A A+ A++

„Koronawirus stworzył otoczenie, które pozwala innowacjom osiągnąć wyższy poziom” – mówił Tomasz Nasiłowski, prezes InPhoTech. Wskazywał, że to właśnie dzięki innowacjom firmy przygotowują się na gospodarcze wstrząsy. „Wystarczy przypomnieć sobie kryzys gospodarczy sprzed dekady, który zburzył skostniałe struktury biznesowe. Wtedy także lokomotywą gospodarki stała się innowacja” – dodał Nasiłowski.

„W obecnym kryzysie wywołanym pandemią firmy wdrożyły strategię przetrwania, która oznacza cięcie kosztów – głównie w zakresie marketingu i inwestycji w innowacje” – przestrzegała z kolei Ewa Wernerowicz, prezes Vivus Finanse. Przyznała jednocześnie, że w okresie pandemii przyspieszają procesy cyfryzacji społeczeństwa i gospodarki.

Według Nasiłowskiego, polskie firmy coraz częściej dostrzegają potrzebę innowacji, ale na przeszkodzie w rozwoju innowacyjności w Polsce stoi brak zaufania pomiędzy firmami i pracownikami. A bez tego polska gospodarka będzie skazana tylko na kopiowanie sprawdzonych rozwiązań z innych krajów.

„Musimy się zdecydować, czy chcemy zawsze tylko gonić innych, czy też chcemy zdobywać przewagę na przyszłość” – dodał, wskazując tu jako pozytywne przykłady Koreę Płd. czy Izrael.

Doradzał przedsiębiorstwom, aby motywowały swoich pracowników do zgłaszania pomysłów na innowacje. Według niego, warto zatrudniać psychologów, którzy pomagaliby radzić sobie ze stresem, wynikającym z ryzyka niepowodzenia prac badawczo-rozwojowych.

Jako barierę w rozwoju innowacyjności Tomasz Nasiłowski wskazywał także brak umiejętności zabezpieczenia własności intelektualnej przez Polskie firmy. „Musimy nie tylko opatentować technologię, ale też śledzić otoczenie biznesowe na świecie i dbać o to, żeby nikt tego nie kopiował” – podkreślał.

Zdaniem dr. Mariusza Strojnego z SGH, pomoc dla przedsiębiorstw w Polsce w zakresie ochrony praw niematerialnych jest bardzo słaba. „O ile w Polsce jest 290 europejskich rzeczników patentowych, to w Niemczech liczba takich osób sięga 4 tys., a w USA działa 40 tys. rzeczników” – mówił dr Strojny.

Uczestnicy debaty wskazywali też na bariery finansowe innowacji. „Nie możemy konkurować z wyżej rozwiniętymi krajami, ale nawet pojedynczą firmą. Polska przeznaczyła na innowacje w 2018 r. 6 mld euro, a tymczasem sam niemiecki Siemens wydał na ten cel kwotę blisko 2-krotnie większą” – podkreślał Mariusz Strojny, który …

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułZ dniem 7 września 2020 r. projekt operatu opisowo-kartograficznego m. Radomia obręb 0061-HALINÓW wyłożony do wglądu osób zainteresowanych w dniach 13 lipca 2020 r. – 31 lipca 2020 r., staje się operatem EWIDENCJI GRUNTÓW I BUDYNKÓW M. RADOMIA
Następny artykułSpora dawka wiedzy o plastiku – Sprzątanie świata 2020