A A+ A++

Dr Marta Frejowska-Reniecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu zwraca uwagę, że nagłe zmiany pogody, takie jak mrozy i ocieplenia, mogą sprzyjać rozwojowi infekcji dróg oddechowych. W szczególności osoby starsze oraz przewlekle chore, są bardziej narażone na zachorowania w tym okresie.

Zmienna pogoda sprzyja zachorowaniom

Zima to czas, kiedy najwięcej osób zmaga się z infekcjami dróg oddechowych. Sezon grypowy trwa od stycznia do marca. Częste wahania temperatury i zmiany pogody, sprzyjają rozwojowi wirusów i bakterii, które atakują nasze drogi oddechowe.

Dr Marta Frejowska-Reniecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu zwraca uwagę, że w tym okresie szczególnie narażeni na zachorowania są seniorzy oraz osoby z przewlekłymi chorobami. 

Co piąty senior przechodzący ciężką grypę traci samodzielność

Zmienna pogoda sprzyja rozwojowi sezonu infekcyjnego. Dodatkowo, częste spotkania ludzi w zamkniętych, niewietrzonych pomieszczeniach zwiększają ryzyko infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych – podkreśliła dr Marta Frejowska-Reniecka, kierująca oddziałem pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu.

Apel o profilaktykę i szczepienia

Dr Marta Frejowska-Reniecka apeluje o przestrzeganie zasad profilaktyki, które mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowań, szczególnie w okresie wzmożonych infekcji. Zwraca uwagę na konieczność unikania zatłoczonych, słabo wentylowanych pomieszczeń, zwłaszcza przez osoby starsze oraz pacjentów z osłabioną odpornością.

Ekspertka podkreśla, jak ważne jest wcześniejsze dbanie o profilaktykę i regularne szczepienia, zarówno przeciwko grypie, jak i COVID-19, a także nowym szczepieniom przeciw pneumokokowemu zapaleniu płuc.

Inwestycje w szczepienia dorosłych przynoszą ogromne korzyści
Inwestycje w szczepienia dorosłych przynoszą ogromne korzyści

Szczepienie przeciw grypie może zapobiec zachorowaniu u 40-70% zaszczepionych osób, w zależności od sezonu. Zmniejsza ono ryzyko poważnych powikłań, takich jak problemy z układem krążenia.

Szczepienia powinny być wykonywane corocznie, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego, który w Polsce trwa od jesieni do wiosny. Szczególnie ważne jest, by zaszczepić osoby z grup wysokiego ryzyka, pracowników ochrony zdrowia oraz tych, którzy mogą zarażać innych.

Dr Frejowska-Reniecka zaleca także noszenie maseczek w miejscach publicznych oraz dbałość o higienę rąk i dezynfekcję, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się chorób.

Sezonowe szczepienia na grypę odejdą w zapomnienie?
Sezonowe szczepienia na grypę odejdą w zapomnienie?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Lubinie mamy wiele ukrytych talentów. Zapraszamy na Biennale
Następny artykułAlienware 16 Area-51, Alienware 18 Area-51 oraz Alienware Area-51 – Notebooki i gotowy zestaw PC z NVIDIA GeForce RTX 5000