A A+ A++

Kodeks pracy daje prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Takie uprawnienie przysługuje w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Ile dni wolnych można uzyskać?

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Pracodawca wypowiedział z Tobą umowę o pracę? Sprawdź, czy przysługują Ci dodatkowe dni wolne na poszukiwanie nowej pracy!

Dodatkowe dni wolne na znalezienie nowego zatrudnienia są przewidziane przez Kodeks pracy. Mechanizm ten ma na celu ochronę pracowników, którzy stracili pracę i po okresie wypowiedzenia utracą źródło dochodu. Dodatkowe dni wolne można wykorzystać, np. na rozmowę kwalifikacyjną u potencjalnego pracodawcy.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Dni wolne podczas okresu wypowiedzenia

Zgodnie z art. 37 Kodeksu pracy dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikom w okresie co najmniej dwutygodniowego okresu wypowiedzenia umowy o pracę. W tym czasie pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia, tak samo jak w przypadku, np. urlopu wypoczynkowego.

Należy pamiętać, że dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują tylko w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. Jeśli to pracownik wypowie umowę, nie będzie mieć takiego przywileju.

Udzielenie dodatkowych dni wolnych na poszukiwanie pracy nie jest obligatoryjne. Pracownik musi o to zawnioskować. Jeżeli jednak nie skorzystał z przysługujących mu dni wolnych, nie może ubiegać się o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.

Zobacz również:

Ile dni wolnych od pracy?

W zależności od długości okresu wypowiedzenia obowiązującego pracownika, może on otrzymać:

  • 2 dni wolnego – w przypadku dwutygodniowego i miesięcznego okresu wypowiedzenia;
  • 3 dni wolnego – w przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia lub w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia na podstawie art. 36(1) Kodeksu pracy (likwidacja lub upadłość pracodawcy).

Dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy mogą być udzielone jednorazowo lub w częściach. Nie można ich jednak wykorzystać w dniu wolnym od pracy.

Zobacz również:

Podstawa prawna:

Art. 36-37 Kodeksu pracy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinister zdrowia: Z naszych badań wynika, że 20-30 proc. nowych zakażonych trafi do szpitala
Następny artykułKorki związane z remontem Rakowskiej. Mieszkańcy mają dość