A A+ A++

Z czym kojarzą się drzwi harmonijkowe?

Drzwi fot. shutterstock

Klasyczne drzwi wewnętrzne oczywiście mogą być piękne i trwałe, różnić się designem lub materiałem wykonania, ale zawsze będą zagospodarowywać nieco miejsca. Potrzeba przecież przestrzeni, aby mogły się swobodnie otwierać, co odbija się na rozplanowaniu wnętrza. Drzwi harmonijkowe z natury nie są tak trwałe, bo stanowią pewien kompaktowy mechanizm i nie powstają z kawałka drewna lub płyty, ale zmieścimy je nawet w małej przestrzeni bez obawy o to, że będą coś obijać lub zderzać się z innym skrzydłem drzwiowym. Stąd też kojarzy się je przede wszystkim z niewielkim metrażem i zapobiegliwym inwestorem, który nie chce go niepotrzebnie pomniejszać.

Drzwi harmonijkowe czy łamane? 

Czym różnią się drzwi harmonijkowe od łamanych? Ich odmiennych charakter poznamy gołym okiem – pierwsze składają się z kilku lub kilkunastu wąskich elementów, które ulegają składaniu na wzór harmonijki. Drzwi łamane to z reguły dwie części, przez co niekoniecznie trzeba zaraz rezygnować z wyszukanej estetyki. Gdzie zastosujemy więc drzwi harmonijkowe? Zasada jest prosta: wszędzie tam, gdzie bardziej zależy nam na niskiej cenie, niż na wyszukanym designie.

Jak działają drzwi harmonijkowe? 

Zasada działania drzwi harmonijkowych również jest dosyć prosta. Każda z budujących je lameli jest wyposażona w zawieszkę umożliwiającą poruszanie się po prowadnicach umieszczonych na górze i dole. Pomiędzy sobą połączone są elastycznie za pomocą taśm. 

Z czego wykonuje się drzwi harmonijkowe?

Drzwi harmonijkowe.Drzwi harmonijkowe. Fot. Shutterstock

Bardzo ważny dla wyglądu i trwałości drzwi harmonijkowych jest materiał, z którego je wykonano. Wyróżnia się więc modele zaprojektowane z:

  • tworzywa sztucznego – polistyren lub PVC zapewniają stosunkowo estetyczny wygląd i dosyć dużą trwałość; konkurencyjna w ich przypadku jest także cena; dodatkowo bywają lekkie i dostępne w dużym zróżnicowaniu kolorystycznym
  • drewniane – najdroższe spośród wszystkich drzwi harmonijkowych, ale jest to cena za możliwość cieszenia się naturalnym pięknem drewna; najczęściej wykonuje się je z drewna dębowego, sosnowego lub jesionowego
  • drewnopodobne – zwykle powstają z płyt wiórowych oklejanych laminatem; mogą być estetyczne, ale niezbyt trwałe 

Na co uważać kupując drzwi harmonijkowe?

Trwałość tego rodzaju drzwi wewnętrznych zależy od zastosowanego materiału, ale też od sposobu obchodzenia się z nimi i jakości elementów konstrukcyjnych. Tańsze modele z pewnością nie będą się sprawdzać tam, gdzie przebywają domowe zwierzęta. Psie łapki lub zwłaszcza kocie pazurki mogą uszkodzić lamele. Ważna jest też jakość rolek i prowadnicy – najlepiej by ostatnia była wykonana z aluminium. Drzwi muszą bez problemu przesuwać się i zamykać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus. 83 nowe zakażenia w powiecie
Następny artykułNetflix: Filmowe i serialowe premiery na 23 – 29 listopada 2020