A A+ A++

Budowniczowie mieszkań i nieruchomości komercyjnych chętnie posiłkują się obligacjami, elastycznym instrumentem finansowania. Najczęściej sprzedają papiery funduszom, ale ostatnio i Kowalscy mają w czym wybierać.

Marvipol za trzyipółletnie papiery oferuje kupon w wysokości WIBOR6M plus 4,5 pkt proc. marży, co obecnie przekłada się na prawie 7,6 proc. w skali roku. Wartość nominalna jednej obligacji to 1 tys. zł i taki też jest minimalny zapis.

Zapisy można składać do 25 stycznia u organizatora emisji, którym jest Dom Maklerski Michael/Ström, a także członków konsorcjum: DM BDM, DM Banku BPS, DM BOŚ, Ipopema Securities i Noble Securities.

Celem emisji dla Kowalskich jest dywersyfikacja źródeł finansowania, wpływy mają być przeznaczone na projekty mieszkaniowe i magazynowe. Marvipol w 2021 r. sprzedał zaledwie 376 mieszkań, w tym 131 w ostatnim kwartale. Spółka borykała się ze zmniejszoną ofertą po dużej transakcji z funduszem Heistaden w IV kwartale 2020 r., który zawarł 655 umów rezerwacyjnych. Marvipol żwawo bierze się do odbudowy oferty.

– W oparciu o potencjał starannie budowanego banku gruntów chcemy w 2022 r. istotnie zwiększyć skalę działalności deweloperskiej, wprowadzając do realizacji projekty z ponad 1,8 tys. lokali mieszkalnych i usługowych – zaznaczył prezes Książek.

Marvipol przekazał w 2021 r. 554 lokale o wartości 410,2 mln zł.

Na rynku magazynowym firma współpracuje z branżowym potentatem, Panattoni Europe. Na koniec września w portfelu były dwa magazyny przedwstępnie sprzedane (jedna umowa, o wartości 50 mln euro, została niedawno sfinalizowana), dwa w budowie i trzy w przygotowaniu.

Teraz na Catalyst notowanych jest pięć serii obligacji Marvipolu, dwie zapadają w czerwcu i grudniu tego roku, o wartości odpowiednio 13,2 mln i 30 mln zł.

Oferta Echo Investment, która wystartowała 10 stycznia, ma nieco inny charakter. Zapisy przyjmowane są do 21 stycznia wyłącznie w Biurze Maklerskim PKO BP. Deweloper stawia też na klientów z zasobniejszymi portfelami, ponieważ co prawda wartość nominalna jednej obligacji wynosi 100 zł, ale minimalny zapis musi opiewać na 500 papierów (przy czym z każdym dniem zapisów cena emisyjna rośnie, do 100,21 zł). Kupon to WIBOR6M plus 4 pkt proc. Firma liczy na zebranie do 50 mln zł – to pierwsza transza w ramach programu o wartości 300 mln zł.

W tym roku zapadają cztery serie papierów notowanych na Catalyst, w tym dwie dla Kowalskich: w maju o wartości 50 mln zł (kupon to WIBOR6M plus 2,8 pkt proc. marży), a w październiku o wartości 75 mln zł (tu marża to 2,9 pkt proc.).

Grupa Echo powiększona o Archicom w 2021 r. sprzedała pro forma (pomijając, że konsolidacja nastąpiła w kwietniu) 4452 mieszk…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLM M: Pewne i wysokie zwycięstwo jastrzębian
Następny artykułONZ: Biedne kraje nie chcą szczepionek z krótkim terminem ważności