A A+ A++

Zwiedzanie kilku najstarszych i najpiękniejszych kościołów diecezji kieleckiej rozlokowanych na obszarze Ponidzia zaplanowano w cyklu wyjazdów pielgrzymkowo – wycieczkowych pod hasłem „Cudze chwalicie…”. Pierwsza z wypraw, zaplanowana na 20 sierpnia, pozwoli odkryć wiele znakomitych budowli sakralnych regionu i faktów z historii.

– Będące na trasie naszego zwiedzania kościoły w Młodzawach, Chrobrzu, Bejscach i Szańcu śmiało mogłyby stanąć w centrum Krakowa i nie ustępowałyby swoim pięknem jego zabytkom. Poznamy historię chrześcijaństwa na naszych ziemiach, wyprzedzającą czas oficjalnego chrztu Polski, nawiedzając Wiślicę i odwiedzając nowo otwarty tam oddział Muzeum Narodowego – zapowiada ks. Stanisław Sadowski, diecezjalny duszpasterz turystów.

Wydarzenie jest całodzienne. Adresowane jest nie tylko do członków duszpasterstwa, ale do wszystkich zainteresowanych historią regionu, szczególnie obiektami o charakterze sakralnym.

W sanktuarium w Wiślicy zostanie odprawiona Msza święta. Na trasie wycieczki znajdą się także Nowy Korczyn i Chotel Czerwony, z tamtejszymi świątyniami.

Koszt, z opłatą za autokar, biletami wstępu i obiadem to ok. 100 zł.

Do ciekawszych obiektów zaplanowanych podczas wyprawy należy m.in. monumentalna późnobarokowa świątynia w Młodzawach. Została zbudowana w latach 1716–20, prawdopodobnie wg projektu Kacpra Bażanki, dzięki fundacji podczaszego bracławskiego Michała Kępskiego oraz jego żony Teresy. Fasada kościoła nawiązuje stylem do głównego nurtu polskiej architektury późnobarokowej.

Monumentalizm dzieła tłumaczy jego funkcja: kościół ten spełniał prestiżową rolę nekropolii ordynatów pińczowskich, szczególnie margrabiów Wielopolskich. W jego kryptach znajdują się sarkofagi i trumny wielu znamienitych postaci, wśród nich naczelnika rządu cywilnego Królestwa Polskiego w latach 1862-1863. Kościół młodzawski pełni również funkcję sanktuarium maryjnego. W ołtarzu głównym świątyni znajduje się obraz Matki Boskiej Młodzawskiej z 1. poł. XVII w., w 1680 r. uznany za cudowny. Obraz zdobi srebrna sukienka wykonana w 1750 r.

W Chrobrzu uczestnicy wyprawy obejrzą pałac Wielopolskich oraz kościół parafialny. Należy on pod względem historycznym do jednego z najciekawszych w regionie. Do dziś zachował się renesansowy nagrobek fundatora kościoła – wojewody sandomierskiego Stanisława Tarnowskiego przedstawiający „śpiącą” postać zmarłego oraz ks. Zbigniewa Ziółkowskiego. Pomniki te powstały w warsztacie Jana Michałowicza z Urzędowa. Do dziś zachwycają kunsztem, przez znawców są zaliczane do najcenniejszych rzeźb renesansowych w Polsce.

Z kolei historia parafii w Bejscach sięga wieku XI. Obecny kościół powstał pod koniec XIV wieku. Jego fundatorami był możny ród Firlejów. Szczególna po nich pamiątka to kaplica grobowa ich rodu, uchodząca za szczyt sztuki manieryzmu. W Bejscach znajduje się także pałac Badenich – dziś siedziba DPS.

Zaplanowana na trasie Wiślica istniała już ok. IX wieku, a największy rozkwit przeżyła od XII do XIV stulecia. To właśnie wtedy powstało tu najwięcej zabytków, których ilość dziś zadziwia na tak niewielkim terenie.
Warte odwiedzenia są tam m.in. kolegiata – sanktuarium z figurą Matki Bożej Łokietkowej, Dom Jana Długosza, Muzeum Narodowe.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAmnesty International Polska zabrało głos. Organizacja krytykowana po raporcie nt. Ukrainy
Następny artykułXIII Rowerowa Pielgrzymka z Elbląga na Jasna Góra już w drodze