A A+ A++

Spółka ze Straszęcina, której wspólnikami są Mateusz Nowak i Jakub Skrodzki, zdobyła główny laur konkursu – statuetkę Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej w kategorii firm małych.

Gala wręczenia laurów w najbardziej prestiżowym konkursie gospodarczym w naszym województwie odbyła się w G2A Arena w Jasionce pod Rzeszowem. W obecności ponad pięciuset osób wręczone zostały statuetki i wyróżnienia dla najlepszych firm Podkarpacia.

Od Dębicy i od Mielca

Najważniejszy laur dla DEMI POLAND to nie wszystko, firma otrzymała także statuetkę w kategorii Najlepsze produkty, tyle że tu laureatów było więcej. W tej kategorii nagrodzona została za fajkę wodną WOOKAH.

Bo właśnie fajki wodne są tym, czym firma ze Straszęcina podbija światowe rynki. Niemal sto procent jej produktów trafia na eksport. Od czego to się zaczęło.

– Poznałem Jakuba Skrodzkiego na studiach. On miał już wtedy własną firmę, handlował fajkami wodnymi, akcesoriami i tytoniem w Krakowie. Nasza znajomość przez kilka lat przechodziła przez różne etapy, od biznesowych, po przyjacielskie, aż w końcu zdecydowaliśmy się, znając dobrze rynek niemiecki, mocno rozwijający się w tej branży, że wspólnie założymy i zrobimy coś w Polsce i coś lokalnie, czyli z firmami i ludźmi, którzy są z Dębicy czy z Mielca – wspomina Mateusz Nowak.

Ta lokalność jest ważna, pierwsze litery miast, z których pochodzą wspólnicy, znalazły się w nazwie firmy DEMI, czyli od Dębicy i Mielca.

– Oczywiście byliśmy nastawieni na sprzedaż międzynarodową, ponieważ fajki wodne w Polsce nie były wtedy i do tej pory nie są jakoś mocno rozpoznawalne i używane – dodaje Mateusz Nowak.

Firma rozwijała się w różnych miejscach w Polsce, zawsze w wynajmowanych pomieszczeniach.

– W końcu stwierdziliśmy, że inwestując w rozwój chcielibyśmy mieć coś swojego, co będzie także mocno pasować do tego co robimy i kim jesteśmy – mówi Mateusz Nowak.

No i ważne było, żeby była to siedziba reprezentująca nie tylko samą firmę, ale też jej produkty i zespół, który je tworzy.

Wybrali działkę w Strefie Aktywności Gospodarczej w Straszęcinie, gdzie dość szybko powstał nowoczesny obiekt. Dziś budynek jest już dobrze rozpoznawalny w północnej części powiatu.

DEMI POLAND nie prowadzi sprzedaży w tradycyjnych punktach handlowych. Całość produkcji sprzedawana jest za pomocą sieci e-commerce, czyli w internecie.

– Mamy sklep on-line dla klienta detalicznego, ale także system dla klientów hurtowych, z którymi współpracujemy – wyjaśnia Mateusz Nowak.

Fajki trafiają na rynki zagraniczne, ale DEMI POLAND chce jeszcze bardziej wiązać się z lokalnym środowiskiem. Tu znajduje się jej siedziba, stąd głównie pochodzą pracownicy i współpracownicy, a także podwykonawcy. Dlatego cieszy też zdobyta nagroda.

Wszyscy tworzymy nasz produkt

Bartłomiej Nowak, dyrektor ds. technologii, dołączył do DEMI POLAND na przełomie 2017/2018 roku. Ma już spore doświadczenie w zarządzaniu sklepami e-commersowymi i innymi systemami informatycznymi, zajmuje się także kulturą organizacyjną w spółce. Źródeł jej sukcesu upatruje w tym, że obaj wspólnicy od początku przyciągali osoby zaangażowane.

– Ludzi, którzy w tym, co robimy, widzą więcej niż tylko pracę i dzięki temu się angażują. To co nas wyróżnia to świadomość, że my wszyscy, lub zdecydowana większość z nas, wiemy, że mimo że tak jak mój zespół pracuje nad systemami informatycznymi, inny zespół zarządza dokumentami, kolejny zakupami, jeszcze inny rozmawia z klientami, czy wreszcie największy zespół dba o finalny kształt fajek – to tak naprawdę wszyscy tworzymy nasz produkt – w tej chwili jest to fajka i każdy ma swój udział w jej wytworzeniu – mówi Bartłomiej Nowak.

Firma zatrudnia obecnie około 50 osób.

Nagroda cieszy, bo pozwala na większą rozpoznawalność DEMI POLAND na Podkarpaciu, czy w samym powiecie dębickim. Jest ona pewnym podsumowaniem etapu rozwoju, związanym z otwarciem siedziby w Straszęcinie. Teraz najważniejsza jest jednak przyszłość.

– Mamy przygotowany obiekt, zespół, możliwości – mówi Mateusz Nowak, nawiązując do planów rozwoju.

Jak zdradza, ten rozwój będzie zahaczał także o inną branżę. Jaką? O tym jeszcze nie chce mówić.

Wyróżnienia dla firm z Dębicy i Pustkowa

Na listach nagrodzonych w tegorocznej edycji Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej 2023 nie brakuje innych firm z naszego powiatu.

W kategorii firm mikro wyróżnienie zdobyła spółka Verda Vivo z Dębicy. Firma zajmuje działalnością związaną z zagospodarowaniem odpadów z firm produkcyjnych, od tych najmniejszych, po spółki giełdowe oraz innymi usługami z zakresu ochrony środowiska.

Wyróżnienie w kategorii firm średnich firma Mączka Group z Pustkowa, producent pomp ciepła oraz zbiorników CWU ze stali nierdzewnej.

Nagrody im. Łukasiewicza dla Mateo i Olimpu

Obie prestiżowe Nagrody Specjalne im. Ignacego Łukasiewicza trafiły do firm z naszego powiatu.

Pierwszą za procesy badawcze oraz innowacyjne w procesie produkcji żywności otrzymała firma Mateo Stanisław Cabaj z Dębicy.

Drugą, za prowadzone badania naukowe i współpracę ze środowiskiem akademickim spółka Olimp Labs z Pustyni.

Statuetki jubileuszowe dla Painpolu i Mateo

W tym roku dwie dębnickie firmy, uczestnicy konkursu, obchodzą jubileusze. Nagrodzone zostały statuetkami PNG. Pierwszą, za 25 lat działalności otrzymała firma Painpol z Dębicy, zajmująca się m.in. wytwarzaniem posadzek przemysłowych.

Druga trafiła do firmy Mateo za 30 lat działalności.

Za najlepsze produkty i usługi

Statuetki PNG w kategorii Najlepsze produkty otrzymały cztery firmy z naszego powiatu:

  • DEMI POLAND za fajki wodne WOOKAH;
  • Mateo za kluski śląskie z mięsem;
  • Olimp Labs za serię produktów Natumil Complex
  • Kania Agregaty za system monitorowania obszarów krytycznych APP SMOK.

Statuetkę w kategorii Najlepsze usługi Agnieszka Drozd, prezes firmy Bama Logistics, odebrała za międzynarodowy przewóz towarów niebezpiecznych ADR.

Smaczne bo Podkarpackie

Gala w Jasionce była okazją do wręczenia także certyfikatów jakości żywności Smaczne bo Podkarpackie. Otrzymały ją dwie nasze firmy:

  • Roztoczyński za podpłomyki milenijne;
  • Mateo za uszka kapustą i grzybami.

 

Pod patronatem Obserwatora Lokalnego

Oba konkursy: Smaczne bo Podkarpackie i Podkarpacką Nagrodę Gospodarczą już od 22 lat organizuje Centrum Promocji Biznesu z Rzeszowa, którego prezesem jest Paweł Zając, we współpracy z Wojewodą Podkarpackim i Marszałkiem Województwa Podkarpackiego.

Patronat honorowy nad konkursem Podkarpacka Nagroda Gospodarcza sprawują Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Marszałek Senatu. Jednym z patronów medialnych jest tygodnik Obserwator Lokalny.

Autor: Ryszard Pajura
/ Debica24.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyjątkowa akcja poboru krwi w Budkach Nowych: będzie ciasto i kawa, kebab, a nawet pamiątki z Lichenia
Następny artykułObiad na śniadanie w augustowskich szkołach