Wystarczy wykluczyć pewne produkty z diety, a dodać inne, żeby wpłynąć na to, ile reakcji zapalnych pojawia się w naszym organizmie. A podwyższony poziom substancji prozapalnych, trwający zbyt długo, nie dni, ale miesiące czy lata, jest dla nas ogromnym zagrożeniem.
Często pierwszym sygnałem jest ból, potem dochodzą zaczerwienienie, obrzęk, gorączka. To klasyczne objawy ostrego stanu zapalnego, znane zapewne wszystkim z nas. Ale to dopiero początek kaskady zmian, jakie zachodzą w organizmie pod wpływem procesu zapalenia. Jeśli komórkom uda się zwalczyć intruza, stan zapalny zakończy się szybko – i tak powinno być, mechanizm ten powstał przecież, żeby nas chronić przed wrogimi czynnikami.
Jednak dzisiejszy świat i nasz styl życia sprawiają, że stany zapalne przechodzą w postać przewlekłą, często utajoną, a wtedy nie mają już nic wspólnego z ochroną naszego zdrowia. Przeciwnie, uważa się, że przewlekłe stany zapalne leżą u podłoża wielu chorób cywilizacyjnych i przyspieszają proces starzenia się. Są jednak sposoby, aby do nich nie dopuścić albo przynajmniej ograniczyć ich destrukcyjne działanie. Ogromne znaczenie ma dieta przeciwzapalna – wykazali właśnie naukowcy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS