Wysokość przyznawanych dodatków jest zróżnicowana w zależności od rodzaju paliwa, jakim ogrzewane jest domostwo – to kwoty od 500 zł do 3000 zł. Mówi Lidia Czuma-Imiołczyk, dyrektor Częstochowskiego Centrum Świadczeń:
Lidia Czuma-Imiołczyk: Weszła w życie kolejna ustawa o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła, czyli wszystkie gospodarstwa indywidualne, które opalają swoje domy bądź mieszkania innym paliwem niż węgiel. To dotyczy pelletu, drewna kawałkowego, gazu skroplonego LPG, oleju opałowego bądź też innego rodzaju biomasy zawierającego przynajmniej 85% węgla.
Lidia Czuma-Imiołczyk: Warunkiem ubiegania się o te dodatki jest również złożenie deklaracji lub zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Na stronie Częstochowskiego Centrum Świadczeń znajduje się wzór takich wniosków. Jeśli ktoś posiada podpis kwalifikowany może go podpisać i przesłać do nas elektronicznie. Wnioski można również bezpośrednio składać w Częstochowskim Centrum Świadczeń przy ul. Sobieskiego 15 lub przesłać za pomocą operatora pocztowego. Termin również upływa z dniem 30 listopada.
Obecnie Częstochowskie Centrum Świadczeń przyjęło prawie 13 tysięcy wniosków o wypłatę dodatku węglowego i ponad 400 wniosków o wypłatę pozostałych dodatków. Nie wszystkie udaje się rozpatrzyć na czas. Wynika to z bieżących nowelizacji ustawy i krótkiego okresu na wypłaty. Pracownicy starają się skrócić procedury:
Lidia Czuma-Imiołczyk: Wszystkich Państwa pragnę uspokoić, że sukcesywnie opracowujemy takie wnioski, żeby w jak najszybszym terminie dokonać wypłaty. Niemniej jednak mamy tutaj zasoby ludzkie, jakie mamy i wszystkie te telefony, maile, na które musimy odpowiadać, po prostu też nas odciągają od prac. Pracujemy zarówno po godzinach pracy, jak i w dni wolne od pracy, żeby jak najszybciej ilość tych wniosków opracować i wypłacić świadczenia jak najszybciej, bo wiemy, że wszyscy na to czekają.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS