W związku z niepewną sytuacją cybernetyczną wzrasta zainteresowanie usługami VPN. Dlaczego w 2024 roku warto zainwestować w dobrego VPNa?
Bezpieczeństwo w sieci na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco zmalało. Sytuacja geopolityczna na świecie, rozwój systemów internetu rzeczy oraz gwałtowny wzrost urządzeń podłączonych do sieci poskutkował rozwojem przestępczości cybernetycznej.
W dzisiejszym społeczeństwie informacyjnym najcenniejszym zasobem, który posiadamy są dane. A te przechowywane są coraz częściej m. in. w usługach sieciowych takich jak chmury obliczeniowe. Coraz bardziej rozbudowane ekosystemy, które pozwalają na sprawne przełączanie się pomiędzy urządzeniami i synchronizację danych stały się łakomym kąskiem dla przestepców.
Zobacz również:
Aktualna sytuacja cybernetyczna sprawiła wzrost zainteresowania usługami typu VPN – Virtual Personal Network.
Sieć VPN zapewnia szyfrowany, prywatny dostęp do internetu za pośrednictwem dedykowanych serwerów. Dane przesyłane pomiędzy użytkownikiem, a internetem są zabezpieczone, a dotarcie do ich nadawcy znacząco utrudnione.
Rozwiązania typu VPN od wielu lat są na porządku dziennym wykorzystywane w wielu firmach na całym świecie. Dobrym pomysłem jest wdrożenie ich również na prywatnym sprzęcie.
Dlaczego warto korzystać z VPN?
Pierwszym i najważniejszym powodem dla którego zdecydowanie warto zdecydować się na VPN jest znaczące zwiększenie prywatności w sieci.
Do głównych zalet VPN można zaliczyć również:
- możliwość swobodnej zmiany lokalizacji w celu dostępu do materiałów z blokadą regionalną
- swobodne korzystanie z publicznych hotspotów
- ograniczenie możliwości śledzenia użytkownika
- oszczędność pieniędzy poprzez tańsze zakupy w sieci
Bezpieczny dostęp do Internetu
Sieć VPN jest szczególnie przydatna podczas pracy z różnych lokalizacji, podróży czy łączenie się z siecią za granicą. Posiadając sprawdzoną usługę VPN użytkownik nie musi obawiać się o wyciek danych podczas korzystania z publicznie dostępnych hotspotów Wi-Fi np. w centrach handlowych, na lotniskach czy w kawiarniach.
Jest to szczególnie przydatne podczas podróży do krajów spoza Unii Europejskiej, gdzie dostęp do sieci może być kosztowny.
Korzystanie z szyfrowanego połączenia z wykorzystaniem sieci VPN umożliwia korzystanie z sieci typu hotspot bez obawy o prywatność i bezpieczeństwo. W dalszym ciągu najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest własny hotspot, ale nie zawsze jest on dostępny.
Oszczędność pieniędzy
VPN to najczęściej płatna usługa, ale niewiele mówi się o oszczędnościach, które pozwala wygenerować. Będą one szczególnie cenne dla osób, które często podróżują. Dzięki sieci VPN można swobodnie zmieniać wirtualną lokalizację, z której komputer lub inne urządzenie łączy się z siecią. Taki zabieg pozwala skutecznie zmylić algorytmy największych witryn internetowych tym samym pozwalając na tańsze zakupy biletów lotniczych. Algorytmy linii lotniczych bardzo często podnoszą ceny podczas zakupów biletów z tego samego miejsca, z którego urządzenie łączy się z siecią. Zmiana lokalizacji na inny kraj lub kontynent pozwala obniżyć ceny biletów nawet o kilkanaście procent, co może przełożyć się na duże oszczędności.
Z dynamicznych cen w zależności od lokalizacji i historii przeglądania użytkownika korzystają również największe sieci handlowe, a nawet sama wyszukiwarka sieciowa, która połączona jest z wieloma usługami e-Commerce. Na bieżąco analizują one zachowania użytkowników.
Brak blokad regionalnych
Dużą zaletą korzystania z sieci VPN jest możliwość swobodnego ominięcia wszelkiego rodzaju blokad regionalnych, które są stosowane w wielu krajach. VPN jest usługą, z której bardzo często korzystają osoby podróżujące do krajów azjatyckich. Dla przykładu w Chinach bez usługi VPN nie da się korzystać z usług Google oraz wielu innych popularnych w europie narzędzi.
Blokady regionalne często stosowane są również w popularnych usługach strumieniowego przesyłania multimediów. Wirtualna zmiana lokalizacji urządzenia pozwala cieszyć się najnowszymi odcinkami serialów oraz premierowymi filmami, które nie są dostępne w wybranych krajach lub trafiaj do nich z nawet kilkumiesięcznym opóźnieniem.
Wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności
Nadrzędnym celem wykorzystania sieci VPN od zawsze było zwiększenie bezpieczeństwa oraz prywatności w sieci. Doskonale widoczne to było podczas rewolucji związanej z wdrożeniem pracy zdalnej na całym świecie w 2020 roku.
Wydarzenia ostatnich lat oraz transformacja rynku pracy ukazały w soczewce ryzyka, które niesie ze sobą przeniesienie biznesu do sieci. Brak polityk bezpieczeństwa, stare oprogramowanie, dziurawe systemu zabezpieczeń, braki w antywirusach i niepoprawnie skonfigurowane zapory sieciowe to jedynie kropla w morzu grzechów przedsiębiorstw.
Dzięki VPN praca zdalna może być wydajna i bezpieczna.
VPN może przyśpieszyć korzystanie z internetu
Większości konsumentów wydaje się, że VPN negatywnie wpływa na prędkość pobierania oraz wysyłania danych. Pomimo faktu dodatkowego szyfrowania danych oraz konieczności nawiązania dodatkowego połączenia z VPN – korzystanie z tego rozwiązania może nieco przyśpieszyć dostęp do sieci.
Przy połączeniu poprzez VPN operatorzy ISP (dostawcy internetu) nie są w stanie zidentyfikować ruchu sieciowego i odpowiednio dodać go do kolejki QoS. Poprzez takie działanie użytkownicy VPN u niektórych operatorów sieci otrzymują najwyższy priorytet dostępu do sieci.
VPN już nie tylko dla biznesu
Sieci Prywatne Wirtualne (VPN) są nieocenionym narzędziem w dzisiejszym świecie cyfrowym, oferującym szereg korzyści dla użytkowników. Bezpieczeństwo danych online jest kluczowym aspektem, a VPN zapewnia skuteczną ochronę przed atakami hakerskimi oraz przechwytywaniem danych. Dodatkowo, VPN umożliwia utrzymanie prywatności online poprzez maskowanie adresu IP i unikanie śledzenia aktywności przez dostawców usług internetowych. Istotnym aspektem jest również możliwość ominięcia blokad regionalnych, co umożliwia swobodny dostęp do treści internetowych z różnych części świata. W związku z tym, korzystanie z VPN nie tylko zwiększa bezpieczeństwo i ochronę prywatności, ale także daje użytkownikom większą swobodę w korzystaniu z zasobów internetowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS