A A+ A++

Powoli wchodzimy w ostatni etap tygodniowych zmagań na rynku giełdowym, które przyniosły dużą zmienność na wszystkich klasach aktywów. Pierwsze skrzypce bez wątpienia grały w tym tygodniu, m.in.: hossa na rynku dolara amerykańskiego oraz publikacje wyników największych spółek technologicznych w USA. Szalejąca zmienność ma jednak szansę przyspieszyć w nadchodzącym tygodniu, kiedy to poznamy decyzje monetarne największych banków centralnych na świecie.

Nadchodzący tydzień masz szansę zwieńczyć niepewność co do przyszłej trajektorii zacieśniania polityki pieniężnej w USA, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii czy Polski. Od wszystkich czterech banków oczekuje się podwyżki poziomu stóp procentowych, jednakowo to właśnie decyzja FOMC będzie w centrum uwagi globalnego kapitału. Rynek oczekuje, że FED podniesie stopy o 50 punktów bazowych oraz zadecyduje o rozpoczęciu redukcji bilansu. W czwartek, oprócz decyzji Banku Anglii oraz Banku Rezerw Nowej Zelandii, poznamy również stanowisko RPP w sprawie wysokości stóp. Konsensus analityczny zakłada, że główna stopa referencyjna skoczy o 100 punktów bazowych, do poziomu 5,5%.

Dzisiejsza sesja na Starym Kontynencie przyniosła szereg danych z gospodarki Unii Europejskiej. Inflacja w strefie euro okazała się zgodna z przewidywaniami i wzrosła do 7,5% w skali roku wobec poprzedniego odczytu na poziomie 7,4%. Sentyment w Europie poprawił jednak raport o PKB, który dla strefy euro wyniósł 5% r/r (zgodnie z przewidywaniami), a w Niemczech wzrósł do 4% w skali roku (wobec wcześniejszego odczytu na poziomie 1,8% r/r oraz konsensusu na poziomie 3,7% r/r).

Notowania na rynku polskim zdominowały dwie informacje. Pierwszą był oczywiście skokowy wzrost inflacji CPI, która we wstępnym odczycie za kwiecień wyniosła 12,3% w skali roku. Wynik ten jest najwyższym wskazaniem od 24 lat, czyli od 1998 roku! Odczyt ten nie napawa optymizmem i próżno w nim szukać jakichkolwiek oznak spadku dynamiki. Drugą sprawą był krach na akcjach Getin Noble Banku, który zakończył dzisiejszą sesją niemal 39% niżej. Inwestorów przeraziła pogarszająca się sytuacja finansowa banku, która może grozić bankructwem.

Pierwsza połowa sesji na Wall Street przyniosła spadki indeksów giełdowych. Na sentymencie zaważyły dzisiaj słabe wyniki spółki Amazon oraz efekt końca tygodnia. Spółki Apple, Exxon Mobile oraz Chevron tracą podczas dzisiejszych notowań mimo dobrych rezultatów finansowych za pierwszy kwartał 2022 roku.

Zamknięcie notowań w Europie przyniosło umiarkowane wzrosty głównych benchmarków. DAX zyskał 0,84% i wzniósł się powyżej bariery 14 000 punktów. Polski WIG20 stracił 1,4% i usunął się poniżej bronionego wsparcia na poziomie 1880 punktów. Indeksy Nasdaq, S&P500 oraz Dow Jones notowane są w chwili obecnej o ponad 1,3% niżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSM Grudziądz: Hulajnogi elektryczne w świetle prawa
Następny artykułJCIiER Jelenia Góra: 70 lat GOPR w Sudetach.