A A+ A++
Prawie rok temu, bo 7 kwietnia, poseł Adam Szłapka złożył interpelację w sprawie wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej w związku z pandemią koronawirusa. Dostał odpowiedź po… roku. I po złożeniu zawiadomienia w tej sprawie do prokuratury.

Po roku bezowocnego czekania na odpowiedź na swoją interpelację od kancelarii premiera przewodniczący Nowoczesnej złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez premiera Mateusza Morawieckiego. Miało ono polegać właśnie na nieudzieleniu przez rok odpowiedzi na interpelację dotyczącą wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej w związku z covid-19, co jest niezgodne z prawem.

I wtedy, a dokładnie 31 marca, Kancelaria Premiera udzieliła odpowiedzi. Podpisany jest pod nią Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Czytamy w niej między innymi, że “Obecnie nie ma potrzeby ogłaszania stanu klęski żywiołowej, ponieważ wprowadzane przez państwo środki są wystarczające. W trakcie stanu zagrożenia epidemiologicznego (od 14 marca 2020 r.) oraz stanu epidemii (od 20 marca 2020 r.) organy władzy i administracji publicznej działały i działają w sposób niezakłócony, realizując w ramach swoich kompetencji zadania związane z minimalizacją skutków pandemii, co ma swoje odzwierciedlenie m.in. we wszystkich pracach legislacyjnych podejmowanych na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19. Co ważne, wprowadzenie jakiegokolwiek z trzech konstytucyjnych stanów nadzwyczajnych – w tym stanu klęski żywiołowej – nie niesie za sobą potrzeby zmiany struktur organizacyjnych państwa i ich kompetencji (oczywiście z zastrzeżeniem przepisów ustaw dedykowanych poszczególnym stanom nadzwyczajnym)”.

Jednak rząd nie wyklucza żadnego scenariusza i jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, wówczas “przewidziana jest możliwość wprowadzenia odpowiedniego stanu nadzwyczajnego, tu: stanu klęski żywiołowej[2], a ustawodawca dookreślił zasady działania organów władzy publicznej”, jak czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Autor odpowiedzi zwraca też uwagę, że “wprowadzenie stanu klęski żywiołowej jest fakultatywne – w sytuacji stanu epidemii – o wiele bardziej efektywne było opracowanie instrumentów wsparcia bezpośrednio skierowanych do polskich firm i skoncentrowanie zasobów państwa właśnie na tym działaniu. Przygotowane rozwiązania osłonowe mają zdecydowaną przewagę nad odszkodowaniami, głównie ze względu na szerszy zakres pomocy, możliwość łączenia instrumentów, szybszą reakcję, wyższe kwoty trafiające do firm oraz ochronę miejsc pracy (odszkodowania dotyczą tylko kwestii majątkowych)”.

Nie zabrakło również wzmianki, że polska gospodarka radzi sobie bardzo dobrze w tej trudnej sytuacji: “Według Eurostatu, stopa bezrobocia w styczniu 2021 r. wyniosła w Polsce 3,1 proc. Oznacza to, że nasz kraj
ma najniższe bezrobocie w UE. To dowód na skuteczne działania rządu”. Nie wspomniano natomiast o wysokiej śmiertelności ofiar covid-19.

– Niezależnie od udzielonej odpowiedzi oczekujemy, że prokuratura z art. 231 kk oraz 115 Konstytucji zajmie się sprawą niedopełnienia obowiązków przez premiera Mateusza Morawieckiego – podsumował sprawę poseł Szłapka.

Pełna treść odpowiedzi znajduje się na stronie sejmu.

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKONKURS W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
Następny artykułUM Suwałki: Współpraca w dobie pandemii