A A+ A++

Dopłaty do OZE w Niemczech w rekordowej wysokości

13.01.2021r. 11:29


Niemieccy operatorzy sieci Amprion, Tennet, 50Hertz und TransnetBW podali, że w zeszłym roku dopłacono do produkcji mocy z OZE rekordowe 30,9 miliardy euro. Środki te pochodzą z dopłat związanych z ustawą o odnawialnych źródłach energii (EEG). Suma dopłat wzrosła o 12 procent w porównaniu z 2019 rokiem – czytamy w BiznesAlert.pl.


Jednym z powodów rekordowych dopłat jest wzrost produkcji energii z OZE w 2020 roku. Wolumen mocy z odnawialnych źródeł energii wyniósł 252 TWh w zeszłym roku. Oznacza to wkład w zużycie energii elektrycznej w Niemczech rzędu 45 procent. Instytut Frauenhofera zaznacza jednak, że może to być nawet 51 procent, ponieważ część przemysłu w Niemczech zaczęła wytwarzać moc z OZE na użytek własny na dużą skalę.

Drugi powód jest związany ze spadkiem cen energii, spowodowany kryzysem, co oznacza, że dopłaty EEG musiały wyrównywać znacznie większą różnicę niż zwykle. Niklas Záboji zwraca uwagę na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), że istnieją nadal wygórowane zobowiązania, które operatorzy sieci gwarantują producentom OZE.

Konsumenci energii, którzy w zeszłym roku dopłacali 6,756 centów do każdej zużytej kWh, zapłacili blisko 24,5 miliardów euro. Deficyt kosztów produkcji mocy wyniósł więc 6,4 miliardów euro. Jeszcze nie wiadomo, jak taki deficyt w przyszłości będzie finansowany. Możliwy jest kolejny wzrost dopłat konsumentów albo nowe źródło finansowania, którym może być dodatkowa sprzedaż papierów emisyjnych – czytamy w BiznesAlert.pl.

BiznesAlert
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułBez testu nie wsiądziesz do samolotu do USA
Następny artykułZ perspektywy: Wiwisekcja pewnej informacji o wiadukcie w Ciężkowicach