A A+ A++

„Co z Ciebie za facet?!” Coraz częstszą, choć niestety dalej stanowiącą tabu, jest przemoc stosowana wobec mężczyzn. Pojęcie mężczyzny silnego fizycznie i psychicznie jest nadal nadużywane, a według stereotypowego podejścia mężczyzna ma sprostać wszystkim wymaganiom życia, partnerki i do tego nigdy nie okazywać słabości. Do tych, którzy jednak potrzebują pomocy, naprzeciw wychodzi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W placówce wkrótce ruszy grupa wsparcia dla mężczyzn: bitych, poniżanych czy dręczonych psychicznie.

Sami mężczyźni nie chcą przyznać się, ani przed sobą, ani przed innymi, że doświadczają przemocy. Według stereotypu, to takie niemęskie…. Poniżanie, obrażanie, przemoc emocjonalna, psychiczna, ekonomiczna, fizyczna – wyzwiska traktowane są jako: A może miała gorszy dzień…. Problem unaocznia się i staje się faktem, dopiero, gdy partnerka stosuje przemoc fizyczną. Wtedy pojawia się wstyd, niedowierzanie i pytanie co dalej?

Badania pokazują niedoszacowanie skali zjawiska przemocy wobec mężczyzn. Mężczyźni rzadziej zgłaszają poważne obrażenia, wynikające z przemocy domowej, nie mówiąc już o przemocy psychicznej czy lżejszych formach przemocy fizycznej. Wiele z tych przypadków wymyka się więc policyjnym raportom. Co zaskakujące, policja rzadziej aresztuje kobiety podejrzane o stosowanie przemocy wobec partnera.

Grupa wsparcia dla kobiet funkcjonuje już od jakiegoś czasu. Sukcesywnie po pomoc zgłasza się tam coraz więcej bitych i dręczonych mieszkanek powiatu lubińskiego. Teraz PCPR wyciąga także pomocną dłoń w sprawie mężczyzn, doświadczających różnych form przemocy w szczególności psychicznej, ekonomicznej i fizycznej.

– W ramach działalności Ośrodka Interwencji Kryzysowej planowane jest utworzenie psychoedukacyjnej grupy wsparcia dla mężczyzn. Przełamujemy stereotypy, że mężczyzna musi być silny psychicznie. Spotkania są bezpłatne. Zapewniamy całkowitą dyskrecję – informują pracownicy PCPR.

Na spotkania można zapisać się:

Specjaliści w Ośrodku Interwencji Kryzysowej:

  • psycholog – poniedziałki w godz. 10.00-12.00
  • terapeuta ds. uzależnień – od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30
  • prawnik – wtorki i czwartki w godz. 13.30-15.30
  • pracownik socjalny – od poniedziałku do piątku 7.30-15.30
  • pedagog – od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-13:30.

Źródło: PCPR Lubin; fot. BM

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdzie szukać partnerów biznesowych? Podkarpacie spadło w rankingu, bo częściej się zadłużamy
Następny artykułKsięgowość 20% taniej przez 3 miesiące – nie przegap okazji!