A A+ A++

Co to jest platforma wibracyjna?

Platforma wibracyjna (nazwana też matą, masażerem lub trenażerem wibracyjnym) to urządzenie pozwalające oddziaływać wibracjami na różne partie ciała. Jedne są wyłącznie płaską platformą na której się staje lub siedzi, inne posiadają linki i taśmy do ćwiczeń (np. ramion), poręcze czy pasy do masażu ud i pośladków. W zależności od celu możemy wybierać wśród różnych modeli, regulować poziom wibracji i zmieniać punkt ich przyłożenia. Ale jaki wpływ te wibracje mają na nasz organizm?

Co daje platforma wibracyjna?

Treningowo platforma wibracyjna pozwala zwiększyć oddziaływanie prostych ćwiczeń fizycznych na nasze mięśnie. Zwiększa intensywność treningu (niektórzy producenci twierdzą, że nawet o 50 proc.), angażuje do pracy wszystkie partie mięśniowe, przez co przyspiesza efekty treningu. Ponadto poprawia naszą koordynację i uelastycznia więzadła i ścięgna.

Wymienia się także szereg właściwości korzystnie wpływających na zdrowie, samopoczucie i wygląd. Szczególnie głośno mówi się redukcji dolegliwości bólowych, poprawie kondycji skóry, spalaniu tkanki tłuszczowej i redukcji cellulitu, wspomaganiu pracy układy hormonalnego i krwionośnego oraz ogólnym przyspieszeniu regeneracji organizmu. Dlatego często mówi się, że platforma wibracyjna pomaga w odchudzaniu i rehabilitacji.

Czy platforma wibracyjna jest bezpieczna?

Pisząc o korzyściach, nie można przemilczeć faktu, że dla wielu osób trening na platformie wibracyjnej nie jest wskazany lub wręcz jest zakazany. Bezwzględne przeciwwskazania dotyczą kobiet w ciąży i całym okresie karmienia piersią, osób z przepukliną, kamicą nerkową i żółciową, osób z chorobami zapalnymi i zakaźnymi oraz chorobą wieńcowa (wibracje są szczególnie niebezpieczne dla posiadaczy by-passów i rozruszników serca). Z treningów na platformie wibracyjnej powinny zrezygnować także osoby poniżej 16. roku życia, osoby chorujące na serce, padaczkę, chorobę Parkinsona oraz choroby nowotworowe do 5 lat od wyleczenia.

Jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej?

Chcąc kupić i rozpocząć ćwiczenie na platformie wibracyjnej, warto wcześniej udać się na siłownię i odbyć kilka treningów na takim urządzeniu. Aktywność fizyczna przy ciągłych drganiach jest bardzo specyficznym uczuciem i może się okazać, że zupełnie ci nie odpowiada.

Aby efekty treningowe były widoczne, należy ćwiczyć regularnie, minimum 3 razy w tygodniu. Pamiętaj, aby każdy trening rozpoczynać rozgrzewką, a kończyć przynajmniej 5-minutowym rozciąganiem i wyciszeniem, by uspokoić organizm. Serie ćwiczeń na platformie nie powinny być zbyt długie — optymalnie powinny trwać 30–60 sekund. Jeśli w czasie ćwiczeń poczujesz silny ból mięśni, przerwij serię i daj organizmowi odpocząć.

Ćwiczenia na platformie wibracyjnej dla początkujących to np.
• przysiady (3 serie po 20–30 powtórzeń),
• stojąc tyłem do platformy, jedną stopą stoimy na ziemi, drugą opieramy na platformie i w ten sposób robimy przysiad (2–3 serie po 1–15 powtórzeń),
• plank z rękoma lub łokciami na platformie (3 serie po 10–20 sekund)
• pompki z rękoma na platformie (2–3 serie po 5–10 pompek)

Na efektywny trening na platformie potrzeba czasami zaledwie 15–20 minut, co jest kolejną zaletą tej formy aktywności. Powodzenia!

MS

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlisko 40 procent Polaków nie wie, jak spędzi wakacje
Następny artykułZUS wypłacił kolejne świadczenia postojowe