A A+ A++

Wielkoformatowe przeszklenia stały się znakiem rozpoznawczym współczesnych domów. Wyglądają one bardzo efektownie, a jednocześnie rozświetlają wnętrza i zapewniają poczucie nieograniczonej przestrzeni. Podpowiadamy, jakie możliwości projektowe stwarzają różne systemy okienne.

Autor: housemarket.pl 23 października 2020 13:04

Duże tafle szkła nadają wnętrzom i elewacji budynku nowoczesnego charakteru. Dodatkowo wpuszczają więcej naturalnego świata i optycznie powiększają pomieszczenia, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Obecnie sięgające od podłogi do sufitu okna są montowane nie tylko w salonie, ale również w kuchni, jadalni, sypialni i pokojach dzieci.

– Poszczególne systemy okienne różnią się maksymalnymi wymiarami, w jakich można je wykonać oraz funkcjonalnościami. Dlatego przy ich doborze należy się kierować rozmiarem przeszklenia i jego przeznaczeniem. Obok walorów estetycznych i użytkowych istotne są parametry techniczne stolarki. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na termoizolacyjność, klasę przepuszczalności powietrza, wodoszczelność oraz odporność na obciążenie wiatrem. Duże znaczenie odgrywa również prawidłowy montaż. Zapewnia on szczelne połączenie okna z murem, zapobiegając przenikaniu do wnętrza domu zimnego powietrza i wody opadowej. Właściwe osadzenie wpływa ponadto na stabilność konstrukcji oraz płynne działanie okien – mówi Marcin Tomczyński, pełnomocnik zarządu ds. montażu i rozwoju produktu Vetrex.

Okna przesuwne

Jako okna tarasowe i balkonowe doskonale sprawdzają się systemy przesuwne. Umożliwiają one tworzenie panoramicznych przeszkleń z niewielką liczbą elementów konstrukcyjnych. Oprócz efektownego wyglądu zapewniają wygodę użytkowania. Po otwarciu skrzydło nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu, gdyż przesuwa się równolegle względem drugiego. Daje to dowolność w aranżowaniu przestrzeni.

W przypadku okien o bardzo dużych rozmiarach polecany jest system podnoszono-przesuwny. Cechuje się on dużą wytrzymałością, dlatego pozwala na przeszklenie całych ścian. Dla przykładu wymiary modelu Vetrex Slide dochodzą do 6,5 m szerokości i 2,7 m wysokości. Zależnie od projektu budynku i potrzeb mieszkańców przeszklenia wykonuje się z 2-4 kwater. Dostępne są też różne opcje otwierania. Jeśli chcemy uzyskać bardzo szerokie przejście, można zamontować okno podzielone na cztery części z dwoma środkowymi skrzydłami rozsuwanymi na boki. Do zalet systemu podnoszono-przesuwnego należy również niski próg. Mierzy on około 2 cm, dlatego wyjście na taras jest komfortowe i bezpieczne. Z kolei funkcja wentylacji umożliwia wietrzenie pomieszczenia, podczas gdy okno pozostaje zamknięte.

Przy nieco mniejszych przeszkleniach można wybrać system odstawno-przesuwny lub uchylno-przesuwny.

Fixy, czyli okna nieotwierane

Tworzenie szklanych witryn bez żadnych podziałów umożliwiają okna stałe. Tego typu rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Okna nieotwierane nie mają okuć, których wytrzymałość warunkuje maksymalny wymiar skrzydła. Dlatego można je wykonać w znacznie większych rozmiarach niż modele rozwierne. Wymiary stałych okien Vetrex mogą sięgać nawet 3 m szerokości i 2,7 m wysokości przy założeniu maksymalnej wagi szklenia do około 350 kg. Fixy mogą być szklone bezpośrednio w ramie bądź w skrzydle. W tym drugim przypadku wyglądem przypominają typowe okna, ale nie mają funkcji otwierania.

W domach jednorodzinnych zazwyczaj łączy się modele stałe, jak i otwierane. Warto pamiętać, że w budynkach z wentylacją grawitacyjną fixy nie powinny przekraczać połowy przeszkleń zamontowanych w części mieszkalnej. W przypadku wentylacji mechanicznej nie ma takich wymogów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Częstochowscy parlamentarzyści oburzeni wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji
Następny artykułKaczyński musi zmienić plany? Chodzi o kongres PiS