A A+ A++

Szczególnie w tym roku widać wzmożone zainteresowanie działkami budowlanymi i zdecydowanie więcej osób decyduje się na zakup domu czy też budowę. Chcemy mieć kawałek własnej zieleni i pewną niezależności. Z tym także związany jest trend wyprowadzania się na obrzeża miast i zupełnie innego stylu życia. Z drugiej strony dobry projekt domu pozwala spełnić marzenia i mieszkać tak, jak się chce.


  1. Zaplanuj dom

  2. Jakich błędów się wystrzegać?

  3. Powierzchnia dla wszystkich

Przy wyborze projektu domu z Extradom.pl należy się kierować kilkoma zasadami. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że niezależnie od mody miejsce zamieszkania powinno odpowiadać na indywidualne potrzeby wszystkich domowników. Z zasady inwestycja nie może generować problemów na placu budowy, musi wpisywać się w układ działki oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Niezwykle istotna będzie technologia, zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, a także wybór dobrej jakości materiałów, które, choć są droższą inwestycją, to będą służyć zdecydowanie dłużej. Dzięki temu może powstać mniejszy lub większy dom marzeń, który będzie Twoją oazą.

Jakich błędów się wystrzegać?

Ludowa mądrość mówi, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie. I może coś w tym jest, że uczymy się na doświadczeniach. Warto jednak zauważyć, że są błędy, które można wyprzedzać, których nie trzeba popełniać.  Przede wszystkim, zanim zamówisz projekt, zapoznaj się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli działka nie jest nim objęta, postaraj się o decyzję o Warunkach Zabudowy. Chodzi tu zarówno o przeznaczenie budynku, jak i jego parametry. W przeciwnym razie może się okazać, że nie uzyskasz pozwolenia na budowę domu, ponieważ projekt będzie niezgodny z wytycznymi. A to generuje nie tylko straty finansowe, ale też duży stres. Ograniczenia mogą dotyczyć przeznaczenia działki, maksymalnej wysokości czy też szerokości domu, kąta nachylenia dachu, a nawet kolorystyki elewacji.

Powierzchnia dla wszystkich

Warto dobrze przemyśleć, jakiej powierzchni użytkowej będziecie potrzebować. Oczywiście tu wiele zależy od stylu życia, liczby domowników czy też przyzwyczajeń. I dlatego warto przeanalizować, czy chcecie mieć większy metraż niż obecnie macie czy też odwrotnie. Warto pamiętać, że za wrażenie przestronności odpowiadać będzie również wysokość pomieszczeń.

Najczęściej projekt domu będzie miał bardzo czytelny podział na strefę dzienną i nocną oraz wydzielone miejsca gospodarcze. Popularne są zarówno konstrukcję parterowe, jak i te piętrowe czy z poddaszem użytkowym, choć tu trzeba pamiętać o tym, że stałym elementem domu będą również schody. Jeśli lubicie spędzać razem czas, zadbajcie o duży salon najlepiej połączony z jadalnią. Przy niej zazwyczaj znajdzie się także miejsce na kuchnię – otwartą, zamkniętą lub z wyspą. Taka strefa dzienna jest nowoczesna, praktyczna i przestronna. W strefie prywatnej powinno znaleźć się miejsce na sypialnie, łazienkę, bawialnię czy też pokój nauki. I te aspekty musimy wziąć pod uwagę, planując metraż i ilość pokoi. Zbyt duży dom to wysokie koszty budowy i utrzymania. Zbyt mały będzie po prostu niekomfortowy. Pamiętaj jednak o tym, że ta inwestycja z założenia będzie ci służyć przez lata, więc warto przemyśleć takie projekty, które pozwolą na przykład zaaranżować poddasze, gdy powiększy się rodzina. Stałym elementem domów jest oczywiście garaż oraz pomieszczenie gospodarcze. Coraz rzadziej bowiem decydujemy się na piwnicę. Przestrzeń na piece, warsztat, składowanie rzeczy, które są nam potrzebne okazjonalnie jest równie ważna.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDuży spadek liczby zakażeń koronawirusem w statystykach ministerstwa. W Świętokrzyskiem tak mało nowych zachorowań nie było od dawna
Następny artykułNowy satelita szpiegowski widzi w nocy, przez chmury i ściany budynków [FILM]