A A+ A++

Dolny Śląsk stawia na nowe technologie i zaprasza do siebie innowatorów, którzy w swoich przedsięwzięciach biznesowych zamierzają wykorzystywać druk 3D. Dolnośląski Inkubator Druku 3D będzie gotowy w połowie przyszłego roku. Koszt inwestycji to ponad 24,1 mln zł, w tym 15,7 mln to środki unijne.

Dolnośląski Inkubator Druku 3D skierowany będzie do dolnośląskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność i nie mają jeszcze własnych obiektów produkcyjnych, magazynowych czy usługowych. Celem projektu jest umożliwienie uruchamiania działalności gospodarczej małym firmom w oparciu o doradztwo specjalistyczne. Inkubator ma przede wszystkim przygotować nowych potencjalnych producentów do rozwoju swojej działalności i uruchomienia własnych zakładów.

Budowa Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D zakończy się w przyszłym roku. Akt erekcyjny pod budowę nowej inwestycji został w ubiegłym tygodniu uroczyście podpisany i złożony w miejscu, w którym powstaje inkubator, czyli przy ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 4 we Wrocławiu.

Dolny Śląsk znajduje się wśród najbardziej innowacyjnych regionów w Polsce. Budowa gospodarki opartej na wiedzy i związany z tym wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw to jedne z naszych głównych celów strategicznych – mówi marszałek Cezary Przybylski. Od lat stawiamy na kooperację sektorów nauki i biznesu, bo to jest przyszłość rozwoju gospodarczego regionu, a także wiele nowych miejsc pracy – dodaje marszałek Dolnego Śląska.

Przy wyborze przedsiębiorców specjaliści z Inkubatora będą kierować się przede wszystkim profilem działalności firm, który bezpośrednio ma się wpisywać w założenia planowanego przedsięwzięcia, wykorzystującego technologię druku 3D. W Centrum Druku 3D możliwe będzie zaprojektowanie danego elementu, a następnie jego wydrukowanie z tworzyw sztucznych czy metalu.

Nowoczesne urządzenia będą w stanie drukować́ nawet skomplikowane modele wykorzystywane w medycynie. Dolnośląski Inkubator Druku 3D będzie także współpracował z podmiotami naukowymi, pracującymi nad innowacyjnymi możliwościami drukarek. Zainteresowani będą mogli również̇ uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach druku 3D, realizowanych w ramach Akademii Druku.

To niezwykle istotna inwestycja. Zabiegamy o wparcie jej ze źródeł rządowych. Cieszy nas to, że rodzimi przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wielu nowoczesnych rozwiązań, a także konkurować w nowych technologiach z zagranicznymi koncernami – informuje wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko.

Zapytaliśmy marszałka Województwa Dolnośląskiego o znaczenie inwestycji dla Dolnego Śląska, zastosowanie tej technologii i źródła finansowania projektu To niezwykle ważna inwestycja i ciekawy projekt, Chcemy stworzyć warunki do współpracy w tej dziedzinie między przedsiębiorcami i dać przestrzeń do rozwoju dla startupów. Partycypować będzie mógł każdy, kto będzie miał dobry pomysł na rozwijanie druku 3D. Ta technologia ma szerokie zastosowanie – od medycyny po przemysł maszynowy, energetykę… Trudniej byłoby wskazać dziedzinę, w której druk 3D nie znalazłby zastosowania – mówi Cezary Przybylski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOkradali działki. Złodzieje z Iławy staną teraz przed sądem
Następny artykułMatura 2020. Błąd na arkuszach maturalnych z języka polskiego