A A+ A++

Pierwszy na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO był Park Mużakowski w Łęknicy i Bad Muskau, na granicy Polski z Niemcami. Wpisano go w 2004 r. Dekadę później z niewielkim hakiem znaczkiem UNESCO mógł oficjalnie się posługiwać geopark Łuka Mużakowa.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Geopark to unikatowy obszar w skali Europy. Na niewielkim obszarze po kopalniach węgla brunatnego  zobaczymy kolorowe jeziora wydmy śródlądowe, “węglowe plaże”. Są tu kosmiczne formy erozyjne, rowy wietrzeniowe, tzw. gizery, powstałe w wyniku powolnego utleniania warstw węgla brunatnego. Tylko w polskiej części moreny rozpoznano i udokumentowano 34 geotypy – czyli miejsca o specjalnym znaczeniu dla nauk o Ziemi.

Szlaki rowerowe w woj. lubuskim. Geopark Łuku Mużakowskiego, ścieżka do kopalni Babina Fot. Piotr Chara/lubuskie.pl

Geopark możemy zwiedzać przede wszystkim dzięki geoturystycznej ścieżce “Dawna Kopalnia Babina”. To jeden z najciekawszych szlaków turystycznych i rowerowych w Lubuskiem. Liczy ok. 5 km, po drodze zatrzymujemy się  przy fantastycznych formach pokopalnianych, powstałych podczas działalności kopalni Babiny, zamkniętej w latach 70 XX wieku. Ścieżka prowadzi po byłym terenie górniczym. Pięciokilometrowy szlak wytyczony został w ten sposób, aby pokazać wszystko, co w Geoparku najciekawsze. Rzecz jasna, na tyle, na ile to możliwe.

A wkrótce zobaczymy więcej. W geoparku pracują koparki i spychacze. Wytyczają nowe drogi. – Będą nowe odejścia od głównej ścieżki, trasa “Babina” będzie wreszcie zapętlona. Przybędzie ok. 2.5 km nowych tras – mówi Michał Szczepaniak z nadleśnictwa w Lipinkach Łużyckich, które nadzoruje inwestycję.  

Geopark Łuk Mużakowa, budowa nowych szlaków pieszych i rowerowych, lipiec 2021 r.Geopark Łuk Mużakowa, budowa nowych szlaków pieszych i rowerowych, lipiec 2021 r. Fot. Artur Łukasiewicz/Agencja Gazeta

Do tej pory turyści nie mogli okrążyć wielkiego zbiornika pokopalnianego “Afryka” (nazwanego tak z racji kształtu). – Brak tzw. obejść był sporą niedogodnością, trochę psuł całe wrażenie. Teraz nie trzeba będzie już zawracać z drogi, ścieżki będą lepiej połączone, co tylko turystów ucieszy, a jest ich coraz więcej. Będzie więcej nowych przystanków z tablicami i informacjami o tym niesamowitym miejscu – mówi Szczepaniak.

Nowe trasy planowano otworzyć już w sierpniu, ale inwestycja się opóźni z powodu pandemii koronawirusa. Nowymi szlakami powinniśmy pojechać w październiku.

CZYTAJ TAKŻE: Dwieście stopni w górę i widok na raj. Oto najciekawsze lubuskie wieże widokowe

CZYTAJ TAKŻE: Lubuskie szlaki rowerowe. Po drodze ptasi raj, kąpiel żubra i kamień diabła

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNocny pożar wiaty (zdjęcia)
Następny artykułTajemnicze zniknięcie małżeństwa z Majkowic. Policja szuka tylko kobiety!