A A+ A++

Data dodania: 2011-07-27 (11:15) Komentarz giełdowy TMS Brokers

Na Wall Street panuje pełna napięcia atmosfera wyczekiwania na rozstrzygnięcie politycznego klinczu między Republikanami a Demokratami w sprawie podniesienia limitu zadłużenia USA. Nerwowości dodaje fakt, że nawet w sierpniu przypada termin zapadalności papierów dłużnych o wartości około 440 milionów dolarów, a kolejne 38 milionów pochłoną płatności kuponowe.

Kolejny dzień bez rozstrzygnięć przełożył się na kolejną sesję pod znakiem umiarkowanych spadków na amerykańskim rynku akcji i wzrostów na rynku CDS. Koszt ubezpieczenia przed niewypłacalnością Stanów Zjednoczonych od ubiegłego piątku zwiększył się o 10 proc., a od stycznia o 40 proc. i jest obecnie najwyższy od kilkunastu miesięcy. We wtorek średnia Dowa straciła 0,7 proc. i kończyła notowania na poziomie 12501 punktów. Indeks amerykańskich blue chipów pogrążały taniejące o 5,4 proc. papiery firmy 3M, która zrewidowała w dół prognozy rocznych wyników finansowych. Indeks S&P 500 spadał o 0,4 proc., do poziomu 1332 punktów. Istotna strefa wsparcia znajduje się kilkanaście punktów powyżej okrągłego poziomu 1300 punktów.

Inwestorzy nie decydują się na wyprzedawania akcji ze wglądu na udany dla amerykańskich spółek drugi kwartał, za który wyniki obecnie prezentują. Z blisko 180 firm, które tworzą indeks S&P 500 i już opublikowało wyniki, zaledwie jedna na cztery nie była w stanie przekroczyć rynkowego konsensusu. A poprzeczka oczekiwań jest postawiona dość wysoko – szczególnie biorąc pod uwagę serię słabych danych makro, która przez ostatnie kilkanaście tygodni docierała z największej światowej gospodarki. Spółki z indeksu S&P na razie mogę pochwalić się blisko 12 – proc. dynamiką przychodów i niemal 18 – proc. zysku netto. Bardzo dobrze wypadają spółki surowcowe i paliwowe, które na poziomie przychodów wypracowały odpowiednio 40,5 i 21,4 proc. lepsze wyniki niż przed rokiem i miały o około 41 i 61 proc. wyższy czysty zarobek. Wątpliwe jest utrzymanie przez firmy notowane na Wall Street wysokiej dynamiki wyników finansowych, jeśli wbrew zapowiedziom czołowych przedstawicieli Fed, amerykańska gospodarka nie przyspieszy w drugiej połowie roku. Już teraz część spółek, m. in. bardzo czuły na wahania globalnej koniunktury UPS, obniża prognozy na kolejne kwartały.

Na tokijskim parkiecie zabrakło impulsu do wzrostów jakim dzień wcześniej były pozytywne informacje ze spółek, które szybciej niż pierwotnie się obawiano poradziły sobie ze skutkami trzęsienia ziemi. Na środowej sesji na pierwszy plan wysunęła się kwestia długu USA. Niekorzystne z punktu widzenia eksporterów z Kraju Kwitnącej Wiśni jest także umocnienie jena – kurs USD/JPY w kilkanaście dni zniżkował o ponad 4 proc. i obecnie kształtuje się na poziomie 77,65 – najniższym od marca, kiedy kurs ustanawiał historyczne minima. W rezultacie Nikkei 225 stracił 0,5 proc. i finiszował na poziomie 10047 punktów, ale zdołał utrzymać się powyżej szczytu z kwietnia, jak również 76,4 proc. zniesienia Fibonacciego ruchu wzrostowego z czerwca i początku lipca.

Na parkietach zachodnioeuropejskich na początku środowej sesji również dominowali sprzedający. Najmocniejsze spadki miały miejsce na peryferiach Eurolandu. Mediolański FTSE MIB zniżkował o 2,2 proc. do poziomu 18600 punktów. Madrycki Ibex 35, którego korekcyjne odbicie zostało powstrzymane w okolicy 76,4 proc. zniesienia Fibonacciego tracił 1,6 proc. i spadał poniżej dołków z przełomu czerwca i lipca. Kluczowym wsparciem będą okolice 9300 punktów. Spadki na włoskiej i hiszpańskiej giełdzie szły w parze ze wzrostem o kilkanaście punktów bazowych rentowności dziesięcioletnich obligacji obu państw. Rozszerzał się również spread między rentownością dziesięciolatek niemieckich, a włoskich i hiszpańskich. W pierwszym przypadku wynosił 310, a w drugim 340 pb. Na rodzimym parkiecie, który w ostatnich dniach charakteryzuje znikoma aktywność inwestorów, WIG 20 zniżkował o 0,3 proc. i od bardzo ważnego poziomu 2700 punktów rodzimy indeks blue chipów dzieliło kilkanaście punktów.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.

Dom Maklerski TMS Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers

Tak słabych lokat jeszcze nie było

2020-01-05 Analizy rynkowe

106 złotych – tyle w ciągu roku zarobi ktoś, kto powierzy bankowi 10 tysięcy złotych zakładając przeciętną lokatę. To prawie 4 razy mniej niż w 2012 roku, ale też 2-3 razy za mało, aby pokonać panującą inflację – wynika z szacunków HRE Investments. Tak źle nie było od co najmniej kilkudziesięciu lat. Dostępne dane nie odnotowały bowiem jeszcze nigdy tak niskiego średniego oprocentowania lokat bankowych. Przeciętny depozyt pozwala zarobić zaledwie 1,31% – wynika z najświeższych danych NBP za listopad 2019.

Lokaty coraz słabsze, a kredyty coraz droższe

2016-06-13 Analiza Expander

Banki zarabiają między innymi na tym, że pożyczają nam pieniądze na wyższy procent niż płacą swoim klientom na lokatach. Expander zwraca uwagę, że ta różnica w kwietniu była najwyższa od prawie 6 lat. Oprocentowanie nowo zakładanych lokat wyniosło zaledwie 1,57%, tym samym pobiło marcowy rekord i było najniższe w historii.

Bezpłatna księgowość i 900 zł zwrotu w mBank

2016-02-11 Informacja prasowa

Tyle otrzyma przedsiębiorca, który do końca marca otworzy w mBanku rachunek mBiznes konto i spełni trzy proste warunki. Ofertę promuje kampania reklamowa, którą od wczoraj zobaczyć można m.in. w telewizji.

Będzie trudniej o kredyt hipoteczny

2016-01-04 Komentarz Lions Bank

W grudniu banki chciały pożyczyć rodzinom na mieszkanie wyraźnie mniej niż przed rokiem. Czas pokaże czy jest to preludium przed zmianami, które czekają rynek w przyszłym roku. Większość z nich utrudni dostęp do bankowego finansowania.

W nowym roku opóźnienie w spłacie raty może kosztować więcej

2015-12-30 Komentarz Expandera

Maksymalny dopuszczalny przez prawo poziom oprocentowania, naliczanego przy opóźnieniu w spłacie raty wzrośnie od stycznia z 10% do 14%. Z wyliczeń Expandera wynika, że przeciętny kredytobiorca, który spóźni się o kilka dni nie ma się czym martwić. Zmiana będzie natomiast odczuwalna dla osób, które mają wysokie zadłużenie i nie regulują go miesiącami.

Naucz się współpracować z instytucjami finansowymi

2015-03-30 Informacja prasowa

Zbliżają się święta wielkanocne, a wraz z nimi wydłuża się lista naszych wydatków. Szczególnie w przedświątecznym okresie, działając pod wpływem chwili i emocji zdarza nam się podejmować zbyt pochopne i nieprzemyślane decyzje zakupowe. Wówczas zaczynamy się zastanawiać nad różnymi sposobami powiększenia domowego budżetu.

Bezpiecznie(j) jak w banku?

2015-03-26 Informacja prasowa

Czy systemy płatności online są równie bezpieczne jak systemy bankowe? Okazuje się, że nie tylko mogą być bezpieczniejsze, ale również poprawiać poziom zabezpieczeń transakcji bankowych! Poznajcie przypadek pani Agnieszki.

Kredyt w CHF – co można zrobić z wysoką ratą?

2015-01-16 Poradnik kredytobiorcy

„Czarny czwartek” na rynku walutowym wywołał drżenie serca u wielu kredytobiorców zadłużonych w CHF. W ciągu kilku minut ich zadłużenie oraz raty wzrosły o kilkadziesiąt procent. Niestety w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać powrotu do sytuacji sprzed 15 stycznia.

Coraz łatwiej o kredyty dla przedsiębiorców

2015-01-07 Poradnik kredytobiorcy

Masz pomysł na własny biznes? Brakuje ci środków finansowych na start? Skorzystaj z propozycji kredytowej. Nie zwlekaj. Nie trać szans. Jutro może być za późno. W taki oto sposób – dość mało oryginalny i niewyszukany, banki oferujące kredyty dla przedsiębiorców zapraszają ich do skorzystania ze swojej oferty.
2015 rokiem zmian dla kredytobiorców

2014-12-31 Poradnik kredytobiorcy

W nowym roku kredytobiorcy muszą liczyć się z istotnymi zmianami. Wśród nich, zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, zmienia się minimalna wysokość wkładu własnego oraz strategia prowadzenia działalności w obszarze bankowości ubezpieczeniowej, czyli tzw. bancassurance.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak dobrze zaplanować emeryturę?
Następny artykułNowe funkcjonalności serwisu mobilnego w PKO Banku Polskim