A A+ A++

Już po raz trzeci powiat opoczyński wspólnie z Caritas Diecezji Radomskiej zorganizował Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych (24-05-2024r.), by pokazać, że każdy człowiek ma równe prawa, a bariery i ograniczenia, które utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie, nie są wynikiem niepełnosprawności, lecz wyzwaniem do ciągłej zmiany otaczającej nas rzeczywistości.

Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył Biskup Radomski Ks. Marek Solarczyk.

W swej homilii mówił o miłości – najpotężniejszej sile, która łączy nas wszystkich, bez względu na różnice i ograniczenia: ”Dziękuję Wam, że jesteście sercem, sercem Boga” podkreślił Ksiądz Biskup.

Dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej ks. Damian Drabikowski zwrócił natomiast uwagę na fakt, że Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych o charakterze diecezjalnym będzie już corocznym zwyczajem w powiecie opoczyńskim.

Na zakończenie Mszy św. występy artystyczne zaprezentowali podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej CARITAS Diecezji Radomskiej z Jedlanki Starej.

Przedstawiciele Zarządu Powiatu Opoczyńskiego wspólnie z Księdzem Biskupem i Posłem na Sejm RP Robertem Telusem wręczyli wyróżnienia „Człowiek o godnym sercu”. Tytuł otrzymały osoby wskazane przez organizacje pozarządowe, które szczególną troską otaczają chorych i ich rodziny, i poza swoimi obowiązkami angażują się w pomoc osobom potrzebującym.

W tym roku tytuł otrzymało 14 osób:

Michał Pomykała, od 20 lat pracuje w Zarządzie Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Drzewicy. Od 10 lat pełni funkcję sekretarza w Zarządzie Wojewódzkim Diabetyków w Łodzi. Od trzech kadencji jest członkiem Powiatowej Społecznej Rady  do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Opocznie. Pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Drzewicy. W długoletniej działalności jako społecznik wykazywał się bezinteresownym zaangażowaniem w niesienie pomocy drugiemu człowiekowi.

Elżbieta Chmielewska, 22 lata pracuje społecznie na rzecz Opoczyńskiego Klubu Amazonek. Jest inicjatorką i organizatorką „Marszu różowej wstążeczki” oraz innych akcji promujących profilaktykę raka piersi. Działa aktywnie i bezinteresownie na rzecz kobiet dotkniętych chorobą nowotworową.

Anna Dębowska, jest osobą od wielu lat zmagającą się z wieloma trudnościami i problemami. Mimo ograniczeń, czynnie uczestniczy i wspiera działalność Fundacji „Uśmiech dziecka to nasz cel”. Wiele osób zwraca się do Pani Ani prosząc o modlitwę i wsparcie duchowe. Dobrym słowem i życzliwością obdarza wszystkich potrzebujących.

Łukasz Konecki, jest sołtysem wsi Sobawiny, założycielem Koła Gospodyń Wiejskich, organizatorem wielu imprez lokalnych. Wyróżnia go samodzielność, asertywność oraz zdolność do motywowania innych. Chętnie wspiera różne inicjatywy społeczne.

Bogusława Tępińska, jest współzałożycielką, fundatorką i członkiem Rady Fundacji „Uśmiech Dziecka To Nasz Cel”. Pani Bogusława jest osobą o wielkim sercu, otwartą na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Justyna Pręcikowska, zawodowo związana jest z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Opocznie. Jako psycholog całe swoje życie poświęca na rzecz pracy z dziećmi niepełnosprawnymi oraz osobami znajdującymi się w kryzysowej sytuacji. Jest osobą o bardzo wysokiej kulturze osobistej, profesjonalną i wyjątkowo empatyczną.

Sylwia Kapusta, jest osobą podejmującą wiele inicjatyw na rzecz innych, w tym na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych. Od wielu lat pracuje jako pedagog specjalny w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II w Opocznie. Jest członkiem Stowarzyszenia „Serce bez granic”, koordynatorką programu „Za życiem” w ramach którego dzieci z niepełnosprawnością objęte są pomocą wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Od lat organizuje szereg akcji charytatywnych m.in. szlachetna paczka czy Mikołaj na wesoło. Jest osobą o wielkim sercu, przez co jest uwielbiana przez dzieci i młodzież.

Doktor Urszula Godziątkowska, jest społecznikiem od wielu lat działającym na rzecz osób starszych i z niepełnosprawnością na terenie gminy Żarnów. Jako lekarz pracujący w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Żarnowie zna potrzeby i problemy społeczności lokalnej. Nigdy nie odmawia wsparcia osobom potrzebującym. Od wielu lat pracuje również na rzecz mieszkańców Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach.

Halina Braun, od 45 lat jest oligofrenopedagogiem zaangażowanym w pracę z osobami o specjalnych potrzebach. Od 2019 r. pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Olszowcu jako pedagog – terapeuta. To właśnie jej dyspozycje psychiczne, stosunek do ludzi potrzebujących oraz kompetencje zawodowe i wyznawane postawy czynią ją profesjonalistką w aspekcie niesienia pomocy innym.

Magdalena Wiączek, od 2017 r. jest pracownikiem Fundacji „Dar dla Potrzebujących”. Zdobyła bogate doświadczenie w obszarze pracy społecznej. Podczas swojej pracy w Fundacji pełniła różnorodne role, począwszy od roli wychowawcy przez kierownika Świetlicy Środowiskowej aż po bycie członkiem zarządu Fundacji „Dar dla potrzebujących”. Pani Magdalena poza pracą angażuje się w działania w lokalnym środowisku, wykazując się życzliwością, empatią i gotowością do pomocy innym.

Magdalena Pytlos, jest kierownikiem Domu Dziennego Pobytu „Senior-Wigor” w Miedznej Drewnianej. Jest osobą niezwykle zaangażowaną w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. W swojej pracy jest ogromnym wsparciem dla podopiecznych. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że pomoc udzielana osobo starszym i niepełnosprawnym stanowi dla Pani Magdaleny najważniejszy cel w życiu

Przemysław Suligorski, od 16 lat jest pracownikiem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego   Osób Niepełnosprawnych Odział Łódzki. Obecnie jest ekspertem do spraw współpracy z administracją publiczną. Od kilku lat zajmuje się również opiniowaniem wniosków w Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, dotyczących budowy lub rozbudowy obiektów służących rehabilitacji. Od 2023 r. jest Przewodniczącym Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Od wielu lat działa na rzecz dobra innych i swoją bezinteresowną aktywnością wspiera drugiego człowieka. Jest osobą szlachetną i gotową do niesienia pomocy potrzebującym.

Barbara Wiatr, jest pielęgniarką z wieloletnim doświadczeniem. Pracuje w Ośrodku Zdrowia w Paradyżu. Jest to niezwykła osoba o ogromnym sercu, otwartym na każdego człowieka w potrzebie. Jest również pracownikiem Oddziału Ortopedycznego Szpitala Powiatowego w Opocznie.  W pracę wkłada całe serce, za co jest bardzo ceniona przez wszystkich pacjentów. Przez cały okres pracy zawodowej zajmuje się higieną szkolną na terenie gminy Paradyż. Pani Barbara czynnie angażuje się w różne działania społeczne na rzecz środowiska lokalnego. Od wielu lat jest członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W środowisku cieszy się wielkim uznaniem i autorytetem.

Katarzyna Cieślik, jest przewodniczącą i założycielką Koła Gospodyń Wiejskich w Sobawinach. Jest nauczycielem wspomagającym w Szkole Podstawowej nr 2 w Opocznie. Jest osobą, której szczególnie bliskie są problemy osób potrzebujących i niepełnosprawnych. Angażuje się w organizację wydarzeń lokalnych na rzecz miejscowej społeczności.

 

III Diecezjalny Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych to wyjątkowe święto, które ma na celu propagowanie równości oraz aktywnego uczestnictwa wszystkich mieszkańców w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym. Chcemy dzisiaj pokazać solidarność z osobami niepełnosprawnymi, a także zasygnalizować, z jakimi problemami mierzycie się na co dzień.(…) Organizując te obchody, jako samorządowcy chcemy udowodnić i pokazać swoją solidarność z Wami – osobami niepełnosprawnymi i Waszymi rodzinami. Wszyscy zasługujemy na godne i równe traktowanie – mówił Starosta Opoczyński Marcin Baranowski.

 

Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczestnicy w barwnym korowodzie przeszli ulicami miasta do Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie, gdzie  odbyła  się dalsza część uroczystości. Wspólny poczęstunek i zabawa  taneczna przy znanych piosenkach wprowadziła wszystkich w stan radości. Spotkanie było także okazją do integracji ze środowiskiem lokalnym poprzez włączenie ich do większego udziału w życiu społecznym.

Podczas  spotkania swoje stoiska wystawiennicze zaprezentowały:

Środowiskowy Dom Samopomocy w Olszowcu

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Opocznie

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Drzewicy

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Żarnowie

Fundacja Dar dla Potrzebujących Klub Seniora PROMYK

Środowiskowy Dom Samopomocy przy Fundacji “Ostoja” w Opocznie

Fundacja “Uśmiech Dziecka To Nasz Cel”

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy “Centrum Edukacji i Rozwoju w Opocznie

Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Niemojowicach

Powiatowy DPS w Drzewicy

Dom Dziennego Pobytu Senior Wigor w Miedznej Drewnianej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrówce

Dzienny Dom Senior Plus w Drzewicy

Domu Dziennego Pobytu “Senior -Wigor” w Niemojowicach

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności

Polski Związek Emerytów i Rencistów

Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie

Poradnia Pedagogiczno -Psychologiczna w Opocznie

 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjątkowego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych a w szczególności społeczności Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie z Dyrektorem Dariuszem Kołodziejczykiem, za udostępnienie szkoły i pomoc w organizacji spotkania integracyjnego.

Słowa podziękowania kierujemy również do darczyńców uroczystości:

Beaty  Stempniak, Sławomira Reka oraz Wojciecha Piekielnika – sponsorów pieczywa, Witolda Cielucha właściciela firmy KONKRET, który zapewnił wodę Opoczniankę, Jarosława Nojek z PEKAR BIS oraz Dariusza i Moniki Jędrzejczyków – którzy zapewnili wyroby cukiernicze oraz Mariusza Skrzypczyka, Hurtowni Lemar, Hurtowni KIM oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrówce za przygotowanie dekoracji.

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCoroczny Festiwal Pieśni i Poezji Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym
Następny artykułZapraszamy na spotkanie informujące o zasadach programu „Czyste Powietrze”