A A+ A++

Deska tarasowa kompozytowa czy naturalna?

taras fot. Shutterstock

Bez wątpienia za położeniem na tarasie każdego z obu rodzajów produktów przemawiają nieco inne ich zalety. Oczywiście deska tarasowa z naturalnego drewna to materiał ekologiczny. Pięknie prezentuje się i ze swoim ozdobnym usłojeniem stanowi prawdziwą ozdobę tarasu. Należy jednak pamiętać, że trzeba przy niej dbać nie tylko o staranną, ale także regularną impregnację. Czy o deskę kompozytową nie trzeba dbać? Oczywiście jej pielęgnacja jest niezbędna, ale polega na nieco innych zabiegach. Przede wszystkim trzeba w tym przypadku zadbać o materiał będący połączeniem mączki drzewnej z tworzywem sztucznym. Jakie efekty dzięki temu otrzymujemy? Deska kompozytowa ma wygląd naturalnej, ale właściwości zbliżone do materiału syntetycznego. Dzięki temu:

  • jest wytrzymała na ścieranie
  • odporna na działanie wody

Codzienna pielęgnacja deski tarasowej z kompozytów

Deska tarasowa kompozytowa przede wszystkim musi być regularnie czyszczona. Dzięki temu dłużej będziemy mogli cieszyć się jej nienaganną estetyką. Pewnym problemem może być przy tym jej powierzchnia. Deski tarasowe kompozytowe są ryflowane, czyli pokryte siecią drobnych kanalików, do których nieco łatwiej dostaje się brud. Lepszym wyjściem jest więc użycie myjki ciśnieniowej, niż posługiwanie się tradycyjną szczotką. Trzeba jednak dbać, aby ciśnienie nie było zbyt duże tak, aby nie zniszczyć konstrukcji. Naturalnie znacznie częściej będziemy zmuszeni do podstawowego dbania o deskę kompozytową – zamiatania liści, usuwania piasku i drobinek błota.

Kolor, plamy i zarysowania – problemy użytkowania paneli kompozytowych 

W toku korzystania z paneli tarasowych kompozytowych możemy się spotkać z innymi trudnościami. Jedną z nich jest fakt, że taki rodzaj pokrycia będzie zmieniał swój kolor pod wpływem światła słonecznego. Najczęściej potrzeba na to nawet około 60 dni. W tym czasie możemy sobie zrobić kłopot wówczas, gdy np. na dłuższy czas postawimy na części powierzchni tarasu donice z kwiatami lub meble. Wówczas te miejsca inaczej się wybarwią, niż najmocniej wystawione na oddziaływanie słońca. Trzeba więc co kilka dni zmieniać ich położenie. Większym problemem mogą być np. tłuste plamy, które znacznie trudniej jest usunąć. Należy posłużyć się szczotką drucianą lub papierem ściernym. Szorujemy zawsze wzdłuż kierunku, który wyznaczają ryfle. Niekiedy dobre efekty daje jednak już sam płyn do mycia naczyń. W marketach budowlanych i specjalistycznych sklepach kupimy zaś płyn dedykowany pielęgnacji deski kompozytowej. W podobny sposób trzeba się też zabierać za rysy na powierzchni tarasu, które powstają np. przy przesuwaniu mebli.

TarasTaras fot. shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRower publiczny zostawimy na Zatorzu. Jest nowa stacja
Następny artykułPoważna kolizja na skrzyżowaniu. Obaj kierowcy mieli zielone?