“Postanowiliśmy zamówić dodatkowe 100 milionów dawek szczepionki BioNTech i Pfizer, która jest już stosowana do szczepień ludzi w całej UE. Będziemy zatem mieć 300 milionów dawek tej szczepionki, którą oceniono jako bezpieczną i skuteczną. Będzie więcej szczepionek!” – napisała Von der Leyen na Twitterze.
We decided to take an additional 100 million doses of the #BioNTech /@Pfizer vaccine, which is already being used to vaccinate people across the EU.
We will therefore have 300 million doses of this vaccine, which was assessed as safe and effective.
More vaccines will follow!
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 29, 2020
W 2020 r. Komisja w imieniu Unii podpisała z firmami BioNTech i Pfizer umowę na dostawy 200 mln dawek szczepionki na Covid-19, z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 100 mln dawek.
ZOBACZ: MZ podało najbliższe terminy dostaw szczepionek przeciw COVID-19 do szpitali
KE negocjuje kontrakty z firmami farmaceutycznymi w imieniu UE po to, aby szczepionki były dostarczane do wszystkich państw członkowskich UE, uniemożlwiający tym samym silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach i wypychanie z rynku słabszych.
Dystrybucja do końca września
Dystrybucja pierwszych 200 mln dawek szczepionki COVID-19, opracowanej przez Pfizer i BioNTech, zostanie zakończona w Unii Europejskiej do września 2021 r. – poinformowały w poniedziałek służby prasowe Komisji Europejskiej.
W ramach prowadzonej w Unii Europejskiej wspólnej walki z pandemią koronawirusa w większości krajów Wspólnoty w niedzielę rozpoczęła się kampania szczepień. Jako pierwsi – najczęściej w obecności mediów – przeciw Covid-19 zaszczepieni zostali pensjonariusze domów opieki, ich opiekunowie i personel medyczny.
BioNTech i Pfizer złożyły 1 grudnia formalny wniosek o warunkowe pozwolenie na dopuszczenie preparatu do obrotu.
Szczepionka BioNTech/Pfizer jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.
Szczepionka przeciw Covid-19 firm BioNTech i Pfizer nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych.
Sprzeciw Paryża
“Unia Europejska otrzymała ofertę zakupu dodatkowych 500 mln dawek szczepionki Pfizer/BioNTech, ale odrzuciła ją po sprzeciwie Paryża. Francuska firma Sanofi pracuje nad własną szczepionką, ale firma boryka się z opóźnieniami” – informował w poniedziałek dziennik “Brussels Times”.
Według “Brussels Times”, a także niemieckiego tygodnika “Der Spiegel”, ofertę na dodatkowe 500 mln dawek złożył BioNTech, niemiecki partner amerykańskiego giganta farmaceutycznego Pfizer. UE podpisała wcześniej umowę na 200 milionów dawek, z opcją na 100 milionów więcej.
ZOBACZ: Bosak o szczepieniach: sceptycyzm rośnie proporcjonalnie do nasilenia propagandy
Jak podaje magazyn, powołując się na źródła zaznajomione z negocjacjami, sprzeciwiła się temu głównie Francja i w efekcie Komisja Europejska nie podpisała porozumienia. Francuska firma Sanofi podpisała kontrakt na 300 milionów dawek własnej szczepionki, jednak jej produkt nie otrzymał jeszcze autoryzacji Europejskiej Agencji Leków i Komisji Europejskiej.
Według “Brussels Times”, francuski rząd sprzeciwił się ofercie ze strony BioNTech, ponieważ umożliwiała ona amerykańskiego Pfizerowi i niemieckiemu BioNTechowi sprzedaż w UE 800 milionów dawek.
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
msl/ PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS