno będziemy procedować sprawnie, ale mamy tu zupełnie inne przesłanki zmiany niż w wypadku MUX3. Innych wniosków w sprawie kodeka AVC poza MWE nie mamy – mówi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Tym samym TVN, Polsat, TV Trwam, ani TV Puls nie są zainteresowane przejściem na DVB-T2 i nadawaniem w starym kodeku. UKE tłumaczył, że bardzo szybko podjął decyzję w sprawie MUX-3, ponieważ kanałom Telewizji Polskiej towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Wniosek MSWiA wiązał się z wojną na Ukrainie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułReligijny kanał Vision Heaven dostępny w Polsce za darmo. Można go oglądać z satelity Astra 4A
Następny artykułKRRiT nie ukarze „Faktów” TVN za materiał po śmierci Kamila Durczoka