Propozycja zakłada uwolnienie takiej pracy od składek. Pomysłodawcy zauważają, że akcjonariusz jest współwłaścicielem ekonomicznym spółki i pracując nad rozwojem danego pomysłu czy wynalazku, działa na rzecz wzrostu wartości swojej spółki. Nie prowadzi przy tym żadnej działalności gospodarczej.
„Jeżeli w ten sposób spółka wygeneruje zysk, taki akcjonariusz zapłaci podatek od dywidendy otrzymanej z akcji. Wcześniejszy obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od akcji za pracę powoduje de facto podwójne opodatkowanie akcjonariusza” – czytamy w uzasadnieniu propozycji.
Jednolity
wzorzec umowy kredytu hipotecznego
Kolejna propozycja jest obliczona na ochronę praw stron umowy o kredyt hipoteczny – zarówno banków, jak też kredytobiorców. Zespół Brzoski proponuje stworzenie jednolitego wzorca takiej umowy, będącego załącznikiem do ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Pomysłodawcy zwracają przy tym uwagę na rozpowszechnioną w Polsce praktykę masowego kwestionowania zapisów takich umów przez kancelarie odszkodowawcze.
Według argumentacji, którą przytacza zespół Brzoski, taki wzór umowny, uwzględniałby interesy obu stron umowy. Stworzyłby nową sytuację na polskim rynku, w którym banki konkurowałyby głównie poprzez wysokość oprocentowania kredytów oraz ewentualnie inne udogodnienia dla klientów. Z kolei klienci mieliby pewność, że – niezależnie od wybranego banku – ich prawa są należycie zabezpieczone, a podstawowe warunki relacji kredytowej (w tym np. procedury windykacyjne czy weryfikacja zabezpieczeń) realizowane są w jednolity sposób u wszystkich kredytodawców.
Czytaj więcej:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS