A A+ A++

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę, przypadający na 24 czerwca, to moment, by zwrócić uwagę społeczeństwa na chorobę, uznaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za cywilizacyjną. Dotyka ona ponad 20 proc. kobiet oraz blisko 6 proc. mężczyzn powyżej 50. roku życia na świecie. W Polsce, według szacunków, cierpi na nią ponad 2 mln chorych, jednak leczy się zaledwie co dziesiąty. Dlaczego nasze kości w kiepskiej formie?

Osteoporoza jest chorobą, która atakuje nasz układ szkieletowy, prowadząc do zmniejszenia liczby beleczek kostnych i zaburzeń spójności tkanek kości. W efekcie zwiększa się podatność na złamania, do których może dojść nawet przy niewielkich obciążeniach lub z pozoru błahych urazach. Według Światowej Organizacji Zdrowia w ostatnich dziesięcioleciach osteoporoza stała się jednym z najważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnych. Z jednej strony jest to związane ze starzeniem się społeczeństwa, z drugiej – wynika z siedzącego trybu życia.

Jeden dzień w bezruchu odwapnia kości!

To, że ułatwiamy sobie codzienne życie, wszędzie podjeżdżając i wygodnie siedząc przez większość dnia, oszczędza nasz czas i energię, ale nie służy kościom.

– Niestety, wszystko, co ułatwia nam poruszanie się, jak samochody, windy czy schody ruchome wyłącza nas z codziennej aktywności fizycznej, a co za tym idzie sprzyja rozwijaniu się osteoporozy. Już nawet jeden dzień spędzony w całkowitym bezruchu sprzyja odwapnieniu naszego kośćca – przestrzega Danuta Klus, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii z Uzdrowiska Ustroń Grupy American Heart of Poland.

Dieta, która służy kościom

Obok codziennej dawki aktywności fizycznej, najlepiej takiej, wymagającej obciążenia nóg i rąk, drugim istotnym czynnikiem, który jest naszym sprzymierzeńcem w walce z osteoporozą jest właściwie skomponowana dieta. Należy pamiętać o wprowadzeniu do niej produktów bogatych w wapń, jak np. mleko i jego przetwory, ryby, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy i nasiona. Kluczowa jest również suplementacja witaminy D.

– Wapń pełni kluczową rolę w budowaniu i utrzymaniu mocnych kości. Najbardziej wartościowe źródła wapnia to mleko i produkty mleczne, gdyż zawarta w nich laktoza zwiększa wchłanianie tego pierwiastka. Dodatkowo produkty te charakteryzuje odpowiedni stosunek wapnia do fosforu (1:1). Z różnych przyczyn niektórzy muszą zrezygnować z nabiału, nie oznacza to jednak, że będą zmagać się z łamliwymi kośćmi czy osteoporozą. W świecie roślinnym także mamy produkty zasobne w omawiany pierwiastek. Najwięcej wapnia (w dobrym stosunku do fosforu) znajdziemy w warzywach kapustnych jak brokuł, kalafior, brukselka, jarmuż, kalarepa, biała kapusta, sałata. Na uwagę zasługują różne odmiany fasoli, groch, ciecierzyca jak również ziarna słonecznika  i maku. Wchłanianie wapnia ułatwia witamina D, w naszej szerokości geograficznej zalecana jest suplementacja, natomiast warto wiedzieć, że istotnym źródłem pokarmowym witaminy D2 są grzyby uprawiane w świetle UV jak pieczarki oraz różne grzyby suszone – instruuje dietetyczka Monika Stromkie-Złomaniec z poradni zkaloriami.pl  

Specjalistka podkreśla również wielką rolę zielonych roślin.

– W profilaktyce i leczeniu wielu chorób warzywa zielone odgrywają znaczącą rolę. Kluczowe są także dla szkieletu, gdyż dostarczają wapnia, witaminy K oraz beta-karotenu – dodaje Monika Stromkie-Złomaniec.

Kto jest szczególnie narażony?

Osteoporozę nazywa się często „cichym złodziejem kości”. Zazwyczaj przez długi czas nie daje żadnych objawów. Osoba, której kości ulegają odwapnieniu, nie ma świadomości co do zmian, jakie zachodzą w jej układzie kostnym. Często pierwszym sygnałem, że z kośćmi jest coś nie tak, jest złamanie.

 – Jednym z istotnych sygnałów ostrzegawczych przy osteoporozie są złamania kości nadgarstka oraz bóle kręgosłupa, które mogą świadczyć o uszkodzeniu kręgów. Wówczas warto wykonać badanie densytometrii – wyjaśnia Danuta Klus. – Większą czujnością pod kątem osteoporozy powinny się wykazać także osoby z chorą tarczycą oraz przyjmujące sterydy, leki przeciwpadaczkowe lub przeciwzakrzepowe. Czynnikiem ryzyka jest również wczesna menopauza oraz obciążenia genetyczne. Rozwojowi osteoporozy sprzyja też palenie papierosów. – dodaje ekspertka.

Jak zapobiegać osteoporozie?

Pomimo tego, że osteoporoza objawia się najczęściej w późniejszym wieku, to profilaktykę w jej kierunku warto prowadzić od najmłodszych lat. W okresie, gdy kościec się rozwija, powinniśmy przykładać szczególną wagę do wartościowej diety i kształtowania prawidłowej postawy ciała.

– W okresie dojrzewania podaż wapnia jest szczególnie istotna. Podczas gdy u dorosłego człowieka dzienne zapotrzebowanie wynosi ok. 1 – 1,2 g, u dzieci może to być nawet 2 g. Równie istotnym czynnikami jest codzienna dawka ruchu i ekspozycja na słońce, która przekłada się na odpowiednią podaż witaminy D – wyjaśnia Danuta Klus. – Pamiętajmy też o tym, byśmy jako rodzice nie bagatelizowali zgłaszanych przez dzieci problemów z kręgosłupem. Wielu nieprawidłowości w obrębie kształtowania się naszego kośćca można by bowiem uniknąć przy odpowiednio wczesnej reakcji w młodym wieku – podkreśla Danuta Klus

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiechciane ciąże Niny Andrycz
Następny artykułZapraszamy na Jarmark Świętojański