A A+ A++
Drętwieją ci ręce? Problem może leżeć w psychice

Drętwieją ci ręce? Problem może leżeć w psychice

Przyczyna drętwienia rąk może leżeć w psychice

Przyczyna drętwienia rąk może leżeć w psychice

Źródło zdjęć: © Getty Images | feliks szewczyk

ORY

11.02.2024 16:55

Regularnie drętwieją ci ręce, jednak lekarze wykluczyli już przyczyny neurologiczne? Problem może tkwić w psychice. Okazuje się bowiem, że jest to jeden z objawów nerwicy. Jeśli zatem cierpisz z powodu drętwienia kończyn górnych, a stres i lęk bierze na co dzień nad tobą górę, polecamy udać się do psychologa bądź psychiatry.

Współczesny świat niesie za sobą wiele wyzwań, które mogą wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Nerwica, będąca jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, często daje o sobie znać poprzez różnorodne objawy fizyczne, z których bardzo powszechnym jest drętwienie rąk. Choć może to być objaw różnych schorzeń fizycznych, np. neuropatii, patologii odcinka szyjnego kręgosłupa czy cieśni nadgarstka, niejednokrotnie związana jest również z czynnikami psychologicznymi.

Zacznijmy od tego, że nerwica charakteryzuje się uczuciem ciągłego niepokoju, lęku oraz stresu. Osoby dotknięte tym zaburzeniem często doświadczają także objawów fizycznych, z których jednym z najczęstszych jest właśnie drętwienie rąk. Mechanizm, który może prowadzić do tego objawu, jest złożony.

Zobacz też: Przyjmowała popularny suplement. Jej wątroba nie wytrzymała

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednym z możliwych wyjaśnień jest nadmierna stymulacja układu współczulnego, który odpowiada za reakcję “walcz lub uciekaj” w sytuacjach stresowych. Podczas gdy reakcja ta jest naturalna i adaptacyjna w obliczu zagrożenia, nadmierna aktywacja tego układu, jak to ma miejsce przy nerwicy, może wywoływać różne objawy fizyczne. Stałe napięcie prowadzi do ucisku na nerwy, co z kolei może wywoływać drętwienie i mrowienie w rękach. Ponadto, nerwica często wiąże się z napięciem mięśniowym, zwłaszcza w okolicach szyi, ramion i dłoni.

Zatem drętwienie rąk może być nie tylko uciążliwym objawem fizycznym, ale również sygnałem, że organizm doświadcza znacznego poziomu stresu i napięcia. Rozpoznanie nerwicy jako potencjalnej przyczyny tego objawu może prowadzić do skutecznej interwencji i poprawy jakości życia. Dlatego też, zamiast lekceważyć drętwienie rąk, warto podjąć kroki w celu zrozumienia i zarządzania tym stanem, zarówno poprzez samoobserwację, jak i profesjonalną pomoc terapeutyczną.

Zobacz też: Maria Prażuch-Prokop o nerwicy. “Bez interwencji farmakologicznej byłoby trudno”

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę na Facebooku – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPostaw obok muszli. Gastrolog nie widzi innego wyjścia
Następny artykułPalworld straciło 1,3 mln graczy w dwa tygodnia. Twórcom brakuje ludzi do pracy