A A+ A++

W czwartek nowy rok kulturalny rozpoczął Klub Aktywnego Seniora w Kcyni. Klub od 11 lat działa przy GCKiB i skupia około 30 członków. Członkowie Klubu aktywnie uczestniczą w szerokim wachlarzu zajęć, zarówno wykładów, jak i warsztatach manualnych. Wyjeżdżają do kina, teatru, wykonują świąteczne stroiki, uczą się pierwszej pomocy, spotykają z lekarzami.

Klub seniora w Kcyni

W inauguracji udział wzięli m.in. dyrektor GCKIB p. Ilona Kurdelska, przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni p. Jan Kurant oraz kierownik Referatu Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury p. Rafał Woźniak.

– Jako kierownik Referatu ściśle współpracującego z sektorem kultury, pragnę złożyć życzenia przede wszystkim skuteczności w działaniu – podkreślił kierownik, a następnie zwrócił się do zgromadzonych seniorów – Spotykacie się Państwo z najlepszymi ludźmi, na bardzo ciekawych zajęciach i macie możliwość aktywnego spędzania czasu, w przepięknym wnętrzu. Gratuluję i życzę samych sukcesów w zgłębianiu wiedzy i umiejętności.

Następnie w imieniu Burmistrza Kcyni i Referatu na ręce p. Dyrektor oraz Przewodniczącej Zarządu Klubu p. Ireny Bożych, przekazał upominki promocyjne.

Pierwsze zajęcia rozpoczynające nowy rok kulturalny poprowadziły kierownik Oddziału ZUS p. Monika Delestowicz oraz pracownik p. Beata Buchholz. Spotkanie miało na celu zachęcenie seniorów do korzystania z elektronicznej platformy usług ZUS. Członkowie klubu dowiedzieli się m.in. jak umawiać e-wizyty, jak rejestrować się na wizytę w placówce oraz przez Internet, jak udzielać jednorazowych pełnomocnictw. Sporo miejsca poświęcono mLegitymacji, która zastąpiła wersje papierową legitymacji od 9 stycznia br.

Pracownicy Referatu Edukacji Promocji, Sportu i Kultury zachęcali do zakładania aplikacji mObywatel i IKP oraz omówili program polityki zdrowotnej gminy jakim jest „Koperta życia”.

Klub seniora lub klub emeryta to nic innego jak miejsce spotkań osób w dojrzałym wieku. Klub ma wymiar społeczny, nakierowany jest przede wszystkim na pobudzenie aktywności osób w wieku 60 plus, ale jego członkami mogą być również osoby młodsze. Stanowi on przestrzeń przeznaczoną dla osób starszych, w której mogą się spotykać, spędzać wspólnie czas, a także nabywać nowych umiejętności podczas szkoleń i warsztatów.

Działania na rzecz seniorów w gminie Kcynia

W czerwcu ubiegłego roku, p. Roman Tasarz przekazał na ręce śp. Burmistrza Kcyni p. Marka Szarugi podziękowania od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Gminy Kcynia – samorządu wspierającego seniorów. Na mocy Uchwały Nr XVI/152/2019 z dnia 30 grudnia 2019 r. została powołana Kcyńska Rada Seniorów. Na rzecz seniorów działa tu MGOPS, który realizował m.in. projekt Kujawsko-Pomorska Teleopieka. Poza tym dla środowiska aktywnie udziela się GCKIB, przy którym funkcjonują filia Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz wspomniany Klub Aktywnego Seniora. Z ramienia Urzędu Miejskiego realizowano m.in. Program zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim, warsztaty Nordic Walking, program polityki zdrowotnej „Koperta życia”, Generacja 6.0. To właśnie w tym ostatnim projekcie, od stycznia bieżącego roku, aktywnie uczestniczyli uczestnicy klubu seniora. Głównym założeniem projektu była aktywizacja seniorów w celu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i technologicznemu, pobudzenie do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz poprawa kondycji psychicznej i fizycznej.

Projekt podzielony został na trzy bloki: edukacyjny, poprawiający kondycję i zdrowie oraz kulturalny. Cykl zajęć edukacyjnych rozpoczął się w lutym warsztatami komputerowymi. Seniorzy zaprojektowali w programie CANVA wpis na portal społecznościowy Facebook, wykonali tzw. zdjęcie w tle, kolaż świątecznych zdjęć, jak również kartkę urodzinową dla wnuka. Na zakończenie zajęć seniorzy rozwiązywali także wybrane problemy ze smartfonami. Dowiedzieli się w jaki sposób blokować niechciane numery oraz jak zapisać numer ICE, międzynarodowy znak dla służb medycznych o osobie do powiadomienia w razie wypadku. Warsztaty „Jesień z ratownictwem medycznym” w ramach działania „Seniorze naucz się ratować siebie i innych – warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej oraz koperta życia”, poprowadził p. Krzysztof Wiśniewski – ratownik medyczny, specjalista pielęgniarstwa ratunkowego, kierownik Działu Organizacji Usług Medycznych i Szkoleń z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Podczas kolejnych warsztatów, uczestnicy kursu dowiedzieli się m.in. jak opiekować się osobą przewlekle chorą, co oznacza depresja opiekuna, jak zadbać w często trudnej sytuacji choroby osoby bliskiej o siebie samego. Ponadto uzyskali odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących udaru mózgu. Wiedza praktyczna obejmowała RKO, pozycję boczną ustaloną, krwotoki, omdlenia, oparzenia, upadki z wysokości, porażenia prądem, piorunem, złamania kończyn. Praktyczne warsztaty poprowadzone zostały przez p. Katarzynę Kosecką – Botwicz ratowniczkę medyczną, właścicielkę firmy szkoleniowej „HelpMed” z Bydgoszczy. Seniorów odwiedziła także rzecznik prasowa policji p. Justyna Andrzejewska. Seniorzy spotkali się z przedstawicielką policji by dowiedzieć się o aktualnych sposobach wyłudzania pieniędzy przez oszustów „podaj BLIK”, „metoda na wnuczka”, „opłać paczkę”, zapłać zaległy rachunek za prąd itp.. Dowiedzieli się jakie dane można ujawniać, komu je podawać i w jakich okolicznościach oraz gdzie zgłaszać wszelkie próby nadużyć, wyłudzeń czy kradzieży. Ponadto, w ramach projektu odbyły się trzy wyjątkowe spotkania z żywieniowcem p. Magdą Walkowiak, niezwykle ciekawe i pouczające oraz cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Trzeci blok to działania rozwijające zainteresowania kulturalne, w ramach którego zorganizowaliśmy wyjazd na sztukę pn. „Słoneczni chłopcy” z Arturem Barcisiem i Cezarym Żakiem w rolach głównych. Wyjazd do Filharmonii Pomorskiej miał miejsce w lutym.

Wszystkie przeprowadzone w ramach projektu zajęcia zachęcały do podejmowania nowych aktywności, nawiązywania relacji, poszukiwania nowych pasji. Pomagały także w podniesieniu poczucia własnej wartości i samooceny uczestników. Po okresie długotrwałej izolacji spowodowanej pandemią pomogły one przywrócić seniorom poczucie względnego bezpieczeństwa, zachwiane dodatkowo przez wydarzenia na Ukrainie. Wszystkie cenne rady seniorzy obiecali sukcesywnie wcielać w życie.

Ewa Hałas

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPraca zdalna a L4. Poznaj swoje prawa
Następny artykułEsperal Wrocław: Wszycie wszywki alkoholowej jako metoda na trzeźwość