A A+ A++

Marysia ma 10 lat. Siedzi właśnie nad zadaniami z ułamków i pochlipuje nad zeszytem. Nad nią zdenerwowany ojciec próbuje prośbą i groźbą zmotywować córkę, żeby „ruszyła głową”. – Ale ja tego nie rozumiem! – krzyczy coraz bardziej rozhisteryzowana Marysia. Jej matka, nasłuchując z salonu, łapie się za głowę. – Od kilku miesięcy jest coraz gorzej. A przecież Marysia poszła do szkoły jako bystra i bardzo zainteresowana liczbami i łamigłówkami sześciolatka – wspomina. Ba, rodzina i znajomi podejrzewali nawet, że Marysia ma naprawdę zdolności w tym kierunku. – I nie zostało z tego nic, tylko coraz większa niechęć córki i nasze nerwy codziennie przy odrabianiu lekcji – dodaje ojciec.

Matematyczna segregacja

Ten obrazek wcale nie dziwi prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej z Akademii Pedagogiki Specjalnej, która od wielu lat bada zdolności matematyczne polskich dzieci oraz warunki i metody nauczania matematyki w przedszkolach i szkołach. – W zdecydowanej większości naszych szkół nauczyciele marnują zadatki uzdolnień matematycznych dzieci oraz ich twórcze myślenie. Za to promują bezmyślne rozwiązywanie zadań z zeszytów ćwiczeń, w których roi się od błędów merytorycznych. Jak dziecko ma lubić taki przedmiot? – pyta gorzko profesor. I w dodatku całe otoczenie społeczne od początku edukacji wtłacza dzieciom szkodliwe stereotypy dotyczące matematyki, które niczym ukryta, niszcząca choroba przechodzą z pokolenia na pokolenie. Jak choćby segregowanie dzieci na umysły ścisłe i humanistów – i stawianie tych drugich na z góry przegranej pozycji w matematycznym kształceniu.

Głowa do polaka czy do matmy?

Lubimy zasłaniać swoją matematyczną niewiedzę naszym rzekomo „humanistycznym umysłem”. Przyznajemy wobec całego świata, że matematyka jest dla nas za trudna i nie jesteśmy w stanie jej zrozumieć. W ten sam sposób lubimy też szufladkować dzieci już od pierwszych lat kariery szkolnej. – No tak, Marysia to humanistka po mnie, będzie miała ciężko z tą matematyką – wzdycha mama dziewczynki. Tymczasem pedagodzy, specjaliści od nauczania matematyki stanowczo twierdzą, że takie dzielenie dzieci na umysły humanistyczne i ścisłe jest bardzo szkodliwe. – Badania naukowe nie potwierdzają, żebyśmy byli w jakikolwiek sposób od urodzenia naznaczeni brakiem talentu do matematyki lub przeciwnie – mówi Marcin Karpiński, wykładowca dydaktyki matematyki Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. – Jednak potoczne obserwacje pokazują, że rzeczywiście ludzie sami siebie tak definiują i dzisiaj naukowcy starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd się biorą te podziały, bo na pewno nie z braku naturalnych zdolności do matematyki czy przedmiotów humanistycznych – dodaje.

Co ciekawe, takie podziały zaznaczają się nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach, dlatego naukowcy przyglądają im się od dawna, m.in. przy okazji międzynarodowych badań PISA i TIMSS, do których przystępują uczniowie z całego świata. – Z tych badań wynika jasno, że uczniowie zrażają się do matematyki z dwóch powodów – w ankietach twierdzą po pierwsze, że jest trudna, po drugie, że jej nie rozumieją – mówi Marcin Karpiński. Ten przedmiot wzbudza dosłownie strach na czysto emocjonalnym poziomie. – Matematyczne lęki mają często źródło już w szkole podstawowej, badania pokazują, że odejście uczniów od matematyki, zrażenie się na całe życie, następuje najczęściej między IV a VIII klasą szkoły podstawowej – relacjonuje dydaktyk.

Czytaj też: 10 fascynujących naukowych książek dla ucznia i przedszkolaka

Prof. Gruszczyk-Kolczyńska podkreśla, że wcale nie chodzi o brak matematycznych zdolności dzieci. – Materiał z zakresu szkoły podstawowej może bez większego problemu opanować każda osoba o przeciętnych zdolnościach – mówi. Jej wieloletnie obserwacje i badania wykazały, że w dzieciach drzemie ogromny potencjał do nauki matematyki. – Dziecięcy umysł już od drugiego roku życia skupia się na liczbach, na wychwytywaniu regularności matematycznych, to naturalna potrzeba naszego mózgu. Tuż przed rozpoczęciem szkoły podstawowej aż połowa dzieci wykazuje zdolności w kierunku matematyki, po równo chłopcy i dziewczynki. Kiedy jednak kończą szkołę średnią, po tych zdolnościach u większości nie ma już śladu, zostaje zaledwie 8-10 proc. uczniów uzdolnionych matematycznie – załamuje ręce prof. Gruszczyk-Kolczyńska.

Dziewczynki nie do matmy

Zdolności i zamiłowanie do matematyki wyjątkowo skutecznie zabijane są u dziewczynek. Stereotyp jest wszystkim znany – dziewczyny do matematyki głowy nie mają. To powszechne przekonanie pokutuje nawet w najbardziej wykształconych kręgach uniwersyteckich – w 2005 r. dzisiejszy doradca do spraw ekonomii Baracka Obamy, profesor Harvardu, Lawrence Summers uznał, że z tego właśnie powodu jest tak mało kobiet, które są profesorami matematyki na amerykańskich uczelniach. Po prostu wyższa matematyka jest nie dla nich.

Czytaj też: Seksizm w dolinie krzemowej

Są to oczywiście stereotypy krzywdzące, czego dowodzą badania. Ich metaanalizę, czyli wnioski z ponad 100 mniejszych badań z całego świata, przeprowadziła dr Janet Shibley Hyde z University of Wisconsin. Wszystkie wyniki pokazują, że nie ma dużych różnic pomiędzy dziewczynkami a chłopcami. Na początku szkoły podstawowej w podobnym zakresie rozumieją oni pojęcia matematyczne. Dziewczynki okazały się ciut lepsze od chłopców w wykonywaniu obliczeń, a chłopcy – w rozwiązywaniu problemów logicznych. Ogólne zdolności matematyczne były jednak u wszystkich dzieci bardzo podobne. Tak jest też w Polsce. – Zauważyliśmy jedną obiektywną trudność dziewczynek w matematyce w okolicy klasy III-IV, wynikającą z tego, że na tym etapie są one zdecydowanie lepsze od chłopców w czytaniu. Zaczynają czytać bardzo szybko i z tego powodu zdarza się, że pomijają ważne szczegóły w zadaniach tekstowych. Ale to nie ma oczywiście nic wspólnego z brakiem zdolności matematycznych – mówi Marcin Karpiński.

Jednak stereotypy przez dziesięciolecia podcinały dziewczynkom skrzydła. Na szczęście powoli zaczyna się to zmieniać, co pokazują amerykańskie dane dotyczące udziału utalentowanych dzieci w konkursach matematycznych. O ile w latach 80. XX w. ta proporcja wynosiła 13:1 (oczywiście na korzyść chłopców), to w ostatnim dwudziestoleciu liczba dziewcząt – matematycznych geniuszy poszybowała w górę i teraz ta proporcja to 3:1, wciąż jeszcze na korzyść chłopców. Jak zauważyli naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin, najwyższy poziom wiedzy matematycznej wykazują dziewczęta w państwach, w których zakorzenione są idee równouprawnienia i przekaz o braku matematycznych zdolności dziewcząt jest najrzadziej wygłaszany.

Z miłością do myślenia

Jak więc uczyć matematyki, żeby dać dzieciom szansę polubienia tego przedmiotu, zrozumienia go i rozwijania swoich predyspozycji w tej dziedzinie? Przede wszystkim należy odrzucić wszystkie stereotypy i schematyczność myślenia, pozwolić uczniom na samodzielne rozumowanie, niestandardowe rozwiązywanie zadań. Zdaniem Marcina Karpińskiego, tego najbardziej w szkole brakuje. – Ten przedmiot ma tak naprawdę dwie równie ważne warstwy. Jedna z nich to warstwa instrumentalna, umiejętność posługiwania się narzędziami, jakie daje matematyka, jak np. wzory czy sposoby obliczania równań kwadratowych. Jest też druga warstwa, o wiele głębsza, relacyjna – opiera się ona na logicznych powiązaniach między działaniami, rozumieniu zależności – tłumaczy Karpiński.

Niestety, w polskiej szkole te dwie warstwy są całkowicie od siebie oddzielone, a właściwie jest nauczana tylko jedna: matematyka instrumentalna. – To jest prostsze, szybciej prowadzi do sukcesu, łatwiej nauczyć wzoru i schematu, niż wytłumaczyć, skąd on się bierze i jak go dobrze rozumieć. Zresztą nauczyciele bardzo często też tych związków i relacji w matematyce nie rozumieją. A jeśli rozumieją, to uważają, że to jest wiedza wyższego sortu i uczniowie, zanim zaczną rozumieć, muszą nauczyć się mechanicznego wykonywania obliczeń – mówi z żalem Karpiński.

Ta maniera edukacyjna realizowana w większości szkół wyklucza prawdziwe zrozumienie matematyki. W konsekwencji większość ludzi boi się jej i wspomina jako szkolną udrękę. Żeby to się zmieniło, potrzebna jest prawdziwa reforma w dziedzinie metod uczenia matematyki już od pierwszych klas szkoły podstawowej.

– Od dawna apeluję – także w Ministerstwie Edukacji Narodowej – żebyśmy nie wychowywali kolejnych pokoleń matematycznych analfabetów – mówi prof. Gruszczyk-Kolczyńska. Chodzi przede wszystkim o zmiany sposobów uczenia tego przedmiotu na samym początku, już w przedszkolu i w pierwszych latach edukacji. Wtedy najwięcej dzieci zraża się do matematyki – przestają ją rozumieć, zaczynają mieć luki w wiedzy, które nie pozwalają im pójść dalej. – Zaręczam, że dziecko, które dobrze zrozumie podstawy, samo potem idzie w matematyce jak burza i osiągnie sukcesy. Widziałam to już setki razy. Wystarczy też – później, na korepetycjach – porządnie załatać te pierwsze luki w wiedzy i umiejętnościach matematycznych – tłumaczy prof. Gruszczyk-Kolczyńska. Problem tylko w tym, żeby to szkoła, a nie rodzice czy korepetytorzy, podjęła to wyzwanie.

Katarzyna Burda – dziennikarka i terapeutka. Pracuje w dziale naukowym „Newsweeka”, pisząc przede wszystkim o naukach ścisłych i nowych technologiach, ale porusza także tematy z zakresu psychologii i zdrowia psychicznego człowieka. Jest także certyfikowanym instruktorem terapii uzależnień, pracowała jako terapeutka z młodymi ludźmi uzależnionymi od narkotyków.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak odróżnić treści rzetelne, poparte wiedzą, od tych wątpliwej jakości?
Następny artykułZnaki towarowe w branży kreatywnej – rozmowa z ekspertem