W 2024 r. deweloperzy oddali w Warszawie do użytku niespełna 14,1 tys. mieszkań. To wynik o 6,8 proc., a nominalnie o 1 tys. lokali, niższy niż rok wcześniej – informuje Glówny Urząd Statystyczny.


Warszawa nie była jednak w tym względzie wyjątkiem. Biorąc pod uwagę dane GUS dla całej Polski, w 2024 r. deweloperzy oddali do użytku 124 347 mieszkań – o 9,6 proc. a nominalnie o ponad 12 tys. mniej niż rok wcześniej. Był to jednocześnie najsłabszy wynik od 2018 r.
To przede wszystkim efekt mizernej liczby rozpoczynanych budów przed dwoma laty, kiedy w najgorszych miesiącach rozpoczynano prace przy budowie mniej niż 3 tys. domów.
Pod tym względem akurat 2024 r. był znacznie lepszy od dwóch poprzednich. Deweloperzy bowiem zaczęli budować 152,5 tys. mieszkań – o ok. 33 proc. więcej niż w 2023 i 2022 r. Więcej nowych budów rozpoczęto jedynie w rekordowym pod tym względem 2021 r.
Co dziesiąte nowo budowane mieszkanie znajdowało się w Warszawie, gdzie deweloperzy w 2024 r. ruszyli z pracami przy budowie 15 783 lokali.
Przyglądając się warszawskiemu rynkowi pierwotnemu, trzeba zauważyć, że w 2024 r. zwiększyła się różnica pomiędzy mieszkaniami wprowadzonymi do oferty a sprzedanymi. Zgodnie z danymi Otodom Analytics, tych pierwszych zanotowano w ubiegłym roku ok. 14,9 tys., drugich ok. 12,1 tys.
MKZ

Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS