A A+ A++

Za nami VIII edycja wojewódzkiego konkursu literacko-historycznego pt. „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Uczniowie szkół z naszego województwa pisali prace o ludobójstwie w Katyniu, zbrodni Obławy Augustowskiej oraz katastrofie smoleńskiej. Trzecie miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych zdobył Kamil Nikiforow, uczeń Augustowskiego Centrum Edukacyjnego. Laureatowi dyplom i nagrodę wręczył poseł Jarosław Zieliński.

Bartosz Lipiński

Uczestniczy konkursu pt. „By czas nie zaćmił i niepamięć” już od ośmiu edycji biorą udział w poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku oraz Obławie Augustowskiej. Jednym z celów konkursu jest głębsze zainteresowanie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa podlaskiego, wydarzeniami z najnowszej historii naszej Ojczyzny. W tym roku ze względu na uwarunkowania związane z epidemią koronawirusa niestety zrezygnowano z organizacji tradycyjnej wspólnej gali, na której nagradzano laureatów. Zamiast tego dyplomy i nagrody wręczono indywidualnie. Takie wydarzenie miało miejsce również w Augustowie w piątek, 2 października. W biurze pomysłodawcy konkursu posła Jarosława Zielińskiego uhonorowano ucznia Augustowskiego Centrum Edukacyjnego Kamila Nikiforowa, za pracę o Obławie Augustowskiej. Twórczość Kamila zrobiła duże wrażenie na komisji konkursowej, dzięki czemu zajął trzecie miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych. Poseł J. Zieliński zaznaczył, że w składzie komisji były wybitne osoby świata nauki i wykładowcy akademiccy.

-Gratuluję Kamilowi napisania dobrej pracy. Życzę powodzenia w kolejnych etapach edukacji oraz przygotowaniu do dorosłego życia. Dziękuję rodzicom Kamila, jego opiekunce szkolnej pani Jagodzie Motuk i panom starostom za to, że jesteście z nami i tworzycie dobrą atmosferę w szkołach prowadzonych przez powiat. Konkurs inspiruje młodych ludzi do samodzielnych poszukiwań wiedzy na temat wydarzeń historycznych, w różny sposób powiązanych. Tytuł konkursu „By czas nie zaćmił i niepamięć” jest ważnym cytatem. Jeśli o czymś nie mówimy, pamięć o wydarzeniach i ludziach ginie. Ludzie żyją tak długo, jak długo o nich pamiętamy. Mam na myśli zwłaszcza bohaterów walk o niepodległość, poległych w Katyniu i w Obławie Augustowskiej. Sprawa katastrofy smoleńskiej także nie jest wyjaśniona –oceniał J. Zieliński.

-Poszukujemy pełnej prawdy o tych wydarzeniach. Przez lata obowiązywało kłamstwo o zbrodni katyńskiej i było fundamentem założycielskim systemu komunistycznego w Polsce. W przypadku Obławy Augustowskiej nie znamy miejsca pochówku ofiar, ani dokładnej liczby pomordowanych. Młodzież biorąca udział w konkursie uświadamia sobie, co jest wiadome na temat tych zdarzeń i odkrywa, że istnieją białe plamy. To też jest wartością przy ocenie dzisiejszej historii. Jedna z uczestniczek poprzednich edycji powiedziała, że gdyby nie konkurs nie wiedziałaby, że doszło do Obławy Augustowskiej. To jeszcze bardziej motywuje mnie do organizacji kolejnych edycji tego konkursu –powiedział na spotkaniu poseł Zieliński.

Uczniowi ACE pogratulowali również obecni na spotkaniu włodarze powiatu augustowskiego starosta Jarosław Szlaszyński z zastępcą Dariuszem Szkiłądziem. Starosta dzielił się refleksją.

-Starożytni mówili, że historia jest nauczycielką życia. Dzieje się tak wtedy, kiedy potrafimy wyciągnąć z niej właściwe wnioski i korzystać z nich budując przyszłość opartą na prawdzie. Dziękuję panu posłowi za inicjatywę, dzięki której różne pokolenia mieszkańców dowiadują się prawdy o historii krajowej i regionalnej. Gratuluję Kamilowi i jego rodzicom. Jako rodzic wiem, że sukces odniesiony przez dziecko stanowi największą satysfakcję. Wyrazy uznania przekazuję pani profesor Jagodzie Motuk. Spotykamy się po raz kolejny w okolicznościach, kiedy prowadzony przez panią uczeń zdobywa laury w konkursie. To bardzo dobrze świadczy o pracy pani profesor, naszych nauczycieli i szkół -komentował starosta Jarosław Szlaszyński.

Kamil Nikiforow przed napisaniem pracy przeczytał wiele książek o Obławie Augustowskiej. W jego ocenie jak najwięcej ludzi powinno dowiedzieć się o tej tragedii i uczcić pamięć ofiar.

Jagoda Motuk przyznała, że była to już czwarta edycja konkursu, w której wzięli udział jej podopieczni. Zadeklarowała, że na tym nie poprzestanie i dalej będzie mobilizować młodzież.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“W magazynach jest ponad 2 tys. respiratorów”. Premier w Agencji Rezerw Materiałowych
Następny artykułPoruszaj się z Aleksandrą!