A A+ A++

Ostatnio zwrócono się do nas w nietypowej sprawie. Jeden z Czytelników poinformował nas o tym, że w jego opinii już niedługo będziemy musieli pogodzić się z wycinką drzew, które obecnie rosną w rejonie gorlickiego Rynku. Powodem miały być porosty, okrywające niemal całą powierzchnie niektórych pni.

 

Drzewa toną w porostach! Czy to oznacza konieczność ich usunięcia?

Rzeczywiście, krótki spacer pozwolił nam potwierdzić twierdzenie naszego Czytelnika: patrząc od strony miejskiego ratusza, szereg drzew z lewej strony ma pnie pokryte niemal w całości barwnymi porostami.

Jeden z przechodniów widząc nasze zainteresowanie drzewami stwierdził, że usunięcie „schorowanych” i  nieowocujących drzew może w końcu nastąpi. Pokazał nam przy tym linie, w obrębie których można parkować w pobliżu. W jego opinii usunięcie niektórych z drzew przyniosłoby wiele korzyści, w szczególności dla osób prowadzących tu rozładunki. Poprawne zaparkowanie w jego opinii także bywa tu problemem – usunięcie drzew pozwoliłoby uzyskać dodatkowych kilkadziesiąt centymetrów szerokości, która ułatwiłaby przejazd i parkowanie równoległe.

 

Porosty bardziej pożądane, niż może się wydawać!

Drzewa w rynku są rzeczywiście porośnięte różnymi typami porostów. Z jednej strony rynku widać to bardziej, z drugiej strony mniej, ale nie mamy wątpliwości, że porosty są tu obecne i różnorodne. Szybkie przypomnienie podstawowych wiadomości z zakresu biologii powoduje, że zamiast wieszczyć usunięcia drzew możemy mieć powód do radości. Porosty są przecież traktowane jako ważne wskaźniki czystości powietrza. Ich obecność nie powoduje choroby drzew, ani nie niszczy ich, za to świadczy o sprzyjających dla rozwoju tych organizmów warunkach. Potrzebują one czyst … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmęczenie cyfrowe w czasie pandemii
Następny artykułPowstanie 60 mieszkań dla młodych. Miasto dostało 3 mln złotych