O ile coraz częściej zwracamy uwagę na skład kupowanego jedzenia, o tyle rzadziej niestety na etykiety środków czystości. Tymczasem chemia gospodarcza źle wpływa na kondycję naszej skóry i dróg oddechowych. A ścieki z chemikaliami niszczą naturalne środowisko i wodę, która staje się coraz cenniejsza. Jak sprzątać mieszkanie lub dom, aby nie szkodzić sobie, domownikom i otoczeniu?
Używajmy mniej chemii, która jest realnym zagrożeniem dla naszego organizmu. Warto stosować ekologiczne środki czystości. Dlaczego?
1. Stajemy się coraz bardziej świadomi szkodliwego wpływu chemicznych substancji na nasz organizm, dlatego ostrożniej i rozsądniej podchodzimy do ich zastosowania w naszych mieszkaniach.
2. Według World Allergy Organization alergie występują u 30-40 proc. ludzi żyjących na świecie i tradycyjne środki czystości źle wpływają na te schorzenia.
3. Jesteśmy coraz bardziej świadomi i konsekwentnie wybieramy alternatywne rozwiązania dobre dla środowiska.
4. Z ekonomicznego punktu widzenia naturalne detergenty to duża oszczędność dla domowego budżetu, ponieważ do ich przygotowania wykorzystuje się powszechnie dostępne i niedrogie składniki.
Zobacz też: Proste sposoby, by wyczyścić piekarnik
Domowe środki czystości
Skoro możemy posprzątać dom taniej, bezpieczniej dla środowiska i równie skutecznie, to jakie ekologiczne preparaty nam w tym pomogą? Są to przede wszystkim ocet, soda oczyszczona, sól, cytryna lub kwasek cytrynowy.
Ocet, który kupimy zawsze i wszędzie, doskonale poradzi sobie z usuwaniem tłuszczu, kamienia i nieprzyjemnych zapachów. Koszt butelki octu jest mały, a jego korzyści przy usuwaniu tych przykrych nieczystości duże. Minusem jest zapach octu, ale jest on nietrwały i wietrzenie mieszkania po sprzątaniu całkowicie wystarcza, aby się go pozbyć. Zresztą regularne wietrzenie pomieszczeń, w których mieszkamy to idealny przeciwnik roztoczy kurzu.
Sól to świetny sprzymierzeniec w usuwaniu trwałych zabrudzeń. Na przykład z piekarnika. Pasta przygotowana z 2 łyżeczek soli, 1/4 szklanki sody oczyszczonej i gorącej wody, po 5 minutach wyczyści nam zabrudzony piekarnik czy inną powierzchnię. Ta sama mikstura łatwo usunie plamy z czerwonego wina.
Sól kuchenna doskonale czyści srebra. Wybieli firanki, jeżeli zamoczymy je przed praniem w roztworze soli i wody. Wystarczy kilka łyżek 3-4 i pozbywamy się zabrudzeń.
Odwiedź WP Kuchnia na Insta
Soda oczyszczona z kolei łatwo usunie osady z kawy i herbaty, zlikwiduje nieprzyjemny zapach, zmiękczy wodę. Ale może też podrażnić skórę, dlatego używamy jej w rękawiczkach ochronnych.
Cytryna lub kwasek cytrynowy to przeciwnicy tłuszczu i kamienia. Działają też odświeżająco i nabłyszczając Cytryna działa również antybakteryjnie i dobrze pochłania zapachy. Warto kawałki skórki cytrynowej włożyć do pojemnika w zmywarce. Zyskamy naturalny odświeżacz i zapach. Kwasek cytrynowy z kolei usunie nam kamień w czajniku lub w ekspresie do kawy.
Uniwersalny preparat do czyszczenia – przepis
Składniki:
- 2 łyżki octu
- 2 łyżeczki boraksu
- 2 szklanki wody
- 3 krople olejku lawendowego
- 3 krople olejku herbacianego
Przygotowanie: wszystkie składniki umieszczamy w pojemniku ze spryskiwaczem i mamy gotowy detergent eko.
Ekologiczny płyn do mycia naczyń – przepis
Składniki:
- 1 szklanka drobnej soli
- sok z trzech cytryn
- 1 szklanka octu
- 1,5 szklanki wody
Przygotowanie: wszystkie składniki gotujemy w garnku 10 minut. Przelewamy do szklanego słoja i gotowe.
Płyn do mycia szyb i okien – przepis
Składniki:
- 0,5 litra wody
- 4 łyżki octu
- 2 łyżki soku z cytryny
Przygotowanie: składniki wlewamy do pojemnika ze spryskiwaczem i czyścimy okna i szyby. Wycieramy do sucha papierem.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS