A A+ A++

Jak rozprzestrzeniają się zarazki

Bakterie znajdziemy w&nbspwielu zakamarkach, ale to od nas zależy, jak szybko opanują dom. Najczęściej przenosimy je nieświadomie, na przykład podczas sprzątania. Podstawowym błędem jest używanie jednej szmatki czy gąbki do czyszczenia wszystkich blatów, półek i&nbspmebli. Nie wystarczy ją lekko przepłukać, jeżeli nie zdezynfekujemy jej należycie, bakterie obecne na ściereczce będą przenosić się na każde miejsce, z&nbspktórym ją zetkniemy. Dlatego do skutecznej dezynfekcji warto użyć chusteczek nasączonych środkiem dezynfekującym, takich jak chusteczki Antybakteryjne Dettol. Przydadzą się do czyszczenia różnych powierzchni, które wymagają szczególnej dezynfekcji.

Czerwone punkty

W naszym najbliższym otoczeniu znajdziemy dużo miejsc stanowiących prawdziwe wylęgarnie (lub skupiska) bakterii. W&nbspprzeważającej większości są to przedmioty, z&nbspktórych korzystamy codziennie, a&nbsptakże sprzęt elektroniczny. Smartfon, tablet, pilot od telewizora czy nawet komputerowa klawiatura mogą łatwo stać się siedliskiem bakterii, jeśli zapomnisz o&nbspich regularnym czyszczeniu. Zwykle rezygnujemy z&nbspmycia takich urządzeń “na mokro” w&nbspobawie, że zniszczymy delikatne podzespoły. Z&nbsppomocą przychodzą chusteczki do czyszczenia sprzętów elektronicznych czy ekranów telewizorów. Substancja, którą są nasączone, szybko wysycha, nie pozostawiając smug.

Czysta łazienka to podstawa

Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego dezynfekcja łazienki powinna być prowadzona regularnie. Pierwszym miejscem będzie oczywiście umywalka, to do niej kierujemy się zwykle po powrocie do domu. Pamiętaj również o&nbspdokładnym wyczyszczeniu wszystkich akcesoriów na półce przy umywalce, w&nbsptym mydelniczki i&nbspkubka na szczoteczki do zębów. To wbrew pozorom idealne środowisko do gromadzenia się drobnoustrojów A&nbspjak myć ręce zgodnie z&nbspzasadami higieny, by nie dopuścić do przenoszenia się drobnoustrojów? Rozwiązaniem może być bezdotykowy aplikator mydła w&nbsppłynie, który pozwoli ograniczyć kontakt brudnych rąk z&nbspotoczeniem.

Wanny czy brodziki najlepiej czyścić od razu po użyciu. W&nbspten sposób nie tylko łatwo pozbędziesz się wszystkich zanieczyszczeń i&nbspresztek mydła, ale dodatkowo usuniesz bakterie, nie dając im szans na rozmnożenie. Do mycia płaskich powierzchni warto używać gęstego żelu, który nie spłynie tak łatwo po ściankach lub preparatów wytwarzających aktywną pianę, która dogłębnie oczyszcza powierzchnię wanny.

Nie wolno również zapominać o&nbspczyszczeniu toalety. Podobnie jak w&nbspprzypadku wanny i&nbspbrodzika, dobrze jest czyścić ją po każdym użyciu, pomogą w&nbsptym kostki i&nbspżele, które umieszczamy po wewnętrznej stronie muszli. Pełnią one funkcje dezynfekujące i&nbspaktywują się przy każdym spłukaniu. Niemniej jednak warto raz dziennie wyczyścić toaletę z&nbsppomocą środka na bazie chloru.

Kuchnia bez bakterii

Bakterie i&nbspinne drobnoustroje znajdziemy również w&nbspkuchni. Ich największym źródłem będzie zepsuta żywność. Resztki znajdziemy przede wszystkim w&nbspkoszu na śmieci, ale punktem zapalnym jest również zlewozmywak. Resztki jedzenia gromadzące się w&nbspodpływie w&nbsppołączeniu z&nbspwilgotnym otoczeniem tworzą doskonałe środowisko dla bakterii, dlatego też warto codziennie dezynfekować zlew. W&nbspten sposób zapobiegniesz namnażaniu się groźnych bakterii, na przykład E. coli. Warto również pamiętać o&nbsptym, by nie zostawiać kuchennego zmywaka w&nbspzlewie i&nbspznaleźć dla niego miejsce z&nbspdala od odpływu.

Od bakterii nie jest wolny również kuchenny blat, a&nbspw&nbspszczególności miejsce, w&nbspktórym przygotowujesz posiłki. Szczególnie podatne na rozwój drobnoustrojów są blaty kuchenne, na których roi się od bakterii. By się ich pozbyć, należy spryskać powierzchnię sprayem antybakteryjnym, który dokładnie usunie zarazki. Z&nbsppomocą przychodzi antybakteryjny spray do powierzchni Dettol. Z&nbspjego pomocą zdezynfekujemy nie tylko deskę i&nbspinne powierzchnie, które mają kontakt z&nbspżywnością.

Mycie zanieczyszczonych powierzchni usunie zabrudzenia, które widać gołym okiem, jednak chcąc pozbyć się drobnoustrojów i&nbspbakterii, warto przeprowadzać dezynfekcję najważniejszych miejsc przy okazji codziennego sprzątania. Dzięki regularnemu dezynfekowaniu płaskich powierzchni w&nbspdomu możesz zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodliwych drobnoustrojów i&nbspochronisz przed nimi swoją rodzinę.

Produktów biobójczych należy używać z&nbspzachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i&nbspinformacje dotyczące produktu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDoładuj licznik lub rozlicz zużycie energii. Energa Obrót zapowiada utrudnienia w dostępie do systemu
Następny artykułDo prokuratury wpłynęło zawiadomienie ws. doktoranta UW. Miał zgwałcić studentkę